Krásná královna Nefertiti nebyla matkou egyptského faraona Tutanchamona. Vyloučila to studie egyptských vědců, jejíž výsledky včera na tiskové konferenci v Káhiře oznámil předseda egyptské Nejvyšší rady pro památky Zahí Havás.
Výzkum, jehož součástí byly testy DNA u Tutanchamona a několika dalších mumií starověkých egyptských vládců, odhalil také dědičné nemoci, které mladého faraona sužovaly.
Podle vědců byl Tutanchamon synem heretického krále Achnatona, známého také jako Amenhotep IV. Pomocí analýzy DNA se podařilo najít také jeho matku, její totožnost ale nebyla zatím s jistotou určena. Vědci pouze vyloučili možnost, že by šlo o královnu Nefertiti.
"Tutanchamonova matka byla dcerou Amenhotepa III. a královny Teje," přiblížil Havás její původ. Matkou by tak s největší pravděpodobností mohla být Achnatonova sestra, s níž se král podle tehdejších zvyklostí oženil.
"Neduživé dítě"
Výzkum, jehož výsledky byly včera zveřejněny v novém čísle amerického lékařského odborného časopisu JAMA, také odhalil řadu nemocí, které vladaře trápily. Podle vědců měl například rozštěp horního patra a trpěl deformací dolních končetin nebo nadměrným zvětšením mužských prsních žláz.
Američtí vědci, kteří se s výsledky studie již seznámili, označili mladého faraona za "neduživé dítě", což se příliš neslučuje s obecnou představou snědého a statného vladaře.
Lidé si prý o něm ale nyní mohou udělat alespoň ucelenější obrázek.
"Dělá to z něj obyčejného člověka, což je daleko zajímavější," uvedl Howard Markel z Michiganské univerzity.
Podle Jamese Phillipse, kurátora chicagského přírodovědného muzea, tím ale Tutanchamonův kult nikterak neutrpí.
Nejznámější faraon
"Skutečnost je skutečnost, ale na jeho postavení v očích veřejnosti to nic nemění," uvedl Phillips, podle kterého si lidé faraona budou vždy spojovat spíše s tím, co vlastnil, než s tím, co udělal nebo jak vypadal.
Tutanchamon, který zemřel v 19 letech, Egyptu vládl v letech 1333 až 1324 před naším letopočtem. Na egyptský trůn nastoupil krátce po smrti faraona Achnatona. Po své smrti byl pohřben poblíž dnešního města Luxoru v Údolí králů, které bylo tradičním pohřebištěm egyptských panovníků.
Jeho hrobku, jejíž poklady dodnes nepřestávají fascinovat lidi na celém světě, objevil v roce 1922 britský archeolog Howard Carter.
Fotogalerii egyptských vládců najdete na http://obrazem.ihned.cz
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist