Na víkendovém kongresu ODS zaznělo poprvé datum, k němuž by podle občanských demokratů mohlo v případě jejich volebního vítězství Česko přijmout euro: leden 2015. Ve své přednášce to připustil ekonomický expert občanských demokratů a jejich kandidát na ministra financí Martin Kocourek.

"Bude se to muset ještě zvážit. Ale chtěl jsem říct, že budeme schopni zemi k tomuto datu do eurozóny případně dovést," řekl HN Kocourek, předseda dozorčí rady energetického kolosu ČEZ. Dosud největší tuzemská pravicová partaj kolem eurozóny spíš lavírovala, naopak ČSSD se vždy prezentovala jako odhodlaný zastánce jednotné měny. Aby ale mohli Češi na euro pomýšlet, museli by opět stlačit schodek rozpočtu pod tři procenta HDP, podle Kocourka by to mohlo nastat za dva roky.

Paradoxní ovšem je, že delegáti občanskodemokratického kongresu odmítli schválit usnesení, že strana se nemůže podílet na vládě, která by zemi nezodpovědně zadlužovala. "Já si myslím, že tam nešlo o nesouhlas, ale o to, že delegáti nechtěli ovlivňovat sestavování vlády," zaháněl pochyby bývalý poslanec Kocourek. Naopak Miroslava Němcová, autorka návrhu, neskrývala smutek. "Nepříjemně mě to překvapilo. Nešlo mi o závaznou podmínku, ale o nastoupení nějaké cesty," dodala místopředsedkyně sněmovny.

Zdravotnická bitva

Neshoda občanských demokratů na přístupu k maastrichtským kritériím dobře dokumentuje rozpolcenost, s níž přijali programový dokument Vize 2020. Proti čtrnáctistránkovému textu se na kongresu zvedla silná kritika. Mirek Topolánek, který chtěl s jeho schválením spojit i posílení mandátu, proto raději svolal na leden ideovou konferenci. Až tam by si ODS měla odsouhlasit finální podobu své dlouhodobé koncepce.

"Když dávám dohromady nějakou koncepci, měl bych se nejprve seznámit s pojmoslovím," vytkl autorům pasáže o rozvoji regionů bývalý hejtman Vysočiny Miloš Vystrčil. Podobně jako dalším krajským lídrům i jemu chyběla v textu zmínka o tom, že už existuje strategie regionálního rozvoje, kterou prosadila mimo jiné Topolánkova vláda.

Ostrý boj se rozhořel také kolem zdravotnictví, kde se proti sobě postavili letití vnitrostraničtí sokové: exministr Tomáš Julínek a pražský poslanec Boris Šťastný. "Vadí mi obecnost Vize 2020," zlobil se Šťastný, který si již opět řekl o místo hlavního zdravotnického guru ODS: "Koncepci mají veřejnosti prezentovat kompetentní, mediálně zdatní politici, kteří nejsou úzce spjati s předešlou neúspěšnou reformou." Kromě Julínka měl někdejší dovozce lyží na mysli také Marka Šnajdra, náměstka ministryně zdravotnictví.

Políček předsedovi

Za neúspěchem Vize 2020, jejímž duchovním otcem je kromě Topolánka marketingový mág a místopředseda ODS Ivan Langer, ale nestojí jen programové výhrady. Delegáty rozčílilo, že materiál dostali až v pátek večer, takže neměli šanci si jej řádně prostudovat. A tím, že jej odmítli schválit, vyslali signál svému předsedovi: sice jsme tě neodvolali, ale naše důvěra má své meze.

Ostatně nápad uspořádat konferenci, která předělanou Vizi 2020 odsouhlasí, nebyl z Topolánkovy hlavy. Původně s tím přišel Pavel Bém, který tak chtěl nechat ve hře možnost uspořádat mimořádný kongres. Když se ale expremiér o úvahách Prahy dozvěděl, předběhl ji a přišel sám s ideovou konferencí. Ta ale nemá pravomoc svrhnout vedení. "Je to dobrá volba, zahájíme tím kampaň," chlubil se pak před novináři.

ODS bude do ledna debatovat o své koncepci. Co vadí na Vizi 2020?

Vyrovnaný rozpočet

Podle autorů Vize 2020 by mělo mít Česko do roku 2017 vyrovnaný rozpočet. Kritici ale varují, že počítat s něčím takovým je riskantní.

Rezervní fond

Martin Kocourek by rád zřídil rezervní fond, kam se budou ukládat miliardy z přebytkových rozpočtů. Něco takového se do roku 2020 nestane, říkají oponenti.

Chabé regiony

Pasáž dokumentu o regionech je prý amatérská a nepoučená . Nepracuje s přesnými termíny, navíc nezohledňuje ani existující strategii, kterou schválila už koaliční vláda.

Privátní věda

Soukromé investice by se měly dostat nejen do školství, ale také do vědy. Akademii věd a univerzitám by měl vyrůst privátní konkurent.

Nové zdravotnictví

Tvářemi zdravotnické koncepce ODS jsou stejní lidé, kteří ji pohřbili po minulých volbách, tedy senátor Tomáš Julínek a náměstek na ministerstvu zdravotnictví Marek Šnajdr.



O Vizi až příště

S Vizí 2020 její duchovní otcové Ivan Langer a Mirek Topolánek zatím neuspěli.

foto: čtk