Měl by to být jeden velký finanční úřad, společný pro všechny obchodníky s palivy v Česku. A každý, kdo by chtěl u nás pohonné hmoty prodávat, by se musel u něj povinně registrovat. Tato novela zákona o dani z přidané hodnoty, kterou předložil včera ve sněmovně poslanec Michal Doktor, má zároveň řešit další problém, který nahrává dosud miliardovým daňovým podvodům s palivy - neoprávněné krácení DPH.

Když si totiž obchodník odveze pohonné hmoty z takzvaného daňového skladu, například ze zásobníků státem kontrolovaného distributora paliv Čepra, nemusí před uvedením paliva na trh zaplatit spotřební daň a DPH často počítá z nižší sumy než by měl.

O tom, že se podvody s pohonnými hmotami množí, svědčí i fakt, že celníci letos zadrželi již 15 neoznačených cisteren s benzinem mířících do Česka z Německa.

V současné době mohou finanční úřady jen stěží dohledat pohyb zboží, které vystřídá několik majitelů, než je ten poslední v řadě dodá na trh. V řetězci takzvaných kolotočových podvodů mizí z dohledu úřadů daňové doklady i miliony litrů paliva.

Nově by se měla v takových případech účtovat DPH hned od počátku z ceny paliva včetně spotřební daně. "Zneužívání podmínečného osvobození od spotřební daně obrovsky narůstá. Můj návrh spolu se zavedením jednoho finančního super úřadu by tomu měl zabránit," vysvětluje Doktor. Věří, že poslanci jeho návrh schválí během března. Vychází přitom z několikaměsíčního jednání ministerstva financí a zástupců petrolejářských firem. Opatření mají chránit i poctivé prodejce paliv. Na dani ošizené palivo se totiž dostává k pumpám za ceny, kterým solidní prodejci nemohou konkurovat.

"Zřízení super finančního úřadu navrhujeme už delší dobu, je to ale jen jedno z několika dalších potřebných opatření," reaguje šéf Společenství čerpacích stanic v ČR Ivan Indráček. Petrolejáři chtějí i zavedení povinných licencí pro obchodníky.