Tuzemská společnost ČEZ se opět prosadila v jednom z globálních energetických žebříčků. Americká výzkumná agentura Platts, která mapuje světový trh s energií a kovy, jí ve světovém elektrárenství přiřkla deváté místo. V celkovém pořadí všech energetických firem ČEZ obsadil 49. příčku z 250 hodnocených firem.

Experti z firmy Platts, která je divizí koncernu McGraw-Hill Companies, sestavili světový žebříček energetických společností letos již poosmé. Zařadili do něho firmy, které spravují aktiva v hodnotě nejméně dvou miliard dolarů.

Pořadí závisí na kombinaci čtyř základních ukazatelů - hodnoty aktiv, ročního obratu, čistého zisku a návratnosti investovaného kapitálu.

V elektrárenství vede Evropa

První desítce nejvýznamnějších elektrárenských společností světa vévodí Evropané, kteří obsadili osm příček. Na špici se drží francouzský gigant Electricité de France (EdF).

Ten pokračuje v úspěšném akvizičním tažení, když loni převzal kontrolu nad společností British Energy a letos koupil belgického distributora elektřiny PSE.

V elektrárenství se tuží také italský Enel na druhém místě, který koupil pětadvacetiprocentní podíl ve španělské Endese (ta se letos umístila na pátém místě).

Mezi největší elektrárenské společnosti se dostaly jen dvě americké: Exelon ze státu Illinois provozující jaderné a uhelné elektrárny a FPL ze státu Florida, mohutně investující do velkých slunečních elektráren.

Celkové pořadí určuje ropa

Celkový žebříček energetických firem opět ovládli obři těžící ropu a zemní plyn. První příčku letos už popáté obhájil americký koncern ExxonMobil. Ten nyní investuje zhruba miliardu dolarů do dvou svých rafinerií v USA a jedné v Belgii, aby mohl zvýšit produkci "čisté" motorové nafty nejméně o desetinu.

Ze čtvrtého místa na místo druhé postoupila další americká firma Chevron. Začala těžit na nových polích v Mexickém zálivu a v Indonésii a téměř zdvojnásobila těžbu na kazašském nalezišti Tengiz.

Třetí skončil britsko-nizozemský koncern Royal Dutch Shell, který svým loňským obratem 458 miliard dolarů předstihl amerického konkurenta ExxonMobil (425,1 miliardy dolarů). Shell mohutně investuje do výroby zkapalněného zemního plynu (LNG).

Jediným asijským zástupcem v první desítce největších energetických firem je čínská Petrochina. Letos v květnu se dokonce na několik měsíců stala nejcennější společností světa podle tržní kapitalizace, když se dostala před ExxonMobil. Ale v říjnu ji tento americký rival zase předstihl.

První globální padesátce vévodí energetičtí giganti z Evropy a Blízkého východu, jimž připadla plná polovina příček. Amerika obsadila 17 pozic, z toho osm firem sídlí ve Spojených státech amerických.

Z Asie se do první světové padesátky dostalo osm společností těžících ropu a zemní plyn. Kromě asijské jedničky Petrochina si letos polepšil i další čínský koncern CNOOC, který ve světovém pořadí poskočil o pět příček a patří mu podle studie Platts jednadvacáté místo.


Pozn.:
Společnosti jsou řazeny podle kombinovaného ukazatele, který zahrnuje hodnotu aktiv, obratu, čistého zisku a návratnost investovaného kapitálu. Uvádíme poslední dva ukazatele.

Zdroj: Zpráva agentury Platts opírající se o údaje Standard & Poor's Compustat.


Nemá to lehké
Americký ropný koncern ExxonMobil sice kraluje četným firemním žebříčkům, ale jeho šéf Rex Tillerson musí akcionářům vysvětlovat, proč se mu nedaří zvyšovat produkci ropy a zemního plynu.
FOTO: BLOOMBERG