Dítě je majetkem otce. Alespoň v tomto duchu a podle zákona rozhodují čínské soudy při rozvodovém řízení. A bohužel to není vždy ku prospěchu dítěte. Svou zkušenost v tomto směru udělala sinoložka Aňa původem z Petrohradu.

"Během doktorandského studia v Pekingu jsem se seznámila se svým manželem. Byl to příběh jako z filmu. Po dokončení studia v Číně jsme si na sebe nenechali kontakty. On si mě přijel bez znalosti ruštiny hledat do Petrohradu. Dodnes se divím, jak mě mohl najít."

Velkou lásku a poblouznění ale brzo vystřídalo zklamání. Aňa odjela zpět do Pekingu už jako vdaná paní. Následně se jí v Číně narodil syn. A manželství začalo skřípat.

Konec čínské romantiky

"Možná tomu napomohla i skutečnost, že sem přijela moje matka, aby mi pomohla s dítětem, protože jsem musela brzy začít chodit do práce. Bavily jsem se spolu výhradně rusky a manžel se asi cítil být odstrčený." Vše tak začalo směřovat k rozvodu.

Rozvodové řízení už se sice blíží ke konci, ale Aňa z toho radost nemá. "Udělala jsem velkou chybu. Nestihla jsem synovi vyřídit ruské občanství, teď má pouze čínské. Všechno by mohlo dopadnout jinak, kdyby měl i ruský pas. V této situaci ale připadne při rozvodu syn mému muži. Proto musím zůstat v Pekingu, abych mohla chlapce vídat," uzavírá svůj příběh Aňa, která byla během rozvodového řízení několikrát na vážkách, zda se s mužem neudobřit, aby zůstala se svým synem.

Pokud se v Číně manželé rozvedou, čeká jejich dítě mnohdy těžký osud. Podle litery čínského zákona není dítě chápáno jako jedinec se svými právy, ale jako majetek otcovi rodiny. Současně představuje překážku pro případnou druhou manželku otce, která nemá zájem starat se o cizí dítě, protože bude pravděpodobně chtít mít vlastní dítě.

Děti na obtíž

Soud v souladu s čínským právem nepřiřkne dítě biologické matce. Předpokládá se totiž, že s ohledem na její budoucnost si nebude chtít dítě ponechat. Potomek totiž představuje i v jejím případě opět překážku pro další sňatek, v němž může mít s novým mužem "nové" dítě. Nutno dodat, že pravděpodobnost, že se rozvedená žena znovu provdá, je ve srovnání se situací rozvedených mužů velmi nízká.

Takových "dětí na obtíž" v současné Číně, s ohledem na rostoucí počet rozvodů, stoupá. V těch nejtristnějších případech končí děti v sirotčincích, které jinak plní potomci uvězněných Číňanů, o které se nemá kdo starat. Často se dítěte ale ujímají prarodiče nebo jiní příbuzní.

Vzhledem k tomu, že dnešní mladí Číňané (majoritní Chanové) mohou mít pouze jedno dítě, přemýšlejí v tomto směru jinak. Pokud se po uzavření sňatku zjistí, že pár nemůže počít dítě, muž má legitimní právo požádat o rozvod. Číňané chápou manželství především jako instituci, která má mužovi zaručit potomka.

Celou problematiku bedlivě sleduje Dětský fond UNICEF. Podle jeho závěrů může naopak politika jednoho dítěte, zavedená právě před třiceti lety, pomoci stav vyřešit.


Ivana Gášková
od naší spolupracovnice z Pekingu