Pozdě, ale přece. Americká vláda našla místo, kam přemístí vězně z Guantánama. Ještě před včerejším oficiálním oznámením nejmenovaný zástupce administrativy Baracka Obamy médiím potvrdil, že vězni budou přesunuti do málo využívané káznice u městečka Thomson ve státě Illinois, asi 200 kilometrů severozápadně od Chicaga.

Prezident se tak výrazně přiblížil splnění svého ústředního předvolebního slibu, ale - jak už sám dříve připustil - nestihne Guantánamo zavřít v termínu, který sám původně určil, tedy do ledna 2010.

Výnos k zavření věznice na kubánské základně byl jedním z prvních exekutivních rozhodnutí, které Obama učinil letos v lednu po nástupu do úřadu. Velmi záhy ale začalo být zřejmé, že to bude mnohem složitější úkol, než si představoval.

Kam s nimi?

Spojenci, především evropské země, projevili jen malou ochotu vězně převzít. Ještě větším problémem se však pro prezidenta stala domácí opozice. Republikánští i demokratičtí kongresmani v duchu hesla "Ne na mém dvorku" shodně odmítali možnost, že by vězni byli přemístěni do věznic v jejich státech.

Zákonodárci dlouho blokovali finance na případný přesun zadržovaných a tento problém není ani zdaleka vyřešen, Kongres bude muset o přemístění vězňů znovu hlasovat. V tuto chvíli může administrativa převézt vězně do USA jen za účelem soudu, což se ale týká jen hrstky zadržovaných.

Administrativa tipovala různé lokality v USA, uvažovalo se o využití některé ze stávajících superstřežených věznic, například káznice v Coloradu, kde si odpykávají tresty už dříve odsouzení teroristé. Některé vězně, například skupinu čínských muslimů či podezřelé alžírské nebo bosenské národnosti, se mezitím podařilo přemístit do třetích zemí.

Letos v listopadu Bílý dům oznámil, že pět vězňů z Guantánama, v čele s předpokládaným strůjcem útoků z 11. září Chálidem Šajchem Muhammadem, postaví před federální soud v New Yorku.

Na Guantánamu ale podle oficiálních informací zůstává ještě 211 vězňů. Před necelým měsícem, během návštěvy Číny, prezident Obama poprvé veřejně připustil, že do příštího ledna Guantánamo nevyřeší. "Ale pokračujeme v procesu, a tak předpokládám, že Guantánamo bude uzavřeno příští rok. Přesné datum nestanovím, jednou z mnoha věcí, na kterých bude záležet, je i spolupráce s Kongresem," uvedl tehdy prezident.

V Thompsonu je chtěli

Podle zástupce administrativy, jak jej včera citoval list Washington Post, Barack Obama už federální vládě nařídil, aby od státu Illinois odkoupila věznici v Thomsonu. Jde o zařízení s nižší ostrahou, postavené v roce 2008, které je v současnosti využité jen z malé části.

Vládě věznici nabídlo samo město, v regionu s více než desetiprocentní nezaměstnaností uvítají každou příležitost. Federální káznice s nejvyšší ostrahou by měla podle odhadů přinést až 3000 pracovních míst.

Formality s převodem věznice na federální vládu by měly být podle administrativy vyřízeny "koncem zimy", šest měsíců má ale trvat přestavba objektu, aby věznice splňovala mimořádně přísná kritéria.

Což na jednu stranu dává vládě čas, aby přesvědčila Kongres, že vězni z Guantánama nebudou ohrožením pro bezpečnost Američanů. Pro odpůrce Bílého domu se tím naopak otevírá poměrně dlouhé časové okno, kdy mohou prezidentovo rozhodnutí torpédovat před veřejností, která nemá jednoznačný názor.


Daniel Anýž
od našeho zpravodaje z Washingtonu



VĚZNI, KTERÉ NIKDO NECHCE
Jedna z nemnoha fotografií pořízených ve věznici na kubánské základně USA Guantánamo, zachycující islamisty podezřelé z terorismu, byla pořízena před bezmála osmi lety. Dodnes jich tam zůstalo 211. foto: REUTERS