Vzpomínka na ODA


Přesně před dvaceti lety - měsíc po 17. listopadu - byla v bytě Pavla Bratinky založena jedna z prvních svobodných politických stran, Občanská demokratická aliance (ODA). Skupinka dvou desítek zakladatelů tehdy schválila základní programový dokument "Cesta ke svobodné společnosti". Mezi prvními třinácti signatáři najdeme pozdější ministry Tomáše Ježka a Jiřího Skalického, ekonomy Romana Češku a Karla Kříže, senátora Daniela Kroupu.

Za osmnáct let mezi 17. prosincem 1989 a 31. prosincem 2007, kdy byla strana rozpuštěna, se ODA stačila výrazně zapsat do novodobé historie. Jen dvakrát kandidovala do sněmovny se ziskem 384-6 tisíc hlasů. Ideový program neokonzervativní ODA je stále platný. Některé zásadní návrhy se staly součástí politické praxe. Její bývalí členové se aktivně podílejí na veřejném životě.

Exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se stal krizovým děkanem na Právnické fakultě v Plzni. Ziskem zajímavé veřejné funkce se mohl více emancipovat od Topolánka a přidat se do tábora jeho kritiků v ODS. Exministr zahraničí Karel Schwarzenberg s přehledem zaštiťuje podnikatelský projekt TOP 09. Podporují jej i exministři Vlasta Parkanová a Václav Jehlička, kteří před lidovci prošli ODA. Náměstek ministra životního prostředí František Pelc si po místopředsedovi US-DEU čerstvě zkouší místopředsedu SZ. Exministr hospodářství Vladimír Dlouhý se významně podílel na práci NERV. Sebevědomě se nabídl na místo eurokomisaře a zaskočil politiky zvyklé na praxi skrytých obchodů. Exministr spravedlnosti Jan Kalvoda před Ústavním soudem úspěšně hájil ústavu před "veksláckými způsoby" současné politické garnitury tak dobře, že se Paroubek zalekl rozpuštění sněmovny a vzdal předčasné volby.

Pohrobky ODA najdeme i na důležitých postech veřejné správy. Místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová patří k jeho nejlepší části. Zástupkyně om­budsmana Jitka Seitlová nepolevuje v nasazení, kterým proslula již jako senátorka. Exministr Karel Kühnl je velvyslancem v Chorvatsku. I přes odpor ČSSD a prezidenta se Michael Žantovský, bývalý mluvčí prezidenta Havla a senátor, přesunul z pozice velvyslance v Izraeli na pozici velvyslance v Británii. Desítky bývalých členů najdeme v komunální politice, a to i na místech starostů.

Mnozí novináři považovali mylně střet ODA s ODS za neproduktivní, oslabující pravici. Ve skutečnosti šlo o mimořádně užitečný intelektuální souboj koncepcí. ODA prosazovala ideologii založenou na klasickém liberalismu. Klausem protlačované "ODSácké myšlenkové schéma" je naproti tomu jakobínské. Vítěz ve volbách může vše, ústava se respektuje, jen když to vyhovuje, vyvažování mocí je nepohodlné. Souboj myšlenek, jak má vypadat stát mezi ODA a ODS, byl vytěsněn sporem o tom, kdo více rozdá z veřejných rozpočtů. Je to zlepšení?

Milan J. Hamerský,
člen ODA v letech 1993 - 2001


V rubrice DOPISY A E-MAILY

uveřejňujeme reakce, které vyjadřují názor čtenářů. Adresa: dopisy.hn@economia.cz