Hospodaření fondů

5,3 miliardy korun

zhruba tolik peněz ročně vynaloží stát na příspěvek na penzijní připojištění.

4,088 miliardy korun

fondy vyplatily na provizích podnikům a finančním poradcům. Peníze jim figurují v účetnictví a snižují výnos zhruba o půl procenta ročně.

1-2 procenta

v tomto pásmu se zřejmě bude pohybovat zhodnocení penzijních fondů za loňský rok. Dvě procenta překonají jen menší fondy.

Centrální banka si vzala na mušku provize, které inkasují finanční poradci od penzijních fondů za uzavřené smlouvy. S Asociací penzijních fondů se dohodla, že fondy musejí od dubna ke smlouvě přikládat jednotný formulář, jenž bude obsahovat celou výši provize, kterou poradce za přilákání klienta obdrží.

Některé poradenské firmy povinnost informovat klienta o provizích dosud obcházely tak, že uváděly pouze provizi konkrétnímu poradci, která je o desítky procent nižší než provize celé firmě.

"Tento infolist by měl začít platit v dubnu. Pokud by fond nebo zprostředkovatel o provizi řádně neinformovali, hrozí jim pokuta až pět milionů korun," řekl Pavel Zúbek z tiskového oddělení ČNB.

Poradci budou muset uvádět výši provize v procentech z měsíční úložky klienta. U klientů, kteří přešli z jiného fondu, uvedou procento ze sumy, kterou klient převedl. Součástí infolistu mají být také údaje o hospodaření fondu.

Zákon, který povinnost informovat o provizích v srpnu zavedl, měl snížit náklady, jež fondy vyplácely na získávání a přetahování klientů. "V otázce provizí jsme požádali o spolupráci centrální banku. Zatím se zdá, že efekt bude pozitivní, náklady na získávání klientů budou klesat," domnívá se Klára Hájková z ministerstva financí. Během několika let narostly do té míry, že dnes ročně ukrajují asi čtvrt až půl procenta z výnosu klienta.

Bídné zhodnocení vkladů

Už nyní je jasné, že zhodnocení penzijních fondů za poslední dva roky bude nejhorší v historii. V roce 2008 dostala většina klientů výnos blízký nule. Výnos začínající dvojkou či trojkou připsaly jenom tři nejmenší fondy. Například v případě fondu Aegon pouze díky tomu, že do něj doplnil peníze akcionář.

"Předpokládáme, že za rok 2009 většina klientů získá zhodnocení v pásmu mezi jedním až dvěma procenty," řekl HN Jiří Rusnok. Například největší fond České pojišťovny, kde si spoří přes milion Čechů podle ředitele Jana Matouška může připsat kolem 1,5 až 2 %. Druhá největší Axa by mohla dosáhnout podobného zhodnocení. Přes dvě procenta se zřejmě dostanou jen menší fondy jako Generali či Allianz.

Ostatním finančním produktům, do nichž se investuje na stejně dlouhou dobu, se tak penzijní fondy vyrovnají už jenom stěží, a to jen díky státní podpoře.

"Produkt se vyplatí lidem od 45 let. Nemá cenu spořit si déle než 15 let. Pokud může klient peníze postrádat tak dlouhou dobu, na trhu existují lepší produkty," říká Zdeněk Simaichl z poradenské společnosti Partners. Češi již na situaci začali reagovat. "Poslední statistiky ukazují, že se počet nově uzavřených smluv snižuje," řekla Hájková.