Investovat v Česku už není takové "terno" jako v minulých letech. Prostřednictvím agentury CzechInvest loni připluly do tuzemska investice v hodnotě 17 miliard korun, což je o deset miliard méně než v roce 2008. Také počet nových projektů se ve srovnání s předchozím rokem snížil o desetinu.

Největší propad zájmu nových investorů podle statistik CzechInvestu nastal v polovině loňského roku. Většina firem totiž pozastavila své investice kvůli světové krizi, nejistotě dalšího vývoje a zhoršeným hospodářským výsledkům. "Pokud do něčeho investujete, sázíte hlavně na budoucí poptávku. Tu ale řada společností neviděla," vysvětluje ekonom ČSOB Tomáš Sedláček.

Celkem se tak v Česku loni představilo 186 nových investičních projektů, které zaměstnají 6000 lidí.

Zatímco v minulosti do země mířily hlavně výrobní firmy, nyní převažují společnosti sázející na výzkum a vývoj.

"Statistiky potvrzují, že si investoři Českou republiku vybírají pro stále náročnější investice," říká generální ředitelka CzechInvestu Alexandra Rudyšová.

Nejčastěji zde investovaly tuzemské firmy, atraktivní je však Česko i pro německé a rakouské podniky.

Střední Čechy táhnou

Přestože do automobilového průmyslu loni směřovalo jen osm investic, což je ve srovnání s rokem 2007 více než dvoutřetinový pokles, největší investice loňského roku pochází paradoxně z automobilového průmyslu. V Mladé Boleslavi Škoda Auto investovala do rozšíření výroby převodovek 1,5 miliardy korun.

Investice v řádech miliard korun však byly spíše výjimkou.

Nejatraktivnějším krajem byl pro investory Středočeský kraj, do kterého šla prostřednictvím CzechInvestu pětina projektů.

Stoupl také zájem firem investovat na jihu Moravy, kde firmy oznámily investice za 2,29 miliardy korun. Jen v Brně loni CzechInvest pomohl uskutečnit investice šestadvaceti společnostem. Jednou z nich je například americká firma Red Hat, která na jihu Moravy působí už čtyři roky a loni oznámila plány na další expanzi. Další firmou je Honeywell, který otevřel nové vývojové centrum za 30 milionů dolarů, což je asi 563 milionů korun.

Naopak nejméně atraktivní byla pro investory Praha a Karlovarský kraj. Také v Pardubickém kraji byla hodnota investic devětkrát nižší než v roce 2008. "Pardubický kraj přestává být atraktivní pro projekty s nižší přidanou hodnotou, které jsou náročné na kvantitu pracovní síly a dostatek připravených průmyslových zón a skvělé dopravní napojení na cílové trhy," řekla ČTK ředitelka regionální kanceláře agentury Hana Matějková s tím, že firmy, které tam loni investovaly, se rekrutují převážně z IT sektoru.

Vlaštovka z Plzně

I v letošním roce se dá očekávat, že bude Česko atraktivní hlavně pro firmy sázející na vývoj.

Jednou z mála firem, která chce v Česku i nadále sázet na výrobu, tak bude tchajwanský výrobce bezdrátových systémů Gemtek. Ten včera ohlásil, že v Plzni nabídne až 150 pracovních míst ve výrobě komponentů pro širokopásmové bezdrátové sítě, především pro set-top-boxy.

"V Česku zakládáme vůbec první výrobní závod mimo náš domovský Tchaj-wan, takže je pro nás tato investice nesmírně důležitá," uvedl generální ředitel Gemteku Longsong Lin.