Mezi včerejšími diskutujícími na Světovém ekonomickém fóru v Davosu, převládal názor, že globální oživení ještě bude čelit mnoha překážkám, než ho bude možno pokládat za trvalé.

Na zahajovacím panelu věnovaném globální ekonomice, která často každý rok určuje náladu celého fóra, debatéři s úlevou konstatovali, že předpovědi, které se týkaly loňského roku, se nenaplnily.

Zároveň však předpovídali, že odchod z recese zdaleka nebude snadný.

Litanie starostí týkajících se cenové bubliny aktiv, obtíží se změnou spotřebitelského chování na celém světě, zpolitizovaná finanční regulace a neschopnost dohodnout se na vícestranném řešení problémů, to vše dělalo starosti lidem na jevišti i v hledišti.

Většina řečníků však vnímala perspektivy lépe než před rokem. David Rubenstein z Carlyle Group řekl: "Máme za sebou srdeční selhání, ale naštěstí srdeční selhání už nemusí být v dnešní době smrtelná."

Dennis Nally, ředitel PriceWaterhouseCooper, je přesvědčen, že nálada mezi šéfy společností je mnohem lepší než před dvanácti měsíci, kdy firmy schraňovaly hotovost, ale že světová ekonomika "ještě není z nejhoršího venku".

Bývalý hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu Raghuram Rajan, který je dnes profesorem na Chicagské univerzitě, říká, že jsme se dostali z období velké hospodářské nejistoty do období velké politické nejistoty.

Ale Nouriel Roubini, předseda Roubini Global Economics Monitor, který patřil k těm, kteří varovali před příchodem finanční krize, zněl pochopitelně pochmurněji, i když připouštěl, že dnešní stav vypadá lépe, než se předpovídalo před rokem, protože v druhém pololetí 2009 převzaly štafetu hospodářského růstu rozvíjející se ekonomiky. Podle něj "je výhled rozvinutých ekonomik všeobecně slabý". Starosti mu dělá především možnost poklesu poptávky, protože "země, které hodně utrácely, šetří a země, které hodně produkovaly, nebudou mít, kam by svou produkci umístily".

Mnozí v Davosu Roubiniho starosti sdílejí. "Historicky vzato, rozvíjející se trhy nikdy neuměly dobře řídit poptávku," řekl profesor Rajan a většina členů jeho panelu se obávala, že by se znovu mohla objevit cenová bublina aktiv. Podle Roubiniho rostly ceny akcií "příliš mnoho, příliš rychle a příliš brzy".

Mezi diskutujícími převládala nedůvěra, že by rozhodující političtí činitelé usnadnili chod globální ekonomiky a finanční regulace v době, kdy se začíná objevovat oživení.

Heizo Takenka z japonské Keio Univerzity, bývalý ministr, který měl regulaci na starosti, odhaduje, že je malá naděje, že by politici, kteří jsou vystaveni populistickým tlakům, dokázali odpovědět na potřeby finanční regulace. "Je nemožné, že by politici dokázali rozumět financím," řekl.

Debatující úvodního panelu na Světovém ekonomickém fóru v Davosu se shodli na tom, že takzvaný "Volckerův zákon", se kterým jako nástrojem finanční regulace přišel minulý týden americký prezident Barack Obama, není úplným řešením pro globální regulaci, a profesor Rajan je dokonce přesvědčen, že "by mohl odvést aktivitu z bankovního sektoru".

Ustavení skupiny G20, která zahrnuje nejrozvinutější a nejrychleji se rozvíjející země světa a o které se nyní hovoří jako o náhradě skupiny G8 sdružující pouze nejrozvinutější státy, podle názoru včerejších diskutujících v Davosu nepřinese velkou změnu.

Podle Dennise Nallyho z PriceWaterhouseCooper je dost těžké najít řešení na národní úrovni a "najít ho na mezinárodní úrovni nemožné".