Přesně deset měsíců a čtrnáct dní po zahájení rutinní výroby přijíždí dnes do továrny Hyundai Motor Manufacturing Czech v Nošovicích Chung Eui Sun, viceprezident společnosti Hyundai Motors, aby továrnu slavnostně otevřel.

Slavnost poté, co továrna vyrobila již více než osmdesát tisíc vozů, je jen záminkou. Hlavním důvodem návštěvy "korunního prince" je seznámení s nejmodernější továrnou značky, jedinou uvnitř Evropské unie, poté, co byl minulý měsíc překvapivě jmenován do funkce viceprezidenta.

Chung Eui Sun (38), jediný syn a dědic současného prezidenta automobilky Hyundai Chung Mong Koo (71), byl od roku 2005 jedním ze tří prezidentů sesterské značky Kia. Měl na starosti plánování, marketing a zámořské operace značky. Absolvent Korejské univerzity a poté držitel titulu MBA z Univerzity v San Francisku byl ale ze své pozice loni v březnu odvolán. Kumulovaná ztráta automobilky Kia tehdy dosáhla 181 miliard wonů, to je asi 2,6 miliardy korun. Chung Eui Sun poté ve firmě dál působil v oblasti marketingu.

V té době měl Chung junior od prokuratury v Soulu zakázáno opustit Koreu, protože byl vyšetřován v souvislosti s podezřelými převody milionů dolarů mezi společnostmi Hyundai a Kia prostřednictvím společnosti Glovis, v níž majoritu drží rodina Chungů.

Šlo o dozvuky aféry z roku 2006, v níž byl jeho otec Chung Mong Koo usvědčen z tunelování firmy Hyundai a z vytváření šedých fondů, které měly sloužit k uplácení úředníků. Zjištěná škoda tehdy dosáhla 97 milionů dolarů. Patriarcha rodu, který pochází ze Severní Koreje, před soudem uvedl, že část peněz použil na uplácení severokorejských funkcionářů, aby povolili alespoň částečné otevření hranic mezi severem a jihem země.

Chung Mong Koo, odsouzený v únoru 2007 na tři roky vězení, strávil ve vazbě dva měsíce, pak obdržel prezidentskou milost. Přispěl k ní i závazek, že do roku 2013 věnuje z vlastních příjmů 840 miliard wonů, tedy asi 1,2 miliardy korun, organizacím pečujícím o chudé.

Chung Mong Koo v letech 2003 až 2006 vedl žebříček Korejců s nejvyššími příjmy. Teprve v roce 2007 jej předstihl jeho mladší bratr Chung Mong Joon, který si jako největší akcionář průmyslové divize Hyundai v přepočtu vydělal 870 milionů korun. Akcie automobilky vynesly tehdy jeho staršímu bratrovi "jen" 435 milionů korun.

Chung Eui Sun se v roce 2008 vězení vyhnul, ovšem aféra s šedými fondy poznamenala jak jeho, tak otcovu reputaci, soudí reportér listu Korean Time Kim Hyun-cheol. Srpnové jmenování Chung Eui Suna viceprezidentem Hyundai je podle reportéra předčasné, byť se letos podílel na čtyřnásobném meziročním nárůstu zisku značky Kia ve druhém čtvrtletí na 347 miliard wonů, to je 4,9 miliardy korun.

Začátkem září Chung Mong Koo usoudil, že syn si vede dobře, a jmenoval jej zpět do funkce prezidenta automobilky Kia.