Nikoli jen dovoz, ale samy biopotraviny škodí

K článku "Dovoz biopotravin je proti zdravému rozumu - ničí životní prostředí" (HN 8. 12. 2009), připomínám: Více škodí samy biopotraviny, a to tím, že jsou produkovány bez průmyslových hnojiv. Jejich vysoká cena je omlouvána nižšími hektarovými výnosy. Pokles je důkazem neplnohodnotné výživy, jež vystavuje rostliny podvýživě, ze které pramení menší obranyschopnost vůči patogenům. Neplnohodnotnost rostliny se zákonitě promítne i do produktu označeného za biopotravinu. Produkovat převážně a soustavně biopotraviny, vrátilo by se zemědělství do středověku, do doby obav z hladu a nemocí.

Uvažme: na sklonku osmnáctého století T. R. Malthus poukazoval na hrozbu nerovnováhy mezi dostupností potravin a růstem počtu obyvatelstva, tedy v době, kdy počet obyvatel na naší planetě se teprve blížil pouhé první miliardě. A uvědomme si také, k jaké katastrofě by došlo, nebýt Justuse Liebiga, narozeného začátkem devatenáctého století, který do zemědělství zavedl průmyslová hnojiva, tehdy označovaná jako umělá. I díky těmto hnojivům se za dalších dvě stě let lidstvo rozrostlo na víc jak šestinásobek!

A je třeba dodat: umělá hnojiva jsou součástí životodárné chemie a prolínají v chemii lidská těla! Vždyť lidské tělo je vlastně chemickou laboratoří a potraviny jsou chemické sloučeniny, zrovna tak jako voda a vzduch. To by měl přece vědět každý, i když třeba odchází jen ze základní školy. Možná však, že nedostatečnou z chemie by měli dostat kantoři.

Bude vznesena námitka: Přehnojuje se! Už dávno ne. Naopak je konstatováno, že plodiny odebírají z půdy více živin, než je zdrávo a hlavně nežli se do půdy vrací. Prostě farmáři, opět více než je zdrávo šetří. A pesticidy? Spíše lékárnická záležitost. Oproti toxické chemii ze vzdušných spadů je škodlivost téměř jen teoretická.


Ing. Vlastimil Kozel, Krhanice


Humoristé, vydržte!

Letos nás čekají volby a říká se, že naši politiku po nich opustí buď pan Topolánek, nebo Paroubek, podle toho, kdo z nich prohraje. Musím říct, že by mi to bylo asi moc líto. Oba jsou skvělí humoristé a bylo by zásadní ztrátou, kdyby nás opustili.

Jak bychom mohli oželet humor pana Topolánka, který tak často používá slova "svoboda" nebo "podnikatelé", ačkoli pro svobodu ani pro podnikatele neudělal vůbec nic? Předseda pravicové strany asi zná význam těchto slov. Proto jsem přesvědčen, že je nepoužívá vážně, ale jen v žertu, jen jako vtip.

Stejně tak pan Paroubek neustále operuje s výrazem "sociální jistoty", ale tím, co plánuje, uvrhl by následující generace do naprosté asociální nejistoty. Což jistě dobře ví a proto ani on nemůže mluvit vážně, ale jistě jen z legrace toto slovní spojení používá coby humoristický bonmot.

Takže chlapi humoristé, vydržte! Bez vás by nám bylo smutno!


Jaromír Veselý, Brno