Oživení na světových trzích se odrazilo i ve zvýšeném zájmu firem o vstup na burzu. Počet nových akciových emisí (IPO) na evropských trzích stoupl ve třetím čtvrtletí na 44, zatímco o kvartál dříve na burzy nově vstoupilo jen 28 firem.

Firmy úpisem nových akcií získaly celkem 1,799 miliardy eur, což je mezičtvrtletně téměř čtyřikrát více. Celkový objem nového akciového kapitálu mírně vzrostl i ve srovnání s loňským třetím čtvrtletím, kdy firmy získaly vstupem na některou z evropských burz celkem 1,606 miliardy eur.

Vyplývá to ze studie IPO Watch Europe, kterou dnes zveřejní poradenská společnost PricewaterhouseCoopers (PwC).

Nárůst počtu primárních emisí ukazuje, že investoři opět dostávají chuť riskovat. Ovšem jen velmi pozvolna - letošní údaje představují stále jen zlomek těch předkrizových. Objem peněz, které firmy dostaly při vstupu na burzu mezi červencem a zářím letošního roku, dosahuje při srovnání se stejným obdobím roku 2007 jen 14 procent.

"Pokud se podíváme do budoucnosti, je zatím v souvislosti s křehkou ekonomickou situací těžké dávat rozhodné předpovědi. Přesto věříme, že trh IPO bude rychle růst v první polovině příštího roku," říká partner PricewaterhouseCoopers Richard Weaver.

Více nových úpisů čekají i za mořem. "Pokud trh s primárními emisemi zůstane otevřený, budeme mít v příštím roce velmi nabitý kalendář," říká šéf divize amerických úpisů na akciové burze NYSE Euronext Scott Cutler.

Ve třetím čtvrtletí na americké burzy vstoupilo 20 nových firem. Hodnota těchto úpisů přesáhla čtyři miliardy eur.

Evropské burzy vzaly útokem především asijské společnosti, které si odnesly téměř celý objem upsaných peněz. V první pětce největších úpisů ve třetím čtvrtletí byly tři tchajwanské společnosti, jedna indická a jedna ruská.

Právě ruská energetická společnost Rushydro, která je největším ruským výrobcem elektřiny, si z Londýna odnesla 424 milionů eur.

Jejím manažerům ale radost z úspěchu zkazila srpnová havárie na Sajansko-šušenské vodní elektrárně na Sibiři, při níž zemřelo několik desítek lidí.

Na londýnský trh vstoupila i indická ocelárna Tata Steel, která patří do skupiny Tata. Hodnota IPO dosáhla 355 milionů eur.

Největší zájem je - pokud bereme v úvahu objem emisí - tradičně o Londýn a Lucemburk. Velký počet nových firem přilákala i varšavská burza, až na výjimky jde ale o malé společnosti. Devět firem, které na hlavní polský trh vstoupily, získaly od investorů osm milionů eur.

Pražská burza se letos dosud žádného primárního úpisu akcií nedočkala. Poslední firmou, které šéf burzy Petr Koblic zazvonil při vstupu na parket na zvon, byla loni na jaře těžební NWR.

Od té doby jen dvě malé české firmy, Photon Energy a BGS Energy Plus, vstoupily na trh NewConnect na varšavské burze. Společnost Cyrrus, která je tam uvedla, ale nyní tvrdí, že do roku 2011 chce přivést dvě společnosti i do Prahy - jednu nápojářskou a druhou na pomezí IT a bankovnictví.