Poptávka po českém zboží v zahraničí opět roste, a je to znát na průmyslové výrobě. K růstu ale zatím nedošlo. Původně avizovaný růst 0,2 procenta, ke kterému mělo v listopadu dojít, statistici opravili na pokles o 0,1 procenta. Po dvanácti měsících hlubokých propadů je to vítaná změna. Zlepšující se kondici navíc vykazuje i pozemní stavitelství, meziročně rostlo už počtvrté v řadě.

Trend směřuje vzhůru

"Listopadový výsledek průmyslu je sice stále letos nejlepší, ale zde je nutné si uvědomit, že loňský listopad měl o jeden pracovní den méně a navíc průmysl tehdy klesl o 17,4 procenta," upozorňuje analytik společnosti Citco Tomáš Volf.

Pokud by Česko podle něj v dalších měsících nedosahovalo meziročního růstu, bylo by to s průmyslem hodně špatné.

Zatím ale vše nasvědčuje tomu, že průmysl opravdu směřuje k růstu, byť zatím jen mírnému. Dokazují to dlouhodobá čísla. Podle nich si výroba sáhla na dno zhruba loni v květnu a od té doby pomalu směřuje vzhůru. Dokazuje to i výběr mýtného, který v prosinci po roce poklesů opět vzrostl.

Že jde o trend, potvrzují i nové zakázky podniků. Těch je meziročně o osm procent více. Zvýšená poptávka je ovšem znát hlavně ze zahraničí. Například objem nových zakázek automobilek byl loni na podzim nejvyšší od začátku roku 2008.

Výrobci nákladních vozů Tatra a Avia, asi dvě krizí nejpostiženější automobilky, proto už plánují, že se zvýšená poptávka odrazí i ve výrobě. Avia očekává dokonce zdvojnásobení odbytu.

Oživení se dokonce dočkal i obor výroby strojů, i když zatím hlavně z ciziny. Znamená to, že firmy získávají nové objednávky a opět začaly investovat.

Optimismus ale zatím přichází pouze ze zahraničí. Domácí poptávka zůstává chabá a podle analytiků se začne probouzet až k závěru roku. Tedy pokud růst v Evropě vydrží.

V listopadu výroba v Německu podle Eurostatu meziměsíčně vzrostla o 0,7 procenta, v Polsku dokonce o 2,2 procenta a všechny tyto zprávy těší české exportéry.

"Máme teď více zakázek než dřív," říká šéf sléváren Beneš a Lát Lumír Al-Dabagh. I je krize silně poznamenala, výroba klesla o čtvrtinu a musela odejít pětina zaměstnanců.

Podobná situace panuje i v jiných firmách. O práci v průmyslu za poslední rok přišel každý osmý zaměstnanec. Většinou šlo přitom o nekvalifikované dělníky. Průměrná mzda v oboru proto v listopadu proti loňskému roku poskočila o 7,5 procenta na více než 27 tisíc korun.

Analytici se shodují, že v roce 2010 průmyslová výroba poroste. Zdaleka se ale nepřiblíží úrovni roku 2008. Průmysl bude stále krocen chabou investiční poptávkou, a to jak doma, tak v zahraničí.

Předpovědi jsou si víceméně podobné. V první polovině roku se bude průmysl držet zhruba na loňské úrovni. Ta byla ale až o čtvrtinu nižší než v roce 2008.

Pokud skutečně dojde k oživení v Německu, pak by se i Česko mělo v druhém pololetí dočkat svižnějšího, i když stále jednociferného růstu, ke kterému by se v závěru roku měla přidat i domácí poptávka.

Za celý letošní rok by tak proti loňsku mohla výroba vzrůst zhruba o pět procent, úroveň roku 2008 ale zůstane nedostižná minimálně do roku 2013, shodují se analytici. Negativní roli ovšem může hrát automobilový průmysl, který již v Evropě nestimuluje šrotovné.

Místo bytů silnice

České stavitelství v listopadu podle statistiků vykázalo již čtvrtý meziroční růst v řadě, tentokrát o 7,8 procenta, tedy nejrychleji od září 2008. Dosud však pomáhalo pouze inženýrské stavitelství. Budování silnic a železnic dokázalo vyrovnávat propady výstavby domů a kanceláří. V listopadu ale již rostly obě složky oboru.

Stavebnictví je obor, který krize spíše ušetřila. Alespoň z pohledu zaměstnanosti. Stavební firmy totiž propustily pouze každého stého dělníka.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist