Cokoliv Warren Buffett udělá, hned najde následovatele. Teď sází na růst ekonomiky a kupuje jednoho z největších železničních dopravců ve Spojených státech.

Buffettova investiční skupina Berkshire Hathaway dává 26 miliard dolarů (466,4 miliardy korun) za to, aby kompletně převzala společnost Burlington Northern Santa Fe (BNSF). Zatím vlastní 22,6 procenta a zmiňovaná částka má stačit k získání zbytku. Buffett tak ovládne na 90 tisíc kilometrů kolejí, z nichž podstatnou část BNSF přímo vlastní. Z Buffetta se zároveň stane majitel více než 80 tisíc nákladních vagonů i kolejí ve 27 státech USA a v Kanadě.

BNSF vozí hlavně uhlí a obilí, je ale průkopníkem kontejnerové přepravy zboží. Ta je podle odborníků přepravou budoucnosti - umožňuje totiž rychle přeložení zboží na lodě či silniční dopravu. BNSF, která zaměstnává 40 tisíc lidí, loni utržila 18 miliard dolarů a dosáhla čistého zisku 2,1 miliardy dolarů. Účetní hodnota firmy činí 35 miliard dolarů, a odpovídá tak Buffettově nabídce.

Buffett vzkázal, že investice je sázkou na oživení americké ekonomiky, a sázky on miluje. Pokud mu to vyjde a americká ekonomika oživí, připíše si tak další skvělou investici.

Buffett je podle nedávného průzkumu agentury Bloomberg nejlepším investorem světa a umí nejlépe odhadnout další vývoj trhu. Hned včera také našel následovníky, kteří se rovněž pustili do nákupů akcií dopravních firem a akcie železničních společností v USA prudce rostly.

"Trh to může považovat za známku důvěry v ekonomiku," řekl agentuře Reuters analytik Peter Boockvar z makléřské společnosti Miller Tabak & Co.

Vždyť "věštec z Omahy" Buffett je investorským guru posledních dekád. Podle nejnovějších odhadů má majetek v hodnotě 37 miliard dolarů, který si vybudoval chytrými a promyšlenými investicemi.

A ta poslední, největší za 44 let jeho kariéry, mu trvala pouhých deset dní. Na představenstvu BNSF byl totiž 22. října a rozhodl se, že by bylo dobré firmu převzít. Ihned oslovil své poradce a experty z Goldman Sachs, aby pomohli s nabídkou. Tu v pondělí vedení BNSF schválilo. I miliardovou akvizici tak lze připravit relativně rychle.

V minulosti Buffettovi vyšla většina akvizičních obchodů. Například v roce 1976 začal skupovat akcie pojišťovny Geico zaměřené na auta. Od roku 1996, kdy ji plně ovládl, do současnosti ztrojnásobila podíl ve svém tržním segmentu v USA. Vlastní také zhruba 200 milionů akcií Coca-Coly, která je nejcennější světovou značkou. Investice 1,3 miliardy dolarů se mu zhodnotila několikanásobně.

Ale něco mu také občas nevyšlo. Loni ho "zradila" ropa. Když stál barel přes 100 dolarů, koupil za sedm miliard dolarů blíže neurčený balík akcií společnosti ConocoPhilips. Ale poté cena ropy spadla, takže jeho balík měl v prosinci 2008 hodnotu 4,4 miliardy dolarů.

Buffett žije docela skromně z ročního platu sto tisíc dolarů. Většinu vydělaných peněz věnuje nadaci Melindy a Billa Gatesových. Tvrdí, že tolik peněz k životu nepotřebuje a jsou lidé, kteří je využijí lépe.


Počet akvizic

Warren Buffett loni navzdory krizi ohlásil plný tucet akvizic, z nichž dvě jsou v desítce největších. Kromě toho získal za osm miliard dolarů preferenční akcie společností Goldman Sachs a General Electric.

Expanze v zahraničí

Do první velké zahraniční akvizice se Buffett pustil v roce 2006, když zaplatil čtyři miliardy dolarů za 80% podíl v izraelské strojírenské společnosti Iscar Metalworking.

Zdroj: Handelsblatt, Bloomberg



BUFFETTOVY VLAKY
Ze 79letého Warrena Buffetta se stává železniční král. Ovládne nákladní dopravu na západě USA. Železnice BNSF jsou navíc v Americe průkopníkem kontejnerové přepravy zboží.
FOTO: BLOOMBERG