Základní informace

Státní zřízení: konstituční monarchie, hlava státu Karel XVI. Gustav

Parlament: jednokomorový, členové voleni na 4 roky, po volbách v roce 2006 u vlády koalice pravicových stran

Rozloha: 449 964 km2 (54. místo na světě, 8,67 % vodní plocha)

Nejdelší severojižní vzdálenost: 1574 km

Nejdelší východozápadní vzdálenost: 499 km

Délka hranic: 2205 km (586 km s Finskem, 1619 km s Norskem)

Pobřeží: 3218 km

Nejvyšší hora: Kebnekaise (2111 m)

Nejdelší řeka: Tornealvrn (410 km)

Počet obyvatel: 9,292 mil. (červen 2009)

Složení obyvatel: Švédové 90 %, Finové 4 %, Laponci (562 tis. obyvatel jsou cizinci)

Hustota zalidnění: 20 obyv./km2

Hlavní město: Stockholm - 825 tis. obyv. (2009), www.stockholm.se

Větší města: Göteborg - 510 tis. obyv. (2005), Malmö - 258 tis. obyv. (2005), Uppsala - 145 tis. obyv. (2005)

Náboženství: luteránská církev - cca 80 % obyvatel

Jazyk: švédština (parlament švédštinu neschválil jako úřední jazyk, označuje se jako "hlavní jazyk", od roku 1999 je schváleno 5 jazyků menšin - finština, meänkieli - tornedalská finština, romština, laponština a jidiš, které je možno používat v úředním styku ve vybraných regionech)

Urbanizace: 85 %

Podle švédských hledisek je městem uzavřené sídlo s více než 200 obyvateli.

Průměrná délka života:

muži 77 let,

ženy 82 let

Oficiální měna: švédská koruna (SEK), 1 SEK = 2,482 Kč

Počet mobilních telefonů: 3,835 mil.

Mobilní sítě: Telia mobil, Tele2, Vodafone

Počet pevných linek: 6,017 mil.

Délka silnic: 210 760 km

Délka železnic: 12 821 km

Telefonní předvolba: + 46

Internetová doména: .se

Užitečné zdroje

www.mzv.cz/stockholm - stránky zastupitelského úřadu ČR ve Stockholmu, najdete zde turisticky užitečné informace;

www.businessinfo.cz - oficiální portál pro podnikání a export, lze na něm vyhledat teritoriální informace o Švédsku, včetně turistických informací;

www.ocestovani.cz/svedsko - přehledné turistické informace;

www.hedvabnastezka.cz - nabídka základních informací a praktické tipy (v rubrice země);

http://svedsko.orbion.cz - informace pro cestovatele;

www.bedekr.cz/staty/evropa/svedsko - průvodce po Švédsku;

www.caramba.cz - český vyhledávač, v rubrice cestování najdete informace o severských zemích;

www.severskelisty.cz - řada informací o skandinávských a dalších zemích;

http://en.wikipedia.org/wiki/Sweden - tento server je neocenitelný pomocník pro ty, kteří chtějí získat informace o Švédsku. K dispozici je množství odkazů na další informace. V českém jazyce lze využít adresu www.wikipedia.cz.

www.visitsweden.com/ - turistické informace s praktickým průvodcem;

www.si.se - informace o cestovním ruchu a cestování;

www.sweden.se - oficiální internetové stránky o Švédsku s informacemi o společnosti a lidech, odkazy na sport, vzdělání, kulturu aj.;

www.sverigeturism.se/smorgasbord - kontakty na turistické centrály v jednotlivých regionech Švédska;

www.turism.se - švédská turistická asociace;

www.sverigeturism.se/smorgasbord - švédské informační stránky;

www.lonelyplanet.com/sweden - cestovatelský průvodce po Švédsku;

travelguide.net/country/269/country_guide/Europe/Sweden.html - průvodce Švédskem;

http://cityguide.se - internetový magazín zaměřený na cestovní ruch. Zvolte si město ze seznamu nalevo a přečtěte si o památkách, jídle, kultuře, ubytování atd.;

www.stockholmtown.com - průvodce hlavním městem s informacemi o nákupech, kultuře, akcích, zábavě, památkách, restauracích a ubytování;

www.malmo.se - průvodce městem Malmö;

www.fjallen.nu/english.htm - stránky horské oblasti Norrbotten, nejsevernější části Švédska;

www.sna.se/webatlas/700/index.html - interaktivní mapa Švédska;

www.cybercafe.com/country.asp-selectcountry=Sweden - kontakty na internetové kavárny v jednotlivých městech;

http://tyda.sem - anglicko-švédský překladatel, slovník.

Média

http://en.wikipedia.org/wiki/Media_of_Sweden - odkazy na švédská média;

www.onlinenewspapers.com/sweden.htm - přehled švédských tištěných médií;

http://www.tt.se - tisková agentura Tidningarnas Telegrambyr;

www.dn.se - největší švédský deník Dagens Nyheter;

www.svd.se - deník Svenska Dagbladet;

www.gp.se - deník Göteborgs-Posten;

www.sydsvenskan.se - hlavní regionální deník jižního Švédska Dagbladet;

www.di.se - deník se zaměřením na ekonomiku Dagens Industri;

www.sr.se/international/index.stm - mezinárodní rádiová stanice;

www.sr.se/rs/english - P6 Radio Sweden International;

www.sr.se - Sveriges Radio;

http://nyhetskanalen.se - TV4 Nyheter (zpravodajská televizní stanice);

http://svt.se - Sveriges Television;

www.tv4.se - TV4 Sweden.

Kdy do země

Podnebí je ve Švédsku vlivem Golfského proudu mírnější, než by se dalo na této zeměpisné šířce předpokládat. Průměrná teplota ve Stockholmu se v měsících leden/červenec pohybuje od -3 °C do 18 °C, na severu v Kiruně od -12 °C do 12 °C. Zemi je nejlepší navštívit během léta a podzimu (pozdní květen až září). Léto je obvykle teplé, občas s mírným deštěm, srpen bývá mokrý. Průměrné teploty pro červenec jsou 20 °C v jižní části, na severu kolem 17 °C.

www.smhi.se - švédský meteorologický a hydrologický ústav.

Vstup do země

Od 1. 1. 2006 nabyla účinnosti novela zákona o cestovních dokladech, podle které lze k opuštění území ČR k cestě do států EU jako cestovní doklad použít i občanské průkazy se strojově čitelnými údaji, pokud nemají oddělenu vyznačenou část (tj. bez odstřiženého rohu). Informace najdete na stránkách ministerstva zahraničních věcí www.mzv.cz.

Měna

Švédská koruna (SEK) se dá nakoupit ve směnárnách u nás a samozřejmě ve Švédsku. Švédských nonstop směnáren není příliš mnoho, nicméně přijedete-li do země bez zdejší měny mimo otevírací doby běžných směnáren, nemusíte zoufat, docela běžně se zde dá platit kartami Visa, Mastercard, Diners či American Express.

www.forex.se - nejaktuálnější přepočet měny.

Doprava do země

Letecky lze do Švédska přicestovat pravidelnými přímými linkami ČSA do Stockholmu nebo Göteborgu. Let do Stockholmu trvá okolo dvou hodin, do Göteborgu poletíte o 30 minut déle.

Do Stockholmu lze z ČR cestovat pravidelnou autobusovou linkou po trase: Brno-Praha-Malmö-Göteborg-Stockholm. V ideálním případě by cesta neměla trvat déle než 28 hodin.

Námořní doprava je při cestě do Švédska velmi využívaná. Nejčastějším spojem je Sassnitz-Trelleborg, z Německa lze cestovat i po trase Rostock-Trelleborg nebo Rostock-Gedser (Dánsko). Trasy provozuje trajektová společnost Scandlines (www.scandlines.se). Na jejích stránkách je možná rezervace lodních lístků.

Doprava v zemi

Vnitrostátní letecká doprava je poměrně rozšířená a spojuje přibližně 30 domácích letišť. Letecké společnosti, jako jsou SAS (SK), Skyways (SKH, www.skyways.se), létají z letiště Stockholm Arlanda na téměř všechna tato letiště. Společnost Malmö Aviation (www.malmoaviation.se) spojuje Malmö a Stockholm-Bromma, Göteborg a Ume. Jedná se však o poměrně nákladný způsob cestování.

Železnice je populární mezi zahraničními návštěvníky pro jedinečný zážitek z okolní přírody. Vlaky jsou kvalitní, čemuž odpovídá i cena jízdenky. Nejrychlejším a nejluxusnějším vlakem je X2000, který dosahuje rychlosti až 220 km/h a spojuje největší švédská města. Nutná je rezervace míst - www.swedenbooking.com.

Informace o vlakové dopravě lze najít na adrese státních železnic www.sj.se a jízdní řády na www.tagplus.se. Spojení najdete na www.inlandsbanan.se.

Lodní doprava je hustá a pravidelná. V zemi provozuje služby mnoho dopravců, většina z nich zajišťuje spojení i s dalšími destinacemi.

Patří k nim například Gotlandlinjen (www.destinationgotland.se) nebo Ven-Trafiken (www.ventrafiken.se). Cestovat trajekty lze i podél pobřeží a přes jezera.

Ve Švédsku funguje kvalitní autobusová síť, a to mezi velkými městy (nejčastěji společnost Swebus Express) i na kratší vzdálenosti (Länstrafiken). Mnoho dopravců nabízí speciální slevy pro víkendové linky. Autobusy jsou pohodlné, čisté a rychlé.

Na všech letištích a ve městech je k dispozici taxi. Existují i taxi pro dlouhé trasy. Příplatky za jízdu v noci a o svátcích se liší podle provozovatele.

Zapůjčení auta

Je to ve Švédsku rozšířená věc (www.autoeurope.com/car-rental/Sweden.cfm - informace k zapůjčení auta). Většina agentur a firem, které nabízejí půjčení auta, jsou k dispozici hned na letišti nebo v centru měst. Auto je možné si zarezervovat již před vaším příletem. Předpokladem je řidičský průkaz, nejméně 18 let, zelená pojistná karta. Při dopravě autem je důležité mít rozsvícená světla po celý den a dodržovat rychlostní omezení, což je v obci 50 km/h, mimo obec 70 km/h. Pro dálnice platí 110 km/h. Doporučuje se rychlostní limity dodržovat. Povolená hranice alkoholu při řízení vozidel je 0,2 promile v krvi a pokuta se musí zaplatit na místě.

Dálniční poplatky se nevybírají, ceny benzinu či nafty jsou cenově srovnatelné s ČR. Doprava autem je pohodlná, ve Švédsku je rozsáhlá síť dálnic a je možné procestovat zemi od jihu až na sever. Také zácpy uvidíte málokdy. Silnice jsou kvalitní, dokonce přizpůsobené i jízdě s karavanem. Informace o dopravních podmínkách najdete na www.motormannen.se a také na www.kak.se.

Veřejná doprava

Autobusová doprava má hustou síť a dostanete se prakticky kamkoliv. Také vlaková a tramvajová síť je na dobré úrovni. Ve Stockholmu je hustá síť autobusů, příměstské vlaky a metro. Systém jízdného je podobný tomu našemu, jen citelně dražší. Měsíční jízdenka zde vyjde na více než šedesát eur. Jízdenky můžete zakoupit prakticky kdekoliv. Informace o dopravě ve Stockholmu najdete na www.sl.se a informace o veřejné dopravě v zemi zjistíte na www.resplus.se/Resplus.

Ubytování

Hotely nabízí vysoký standard a v zemi je jich dostatek. Většina má vlastní restauraci nebo kavárnu a haly s televizory. Naprostá většina hotelů je v majetku soukromých společností či jde o rodinný podnik, přítomny jsou i mezinárodní řetězce hotelů.

Nejvíce hotelů najdete ve velkých městech, jako je Stockholm, Malmö nebo Göteborg. Neexistuje členění podle hvězdiček, jako je tomu v ostatních zemích. Chcete-li se mezi hotely trochu orientovat, všimněte si písmen SHR (www.shr.se), které některé hotely mají na štítu. Signalizuje to členství ve Švédské asociaci hotelů a restaurací. O víkendech a v létě nabízejí hotely slevy.

www.accommodationsweden.com - průvodce ubytování ve Švédsku podle regionů a měst;

www.hotellguiden.se - vyhledávač ubytování ve Švédsku, Norsku, Dánsku a Finsku, od hotelů až po mládežnické ubytovny;

www.travelocity.co.uk/, www.deckchair.com - porovnání cen hotelů;

www.sweden-holidays.com/index.php - nabídka ubytování;

www.choicehotels.se, www.swedenhotels.se, www.hotelsinsweden.net - hotely ve Švédsku;

www.stockholmtown.com - hotely ve Stockholmu;

www.goteborg.com - hotely v Göteborgu.

Po celém Švédsku jsou rozsety kempy - dělené do tří kategorií podle hvězdiček, veřejná tábořiště a hostely (www.camping.se). Ceny se pohybují v rozumných výškách. Jen v hlavní sezoně (červenec a srpen) může být problém se sehnáním místa. Kempy většinou provozuje švédská turistická organizace STF (www.stfturist.se), švédský turistický klub, slevu pro přidružené mládežnické ubytovny můžete obdržet jako členové, o členství můžete požádat on-line.

Ve Švédsku platí zvláštní zákon (allemansrätt) čili právo volného pohybu v přírodě. Pro turisty to znamená, že se mohou volně pohybovat i po soukromé půdě, ovšem s jistým omezením. Návštěvník nesmí svou přítomností jakkoliv rušit majitele pozemku, popřípadě nesmí procházet přes pole, a likvidovat tak úrodu. Stanovat se však může kdekoliv, pokud to není na poli či v bezprostřední blízkosti obytného domu. V rezervacích je bez povolení možno stanovat na jednom místě dva dny, poté už je třeba dovolit se správce rezervace, popřípadě národního parku. Striktně zakázáno je rozdělávat oheň v rezervacích.

Zdravotní péče

Tísňové volání je pod linkou 112 a týká se jak ambulance, hasičů, tak i policie a veškeré hovory jsou bez poplatků. Systém praktických lékařů ve Švédsku neexistuje, v případě potřeby je třeba využít nejbližší kliniky či nemocnice. K tomu, aby vás ošetřili, je zapotřebí platný cestovní pas a kartička zdravotního pojištění pro pobyt v cizině.

Informace o nejbližším lékaři poskytnou obvykle hotely, ve velkých městech jsou lékárny k dispozici 24 hodin (www.stockholmcare.se - lékařská péče).

Otevírací doba

Banky: pondělí až pátek od 9.30 do 15 hod., čtvrtek od 10 hod. do17.30. Během víkendů a státních svátků jsou některé banky zavřeny, řada z nich má však otevřeno jeden z víkendových dnů do 18 hodin. Banky na letištích, přístavech a hlavních železničních stanicích bývají otevřeny déle.

Obchody: pondělí až pátek od 9.30 do 18 hod., sobota od 9.30 do 14 hod. Otevírací hodiny jsou od 9.30 do 18 hod. V naprosté většině obchodů je možné platit platebními kartami. Obchody jsou obvykle zavřeny již den před státním svátkem.

Pošty jsou otevřeny pondělí až pátek od 9 do 18 hod., v sobotu od 10 do13 hod.

Stravování

Ceny v restauracích jsou poměrně vysoké, v průměru zhruba třikrát vyšší než v ČR. Můžete narazit na restauraci, kde si objednáte oblíbený steak za 700 Kč. Možné je využít stravování i v samoobslužných barech. Voda k jídlu bývá zpravidla zdarma, ale je započtena v ceně jídla.

Základem švédského jídelníčku jsou ryby (především lososi) a dary moře, obvyklá je zvěřina. Ve většině restaurací jako tradiční menu servírují lososa, tresky nebo sledě, a to na mnoho způsobů, nejčastější přílohu tvoří brambory. Ve Švédsku je oblíbená káva, můžete ochutnat džusy z tamních lesních plodů nebo švédské pivo.

V době oběda mezi 11. a 14. hodinou je oběd nabízen téměř každou restaurací. Za poměrně slušnou cenu lze ochutnat třeba domácí specialitu, jakou je pytt-i-panna, tedy na pánvi osmahnuté, na kostičky nakrájené brambory se šunkou, párkem, červenou řepou a dalšími ingrediencemi, eventuálně polité syrovým vajíčkem, nebo chutné masité jídlo, salát, chléb, studenou vodu a kávu.

Večeře se nazývá middag. Začíná se s ní dříve, než je tomu v jižních zemích. Švédové zasedají ke stolu již v 18 hodin. Menu se zpravidla skládá ze tří chodů: předkrm (förrätt), hlavní jídlo (huvudrätt) a zákusek (často zmrzlina). Kreditní karty by měly být akceptovány ve všech restauracích.

Spropitné

V restauracích je téměř vždy již započítáno v ceně menu. Pokud jste výrazně spokojeni s obsluhou, můžete jí nechat 10 až 15 % z celkové útraty. Také v hotelích se při placení částka obvykle zaokrouhluje, v noci je částka vyšší. Podobně potěšíte taxikáře, pokud zarovnáte placenou částku.

Nákupy

Dobře zásobených obchodů je ve Švédsku mnoho a koupit lze cokoliv. Ceny v obchodech jsou však vysoké. Nakupovat můžete v malých útulných obchodech nebo v gigantických supermarketech. Mimo velká města se setkáte s obchody typu smíšené zboží, v nichž lze koupit vše podstatné. Z alkoholu se dá v obchodech koupit pouze slabé pivo (do 3,5 % alkoholu). Veškerý ostatní alkohol se prodává ve státem kontrolovaných prodejnách Systembolaget. Ty jsou většinou jen ve větších městech a mají otevřeno jen ve všední dny, ve velkých městech výjimečně i v sobotu.

Rady

Kouření je zakázáno na všech veřejných prostranstvích, ale i ve veřejných budovách, v dopravních prostředcích a také v uzavřených prostorách, jako jsou kavárny, restaurace, hospody, kde je servírováno jídlo. Zakázáno je požívání alkoholu na veřejnosti. Prostituce je naprosto zakázána.

Mladým lidem do 20 let se nesmí prodávat alkohol. V neděli se také neprodává alkohol v restauracích a kavárnách od 13 hodin. Alkohol je k dostání po půlnoci jen v nočních barech, které mají otevřeno do 2 či 3 hodin ráno.

Pro prohlídku větších měst se vyplatí zakoupit místní turistickou kartu (Stockholmkortet, Göteborgpass aj.). Karta opravňuje držitele k bezplatným vstupům do 75 muzeí, památek a dalších pamětihodností. Také umožňuje po dobu své platnosti bezplatnou přepravu v MHD, což se při cenách této dopravy určitě vyplatí. Pro příklad: karta Stockholmkortet s platností 48 hodin vyjde na 420 SEK. Můžete využít kartu s platností 24, 48 či 72 hodin.

Slavnosti a svátky

Nejpopulárnějšími svátky ve Švédsku jsou Vánoce. Vánoční čas začíná podobně jako u nás adventem, v jehož průběhu má velký význam 13. prosinec - Den Lucie. Populární jsou Velikonoce, jejichž oslava začíná čtyřicetidenním půstem a vrcholí Velikonoční nedělí a pondělím, kdy se rozdávají vajíčka. Mezi nejoblíbenější a nejvíc oslavované svátky patří letní slunovrat, jehož bujaré oslavy se můžete zúčastnit v mnoha městech.

Důležité adresy

Velvyslanectví ČR ve Švédsku

Villagatan 21, Stockholm

Box 26156114 32, tel.: 00468/4404210, sekretariát 4404225, KO 4404219 (konzul), 4404212 (konzulární referentka)

fax: ústředna 00468/4404235, sekretariát 4404211, KO 4404231

e-mail: stockholm@embassy.mzv.cz

web: www.mzv.cz/stockholm

Švédské velvyslanectví v ČR

Úvoz 156/13, P. O. Box 35, 118 00 Praha - Hradčany

tel.: 220 313 200

fax: 220 313 240

e-mail: ambassaden.prag@foreign.ministry.se

web:www.swedenabroad.com/Start_14895.as...

Honorární konzulát ČR

Skanditrä, Västergatan 22, Malmö 21121

tel.: 004640/973698 (10-12 hod.)

fax: 004640/120382

e-mail: malmo@honorary.mzv.cz

Honorární konzulát ČR

byt: Bryggerigatan 13, Grebbestad 45772

tel.: 0046525-10490

fax: 0046525-10490

e-mail: goteborg@honorary.mzv.cz

 

 

Norské království: Norway

Základní informace

Státní zařízení: unitární stát a parlamentní monarchie, král Harald V.

Parlament: zákonodárná moc v rukou parlamentu, který je volen na čtyři roky. Moc výkonná je v rukou norské vlády v čele s ministerským předsedou.

Rozloha: 385 199 km2 (včetně ostrovů Svalbard (Špicberky) a Jan Mayen), 59. místo na světě

Délka hranic: celkem 2542 km; hranice s Ruskem (196 km), s Finskem (727 km), se Švédskem (1619 km)

Nejvyšší hora: Galdhpiggen, 2469 m

Nejdelší řeka: Glomma, 598 km

Počet obyvatel: 4,660 mil. (červen 2009)

Administrativní členění: 19 provincií, 435 obcí

Národnostní složení: Norové 94,4 % (včetně Laponců, zhruba 60 tis.)

Hlavní město: Oslo (876 tis. obyv.)

Větší města: Bergen (228 tis. obyv.), Stavanger (190 tis. obyv.), Trondheim (160 tis.obyv.), Fredrikstad (102 tis. obyv. )

Náboženství: luteránské 87,9 %

Úřední jazyk: norština, laponština

Urbanizace: 75 %

Průměrná délka života:

muži 77,29 let,

ženy 82,74 let

Počet mobil. tel.: 5,287 mil.

Počet letišť: 98

Délka silnic: 91 180 km

Délka železnic: 4114 km

Telefonní předvolba: 47

Internetová doména: .no

Užitečné zdroje

www.mzv.cz/oslo - stránky zastupitelského úřadu ČR ve Stockholmu, najdete zde turisticky užitečné informace;

www.businessinfo.cz - oficiální portál pro podnikání a export, lze na něm vyhledat teritoriální informace o Norsku, včetně informací pro turisty;

www.ocestovani.cz - přehledné turistické informace i o Norsku;

http://norsko.orbion.cz - informace o cestování;

www.hedvabnastezka.cz - nabídka informací a praktické tipy (v rubrice země);

www.bedekr.cz/staty/Evropa/Norsko - reportáže z Norska a další informace;

http://en.wikipedia.org/wiki/Norway - tento server je neocenitelný pomocník pro ty, kteří chtějí získat informace o Norsku. K dispozici je množství odkazů na další informace. V českém jazyce lze využít adresu www.wikipedia.cz.

www.visitnorway.com, www.norway.com, www.gonorway.no - přehledné turistické informace o Norsku, ubytování, doprava, doporučení pro návštěvníky;

www.unginfo.oslo.no - rozsáhlá nabídka cestovatelských a dalších odkazů;

www.hardanger-fjord.com, www.fjordnorway.no - fjordy, planiny, hory v Norsku;

www.samitour.no - informace o Laponsku;

www.spitsbergentravel.no - Špicberky a lední medvědi;

www.northern-lights.no - kdy a kde lze vidět polární záři;

www.whalesafari.no - ostrov Andoy;

www.visitoslo.com - turistické informace o Oslu;

www.visitsorlandet.com - jižní část Norska;

www.northcape.no - nejsevernější část Norska;

www.ursus-major.no, www.dintur.no - informace o rybaření a lovu;

www.culturenet.no - informace o kultuře.

Média

http://en.wikipedia.org/wiki/Media_of_Norway - odkazy na norská média;

www.mondotimes.com/1/world/no - odkazy na norská média;

www.abyznewslinks.com/norwa. htm - rozsáhlý přehled norských tištěných médií.

Kdy do země

V létě je nejvhodnější doba pro návštěvu Norska od poloviny června do poloviny září. Od poloviny června do poloviny července se může naplnit váš sen o půlnočním slunci. Počasí je vzhledem k působení Golfského proudu neobvykle mírné. Žádný z přímořských přístavů ani na nejzazším severu nezamrzá a mrazy nejsou nijak extrémní. Norsko je srážkově bohaté. V některých oblastech podél západního pobřeží dosahuje úhrn srážek až 3000 mm. Ve vnitrozemí padají srážky přibližně 100 dní v roce, na pobřeží 150 až 200 dnů v roce.

Vízum není zapotřebí. Pro vstup do země musíte mít platný pas.

Jak se domluvit

Norština má dvě oficiálně uznávané (a obě vyučované na školách) formy: nynorsk a bokmal. Norsko lze téměř považovat za dvojjazyčnou zemi, angličtina je druhým běžně používaným jazykem. Můžete si být jisti, že téměř každá osoba, nehledě na věk či sociální postavení, vám odpoví plynnou angličtinou.

Doprava v zemi

Letecké společnosti dopravují cestující na více než 40 míst v Norsku. Každé větší nebo významnější město má svoje letiště. Možno rovněž použít aerotaxi.

Železniční doprava je poměrně řídká a spojuje zejména města na jihu země. Protože přes 80 % obyvatelstva žije právě na jihu, je tato doprava na severu rozšířena jen minimálně. Nejdále se dá dojet po železnici do Narviku, a to oklikou přes Švédsko, po norském území vede železniční trať nejseverněji do Bodo. Vlaky zaručují cestujícím příjemné cestování, jsou komfortně vybaveny a tomu odpovídá i cena. Rezervace jízdenek a místenek je nutná s velkým předstihem před plánovaným uskutečněním cesty. Pokud při cestování zvolíte vlak, doporučuje se jízdenky zakoupit několik dnů před cestou a využít nabídky Minipris - s tou můžete kamkoli po celém území Norska. Norská železnice nabízí slevy pro studenty (25 %) a další skupiny obyvatel (50 % pro děti od 4 do 15 let, seniory, malé děti). Informace o železnici najdete na adrese: www.nsb.no.

Doprava autobusem je na dlouhých vzdálenostech časově náročná a podobně drahá jako vlak, přitom méně pohodlná. I v autobusech lze uplatnit obdobné slevy pro určité skupiny obyvatel jako ve vlacích a jízdenky se dají koupit většinou přímo u řidiče autobusu.

Lodní doprava je využívána vzhledem ke členitosti pobřeží Norska a nutnosti překonávat fjordy. Při cestě po západním pobřeží a Lofotech můžete využít několik desítek trajektů, které vás přepraví na malé i velké ostrovy.

Doprava automobilem je zřejmě nejvýhodnější, zvláště pokud jede společně několik osob. Norské silnice jsou kvalitní a rizika na nich minimální. Zřejmě nejfrekventovanější je silnice E6, protínající zeni od švédské hranice na jihu až na nejzazší sever. Ať už přijedete autem vlastním, či se rozhodnete si ho na místě půjčit, počítejte s tím, že většinou budete jezdit po klikatých (a často úzkých) silnicích. Na všech spojnicích je maximální povolená rychlost 80 km/h. Jízda s přívěsem je omezena na 60 km/h a obcí můžete projíždět rychlostí maximálně 50 km/h. Stejně jako u nás je v Norsku zákonem nařízeno celoroční svícení. Připraveni buďte na různé poplatky (například vjezd do Osla stojí 20 NOK, placené je použití některých tunelů, horských silnic). Cena benzinu se pohybuje kolem 10 NOK za litr.

K dopravě lze použít taxi, která mají denní a noční tarif. Denní taxa za nasednutí činí průměrně 35 NOK a 13 NOK za každý kilometr. Noční taxy po 22. hodině jsou podstatně vyšší, o více než 15 %. Všechny taxi akceptují kreditní karty.

Ve velkých městech je rozvinutá městská hromadná doprava. V Oslo jezdí autobusy, vlaky, tramvaje a metro. Jízdenky lze zakoupit předem a pasažér je sám označuje. Platí pak hodinu. Při zakoupení Oslo Passu je k dispozici bezplatné užívání MHD a volný vstup do většiny muzeí a památek. Informace najdete na www.visitoslo.com.

www.wideroe.no - informace o leteckých linkách vnitrostátních i mezistátních;

www.norwegian.no - letecká společnost patřící do skupiny levnějších;

www.nor-way.no - turistické informace zahrnující autobusovou dopravu;

www.nsb.no - informace o železniční dopravě, jízdní řády, ceny, slevy;

www.fylkesbaatane.no - vnitrostátní trajekty.

Peníze

Peníze lze vyměnit ve všech bankách. Tato služba je zajišťována i hlavními poštami, a to i v sobotu. Dalším místem možné výměny jsou hotely. Bez omezení lze dovážet zahraniční i norskou měnu, máte-li však hotovost překračující výši 25 000 NOK, je nutné učinit o tom oznámení na hraničním přechodu při vstupu i odchodu ze země. Kreditní karty jsou akceptovány. Eurocard, Visa, American Express, Diners Club se dají využít i ve většině obchodů. Ne všechny benzinové pumpy však kreditní karty akceptují.

Ubytování

Hotely mají vysoký standard. Řadu ubytovacích zařízení provozují rodinné firmy. Oblíbeným ubytovacím zařízením jsou různé chatky a boudy, které najdete po celém Norsku. Jiný, levnější způsob ubytování představují hostely. V Norsku existují dvě hlavní sítě provozovatelů a celkově zde provozují 110 hostelů.

Možné je využít řady slev. Možnost ušetřit nabízí i zakoupení tzv. Fjord Passu za 120 NOK. Ten opravňuje dvě dospělé osoby a libovolný počet dětí do 15 let věku ke slevě v 250 hotelích, penzionech, chatách a apartmánech po celém Norsku. Kartička má platnost dokonce po dobu jednoho roku. Při využití Nordic Passepartout lze získat slevu až 20 % ve skandinávských zemích a v 50 norských hotelích. Podobně je tomu i v případě Scandinavian Bonus Passu.

www.vandrerhjem.no - informace o ubytování v Norsku;

www.choicehotels.no - info o hotelích;

www.hotell.org - přehled hotelů;

www.interres.no - rezervace hotelů;

www.camping.no - kempy;

www.vandrerhjem.no - ubytovny.

Stravování

Restaurace se zdají být drahé i pro většinu Norů, a tak do nich chodí spíše výjimečně nebo při zvláštních příležitostech. Restaurace se ale dají najít i cenově dostupnější (pro vyhledávání restaurací lze využít např. www.spisekartet.no/english/).

Norská kuchyně je poměrně jednoduchá a nezakládá se na žádných složitých kuchařských předpisech. Díky vyváženému složení živin a kvalitním přírodním ingrediencím ale patří mezi nejzdravější kuchyně na světě. Základními surovinami norské kuchyně jsou ryby a další plody moře, podávají se uzené, dušené, vařené i různě nakládané. Mezi oblíbené norské rybí speciality patří lutefisk, což je sušená treska, a rakorret neboli upravený losos. Z klasického masa převažuje skopové a hovězí, vepřové maso se podává jen výjimečně. Chcete-li okusit něco skutečně originálního, můžete si dát sobí steak. Často se k masu kvůli zjemnění chuti přidávají brusinky. Nádherně čistá norská krajina je stěžejným předpokladem produkce velmi kvalitního mléka. Vyrábí se z něj výborné domácí sýry, a to jak z mléka kravského, tak i ovčího a kozího. Těmi nejvyhlášenějšími druhy sýrů jsou Jarlsberg, Ridder, Ski Queen, Nordgold a Geitost.

Zdravotní péče

Od vstupu do EU můžeme být v Norsku (i když není členskou zemí EU) ošetřeni na základě zdravotního pojištění placeného ČR za stejných podmínek jako místní obyvatelé. Při ošetření vyhledejte smluvního praktického lékaře Národní správy pojištění (Rikstrygdeverket), resp. místního úřadu pojištění (Trygdekontoret). Při ošetření je třeba předložit evropský průkaz zdravotního pojištění (nebo potvrzení dočasně nahrazující evropský průkaz zdravotního pojištění). Léky obdržíte v lékárnách na modrý recept, který vám vystaví lékař při předložení evropského průkazu zdravotního pojištění (nebo potvrzení dočasně nahrazujícího evropský průkaz zdravotního pojištění).

Ceny ošetření

Lékařské ošetření - všeobecný lékař: 114 NOK - přes den, 168 NOK - večer, v noci, přes víkend

Návštěva lékaře doma: 170 NOK - přes den, 290 NOK - večer, noc, víkend

Ošetření specialistou: vždy 201 NOK

Stomatologie: 100% spoluúčast

Otevírací a pracovní doba

Supermarkety: obvyklá prodejní doba: pondělí až pátek 9-20 či 21 hod., sobota 9-18 hod.; ostatní obchody po, út, st a pá 9/10-17 hod., čtvrtek do 19 či 20 hod., sobota do 13 či 16 hod.; jen malá část obchodů smí mít otevřeno v neděli (síť nonstop obchodů 7-eleven, krámky benzinových čerpadel).

Banky: v zimě do 15.30, v létě do 14.30, v sobotu a v neděli je zavřeno; existuje však hustá síť bankovních automatů (MINIBANK) a téměř za vše lze platit běžnými mezinárodními platebními kartami.

Instituce: obvyklá pracovní doba: od 8 či 9 hod. až 15.30 či 16.30 (v létě řada institucí pracuje do 14.30 či 15 hod.). V červenci mají výrobní podniky tři týdny podnikové celostátní dovolené.

Pošty mají otevřeno většinou o hodinu déle než banky a poskytují bankovní a směnárenské služby.

Co koupit

Typické pro Norsko jsou pletené svetry, čepice, rukavice, řezbářské práce, růžemi malovaný porcelán, kozí a sobí kůže, které mohu být cenově příznivé. Tyto nákupy jsou osvobozeny od DPH, kterou jste sice zaplatili, ale můžete ji získat zpět.

Důležité informace

Ve větších městech lze koupit výhodné City Card, které umožní vstup nejen do muzeí a jízdu městskou dopravou, ale i parkování či cesty trajekty. Nejlevnější potraviny jsou v samoobsluhách Rema, Spar a Prix. Nejdražší jsou tradičně u benzinových pump. V bezcelních zónách na trajektech či na letišti v Oslu lze výhodně nakoupit alkohol a cigarety. Pro srovnání - ceny jsou o 15 % až 20 % vyšší než v Německu. Lze koupit známky na dopis či pohled A-post (6 NOK) nebo B-post (5 NOK). Karty na telefon jsou k dostání na poště, v informačních centrech a v některých obchodech. Minimální sazba telefonu na mince jsou 2 NOK, automat přijímá mince v hodnotě 1, 5 a 20 NOK. Karty jsou k dostání na poště nebo u novinových stánků. Často je možné použít i kreditní kartu.

Zákazy a povolení

Je zakázáno kouřit v dopravních prostředcích (s výjimkou speciálních vozů NSB) a ve všech společenských prostorách. V restauracích má být 1/3 prostoru vyhrazena nekuřákům.

Důležitá telefonní čísla

Policie: 112

První pomoc: 113, Oslo 22932293

Hasiči: 110

Dopravní informace: 175 nebo www.vegvesen.no

Informace o telefonních číslech: 1881

Tísňová linka: 112/110

Důležité adresy

Velvyslanectví ČR v Oslu

Fritzners gate 14, 0244 Oslo 2, Norway

tel.: 0047/22430002, 22430034, 22549813

fax: 0047/22553395, 22548332

e-mail: oslo@embassy.mzv.cz

web: www.mzv.cz/oslo

Velvyslanectví Norského království

Hellichova 1/458, 118 00 Praha 1 - Malá Strana

Tel.: 257 323 737, fax: 257 326 827

e-mail: emb.prague@mfa.no

web: www.noramb.cz



Známý vodopád Latefossen je 165 m vysoký.