ft.jpg 

Sociální internetová síť Twitter vyvíjí zcela novou technologii, která by měla zabránit autoritářským zemím, jako jsou Čína nebo Írán, v cenzuře návštěvníků webu.

Evan Williams je šéfem a současně i jedním ze spoluzakladatelů sítě Twitter, která byla viněna, že napomáhá organizátorům protivládních nepokojů v Íránu. Na Světovém ekonomickém fóru v Davosu nyní Williams uvedl, že společnost pracuje intenzivně na projektu, který by zamezil blokování uživatelů autoritářskými režimy.

Najdeme technologie

Williams v Davosu prohlásil, že obdivuje společnost Google za odvahu, se kterou se pustila do konfrontace s čínským vedením kvůli svobodě v kyberprostoru.

Připustil ovšem, že Twitter je nesrovnatelně menším hráčem, který nemůže příklad Googlu následovat. Williams nicméně soudí, že se podaří najít technologické možnosti, jak cenzuře vzdorovat. "Jsme blokováni také v Číně či v Íránu," uvedl Williams.

Nejlepší cestou je podle něj nepouštět se do přímého sporu s politickou mocí těchto zemí. "Věřím, že existují technologické cesty, které nám umožní tyto bariéry nějak obejít," řekl.

Williams patřil ke skupině šéfů internetových firem a sociálních sítí, včetně MySpace, Facebooku a Linkedin, kteří byli v Davosu vyzváni, aby učinili společně prohlášení o nepřípustnosti cenzury v kyberprostoru.

Odkazem na technologie, které se dokážou dohledu cenzorů vyhnout, dal Williams najevo, kterým směrem chce postupovat jeho společnost.

Williams v Davosu záměrně neposkytl bližší informace o projektu, na kterém už počítačoví odborníci pracují. Nechtěl poskytnout politikům v zemích, kde internetové uživatele omezují, žádné vodítko k chystanému projektu.

Google se vzepřel

Největší internetový vyhledávač Google tento měsíc pohrozil, že kvůli hackerským útokům a cenzuře by mohl úplně odejít z Číny. Peking následně upozornil Spojené státy, že jejich tlak proti cenzuře internetu může poškodit vztahy mezi oběma zeměmi.

Peking reagoval minulý týden na projev americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové, která vyslala důrazné varování před státní cenzurou webu. Jádrem sporu mezi Čínou a USA jsou čínské zásahy proti internetovému vyhledávači. Clintonová vyzvala Peking, aby vyšetřil stížnosti společnosti Google.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Ma Čao-sü ale reagoval tvrdě. Americká kritika směřovaná proti cenzuře internetu by podle jeho slov mohla poškodit vzájemné vztahy mezi první a třetí největší ekonomikou světa, které jsou už beztak narušené obchodní nevyvážeností, kurzem jüanu a prodejem amerických zbraní na Tchaj-wan.

"USA kritizovaly čínskou politiku správy internetu a nepřímo naznačily, že Čína omezuje svobodu internetu," uvedl Ma v prohlášení zveřejněném na webových stránkách čínského ministerstva zahraničí. "To protiřečí faktům a poškozuje čínsko-americké vztahy. Vyzýváme Spojené státy, aby respektovaly fakta a přestaly zneužívat takzvanou svobodu internetu k nepodloženému obviňování Číny," dodal Ma.

Zároveň ale mluvčí naznačil, že si čínská vláda nepřeje, aby tento spor zadusil spolupráci s vládou amerického prezidenta Baracka Obamy, která usiluje o podporu Pekingu v oblasti hospodářské politiky.

FT