reklama
přihlášení odhlášení online inzerce mobilní verze | obsahový servis | online archivy | předplatné titulů economia       rss | mms | sms      
Nejste-li dosud registrován, pokračujte zde
Uživatelské jméno:
Heslo:
Přejít do diskuse
(3 příspěvků)
HN.IHNED.CZ  18. 2. 2010  00:00  (aktualizováno: 18. 2. 2010  03:31)

Jiří Leschtina: Rozpuštění a vypuštění

reklama
Tagy

Argumenty soudce Šimíčka, jimiž odůvodnil rozpuštění Dělnické strany, sedí. Zmapování jejích kroků, které směřovaly k vyvolávání rasové a etnické nenávisti, je přesvědčivé. Na jednu otázku však rozsudek Nejvyššího správního soudu neodpovídá: Skutečně představuje tahle strana tak velké riziko pro demokracii, že její rozpuštění bylo nezbytné i za cenu omezení sdružovací svobody?

Šimíčkův verdikt vysílá poselství: S tolerancí výhružek a násilí vůči Romům a dalším menšinám je konec. To je vzkaz nejen extremistům, ale i všem, kdo jejich názory tiše sdílí. A vlastně i politikům, kteří dlouhá léta otáleli s činorodým tažením proti neonacistům. Vědomi si toho, že přímé státnické gesto, jakým by byla třeba účast na protirasistickém pochodu, jim oblibu nezvýší.

Druhou věcí ale je, že k rozpuštění strany by měl stát přistoupit jen v případě, kdy se stane skutečnou hrozbou pro demokratické zřízení. Podle soudu Vandasova strana představuje aktuální riziko "zatím spíše na lokální než celostátní úrovni". V posledních komunálních volbách ale získala Dělnická strana tři zastupitele a loni ji volilo do Evropského parlamentu 1, 07 procenta voličů. To vytváří skutečně palčivé nebezpečí, že DS svou xenofobií a šovinismem rozvrátí stát!

Skutečně aktivní extremisty, vyvolávající střety v ulicích, lze u nás počítat spíš na stovky než na tisíce. Možnost, že jejich ideologie - čerpající z národního socialismu - ovládne širší vrstvy, je mizivá. Vždyť o šílenostech nacismu a holocaustu se dozvídáme od školních let. Mladší generace o nich ví mnohem víc než o srovnatelných zločinech komunistů.

Z tohoto hlediska je pozoruhodné srovnání včerejšího rozsudku Nejvyššího správního soudu s jeho verdiktem o Komunistickém svazu mládeže. Soud odmítl jeho rozpuštění i přesto, že otevřeně hlásá zrušení soukromého vlastnictví. Což je útok na hodnoty demokracie srovnatelný s vyvoláváním nenávisti vůči Romům, homosexuálům či přistěhovalcům.

Hlavním ohrožením naší demokracie dnes nejsou extremisté, ale dnešní parlamentní strany. Především jejich kořistnictví, které zvyšuje nedůvěru v parlament a politiku. A rozpuštění Dělnické strany také lze vnímat jako přiznání slabosti státu, jemuž vládnou znejistělí politici.

DISKUSE
Zpět na článek Přidat názor příspěvků v diskusi: 3
Jiří Leschtina: Rozpuštění a vypuštění (anonym)
pche, proc ne DS? Copak jsou soucasne vladni strany v cemkoliv...
EXTREMISMUS JE PLÍSEŇ KTERÉ SE DAŘÍ NA PODHOUBÍ PRESEKRACIE. (JM)
EXTREMISMUS JE PLÍSEŇ KTERÉ SE DAŘÍ NA PODHOUBÍ PRESEKRACIE. PRASEKRACIE...
Sedí? (dh)
Panu Leschtinovi je pomafiánsku nakradené "vlastnictví" asi dražší...
zobrazit příspěvky
Autor:
E-mail:       Zveřejnit:    Zasílat reakce:
Město:
Titulek:
Text:
zbývá 1800 znaků
Vložit příspěvek
Autorská práva vykonává vydavatel. Jakékoli užití částí nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým) i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno.
reklama
reklama
reklama
reklama
 
 
 
reklama
reklama
reklama