Írán obvinil USA z podílu na zmizení odborníka na jaderný výzkum, který prý měl vyzradit informace o budovaném provozu na obohacování uranu. V íránské televizi to řekl ministr zahraničí Manúčehr Mottakí.

Vědec Šahram Amírí zmizel v květnu, kdy byl na pouti v Saúdské Arábii. Jeho příbuzní tvrdí, že se věnoval na Teheránské univerzitě výhradně využití nukleární technologie v lékařství.

Nemusí to však být pravda. Teherán na konci září informoval Mezinárodní agenturu pro atomovou energii o tom, že kromě zařízení na obohacování uranu v Natanzu staví další objekt, kam hodlá umístit další centrifugy zvyšující přítomnost v jaderné energetice i zbrojařství využívaného izotopu U235. Objekt se nachází v blízkosti posvátného města Kom. A Šahram údajně pracoval právě v Komu. Jak vysoké měl postavení, se neví, ale podle chování Íránu zřejmě dost vysoké.

"Máme důkazy o podílu USA na zmizení íránského občana v Saúdské Arábii," citovala Mottakího íránská televize.

Mluvčí jeho ministerstva Hasan Kaškaví řekl, že Teherán požádal Rijád o informace o Amírím, ale nedostal odpověď. "Saúdská Arábie nese odpovědnost za Amírího osud," sdělil mluvčí.

Některé saúdské zdroje mluví o tom, že požádal v jejich zemi o azyl, Rijád to však oficiálně popírá. Mluvčí ministerstva zahraničí USA Ian Kelly prý nemá o Amirim "žádné informace".

List Aš-Šark al-Avsat, který patří saúdskoarabským podnikatelům, napsal, že Mottakí minulý týden vznesl u generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna stížnost týkající se Amírího zmizení. Stížnost zahrnuje také tři další pohřešované Íránce. Teherán se obává, že některý z nich mohl Západu poskytnout informace o íránském jaderném programu. Kaškaví řekl, že stížnost sice byla podána, ale bez zmínky o spojení pohřešovaných s nukleárním programem.