Létat do Spojených států bude minimálně v nejbližších několika dnech zase o něco nepříjemnější. Lidé, které dnes ráno čeká v Ruzyni nástup na palubu Boeingu 767 americké společnosti Delta Airlines, se musí připravit, že u detektorů kovu je celníci nechají vyzout boty, v letadle nebudou smět mít nic na klíně - ani notebook, ani složený svetr - a hodinu před přistáním v New Yorku jim letuška nedovolí opustit sedadlo.

Na vině je třiadvacetiletý Nigerijec Umar Farouk Abdul Mutallab. Mladík, který tvrdí, že je napojený na teroristickou síť Al-Káida, se v noci na sobotu pokusil vyhodit do vzduchu nizozemské letadlo mířící na detroitské letiště.

Mladíka se sice podařilo zpacifikovat ještě ve vzduchu několika spolucestujícím. Spojené státy ale nařídily, aby se až do odvolání zvýšila bezpečnostní opatření u všech letů za oceán. A to může trvat i měsíce, protože americký prezident Barack Obama už řekl, že nechá přehodnotit letištní kontroly. Chce totiž vědět, jak se Mutallab mohl dostat na palubu s výbušnou látkou. Navíc když byl evidován v seznamu možných teroristů.

V Británii už nová bezpečnostní pravidla způsobila hodinová zpoždění letů do Spojených států. V Česku, odkud se v zimě létá do USA jen pětkrát v týdnu, ale prý něco takového ani přes dvojité kontroly nehrozí. "U těchto letů dlouhodobě uplatňujeme vyšší bezpečnostní opatření," říká Olga Jurková z tiskového oddělení Letiště Praha.

Nigerijský radikál, pocházející z prominentní obchodnické rodiny, se do airbusu letícího z Amsterdamu do Detroitu dostal s pentritem připevněným k tělu. Stejnou, vysoce nebezpečnou látku propašoval na palubu v podrážce v roce 2001 také další odhalený - a již odsouzený - terorista Richard Reid.

Páteční incident nebyl jediný. Cestující na palubě stejného letu americké společnosti Northwest Airlines, který byl v pátek terčem útoku, byl včera zadržen v Detroitu, protože slovně rušil při přistání. Úřady oznámily, že muž nepředstavoval bezpečnostní hrozbu pro letadlo.