Švýcarský soud včera odpoledne schválil propuštění zadržovaného režiséra Romana Polanského na kauci. Ve vězení však filmař, který čeká na případné vydání do USA kvůli tři desítky let starému obvinění z pohlavního styku s nezletilou, zůstane až do případného odvolání švýcarského ministerstva spravedlnosti. To podle agentury AFP už oznámilo, že odvolání zvažuje.

Ani po případném propuštění však šestasedmdesátiletý režisér nesmí opustit Švýcarsko, kde byl v září zatčen na základě mezinárodního zatykače. Na svobodě má Polanski vyčkat na zásadní rozhodnutí soudu, zda bude vydán ke stíhání do Spojených států.

Soud se zabýval až čtvrtou žádostí známého režiséra o propuštění na kauci. Předcházející tři žádosti švýcarští soudci zamítli. Polanského právník prý ve čtvrté žádosti podané 3. listopadu nabídl kromě kauce "odpovídající záruky", že filmař neopustí alpskou republiku, dokud se nerozhodne o jeho případném vydání do USA.

Polanského zatkla 26. září ve Švýcarsku policie poté, co přijel na filmový festival. V USA režisérovi hrozí až dvouletý trest vězení za pohlavní styk s třináctiletou americkou modelkou Samanthou Geimerovou, k němuž došlo v domě Jacka Nicholsona v roce 1977.

Sex s mladistvou se považuje ve Spojených státech za znásilnění i v případě, že dívka se stykem souhlasí. Režisér se tehdy okamžitě přiznal a odseděl si za něj následně několik týdnů ve vězení. Když byl však později proces obnoven a hrozil mu delší trest, Polanski uprchl do Evropy a Severní Americe se vyhýbal. Do USA nepřiletěl ani v roce 2003, kdy si měl převzít Oscara za své drama Pianista. Tehdy jej zastoupili tvůrci filmu v čele s Adrianem Brodym, který si za ztvárnění titulní úlohy polského klavíristy Władysława Szpilmana, jež během druhé světové války přežil hrůzy varšavského ghetta, rovněž odnesl Oscara.

Polanského "oběť" Samantha Geimerová opakovaně vyzývá, aby byl režisér zbaven obvinění. Nová publicita jí podle jejího advokáta působí zdravotní potíže a problémy na pracovišti. Sporný je i fakt, že Polanského Švýcaři zatkli na základě mnoho let starého amerického zatykače až nyní, ačkoliv byl v minulosti ve Švýcarsku mnohokrát, a dokonce tu s vědomím úřadů několikrát oficiálně pracoval.

Proti zatčení uznávaného režiséra filmů Rosemary má děťátko, Čínská čtvrť, Tess či Ples upírů v uplynulých týdnech protestovala celá řada umělců i představitelů mezinárodní politiky.