Hospodářství šestnácti zemí eurozóny podle včerejší předběžné zprávy Eurostatu překonalo svůj nejhlubší hospodářský útlum. Její hrubý domácí produkt (HDP) během třetího čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci stoupl o 0,4 procenta.

Statistikové to připisují hlavně vydatným vládním injekcím na podporu hospodářství. Firmám z eurozóny pomohly zvýšit především vývoz, který ve srovnání s druhým čtvrtletím vzrostl o 2,9 procenta (po předchozím poklesu o 1,3 procenta.

Analytici jsou ale při hodnocení posledních čísel obezřetní. "Hospodářství eurozóny ještě nejeví známky toho, že jeho zotavení bude trvalejšího rázu. Nadále závisí na vládních stimulačních programech," komentuje pro agenturu Bloomberg Karsten Junius, ekonom německého peněžního ústavu Dekabank.

Vyhlídky jsou podle něj i dalších ekonomů velmi nejisté, neboť spotřebitelské výdaje, které v letošním třetím kvartálu klesly o 0,2 procenta, budou v lepším případě stagnovat.

Na vině je hlavně rostoucí nezaměstnanost, jejíž průměrná míra v eurozóně 9,8 procenta je nejvyšší od prosince roku 1998.

Německo jako tahoun

Hospodářství měnové unie nyní "táhne" německo-francouzský tandem vytvářející skoro polovinu HDP eurozóny.

Obě ekonomiky se vymanily z recese už během letošního druhého čtvrtletí. "Pozorujeme první příznaky toho, že se hospodářství odráží ode dna. Ale nejsme si jisti, zda jde o trvalý trend. Raději bych hovořil o ozdravení na zkoušku," nechal se slyšet šéf Martin Winterkorn, šéf největší evropské automobilky Volkswagen. Naproti tomu Španělsko je jediná velká země eurozóny, kterou stále trápí recese.

Meziroční propad je hluboký

Celková výroba i služby v eurozóně i mimo ni jsou hluboko pod loňskou úrovní, což potvrzuje meziroční srovnání vývoje HDP. V nejhlubším "příkopu" jsou baltské ekonomiky, kde se propad pohybuje od 14 do 17 procent. Slovensko, nejmladší člen eurozóny, včera oznámilo, že jeho HDP ve třetím čtvrtletí proti předchozím třem měsícům stoupl o 1,6 procenta, tedy dvakrát rychlejším tempem než v Česku. I v případě Slovenska ekonomice nejvíce pomohl vývoz, domácí poptávka je chabá.