Richard Medek ve středu ohlásil, že končí jako ředitel Českého rozhlasu. Ale má tak nárok na velmi příjemný zlatý padák -10 platů za slib, že nepřejde ke konkurenci.

Jenže Medek i radní, kteří dohlížejí na chod rozhlasu, odmítají sdělit, kolik si vlastně odnese. A navíc způsob, jak Medkovi jeho zlatý padák schválili, je hodně zvláštní. Stalo se to pouze dva týdny před tím, než se generální ředitel ze zdravotních důvodů vzdal funkce. Vyvstává tak podezření, že se Medek již tehdy rozhodl skončit - a přesto mu radní štědré odchodné doplnili do smlouvy.

1,5 milionu. A za co?

Podle informací HN bral Medek 150 tisíc měsíčně, to znamená zlatý padák 1,5 milionu. Výměnou za to se musí po odchodu z čela rozhlasu držet deset měsíců mimo manažerské funkce v rádiích. Jinak by musel část peněz vrátit.

Dosluhující ředitel (oficiálně opouští rozhlas posledního února) tvrdí, že si zlatý padák předem nepřipravoval, ještě v polovině února, kdy pro něho radní zvedli ruku, prý nevěděl, že skončí. "Vážně ne. Vůbec to neřešte, to není důležitá věc," radí Medek. Ani sami rozhlasoví radní si tím ale nejsou zcela jisti, byť tvrdí, že Medkovi věří. "Ano, taky to tak být nemusí. Ale těžko od něj můžeme chtít zprávu od lékařů. A já věřím, že to nebyla žádná finta," je přesvědčena místopředsedkyně rady Dana Jaklová.

Na druhou stranu ne všichni radní s Medkovým zlatým padákem a tajnostmi kolem platu souhlasí. "Pro mě je rozhodující, za jakých podmínek ředitel odchází, co se mu povedlo nebo jak byl dlouho ve funkci. A ne dělat jednu fazónu," kritizuje radní Antonín Zelenka, jenž na únorové schůzi hlasoval proti zlatému padáku. A právě tohle je u Medka velká potíž. Na místo ředitele nastoupil od října, jenže tři z pěti měsíců byl nemocný (Medek skutečně trpí nepříjemnými psychickými potížemi). Navíc ve funkci nestihl to hlavní, co zaujalo radu, když mu dala přednost před ostatními kandidáty, totiž prosadit novou organizační strukturu rozhlasu, tedy hlavně změny v řízení zpravodajství i větší kontrolu hospodaření instituce s rozpočtem 2,3 miliardy.

Na druhou stranu je pravda, že zatímco nejbližší spolupracovníci ředitele rozhlasu smlouvy se zlatými padáky mají, nejvyšší šéf ji neměl. A neměl ji ani Medkův předchůdce Václav Kasík.

Medek tvrdí, že na radu netlačil, aby mu zlatý padák odhlasovala, s nápadem prý přišlo vedení rady. Ale ze zvukového záznamu z jednání 11. února vyplývá, že se hodně zasazoval, aby nárok na peníze měl. "Mám pocit, že generální ředitel se nachází v horší pozici než poslední redaktor, který je zhruba o čtyři až pět úrovní níž," stěžoval si.

Kolik bere ředitel - tajné

Proč mají být platy manažerů rozhlasu, včetně oněch zlatých padáků, tajné, nedokážou radní vysvětlit. Ani podle kterého zákona je odmítají zveřejnit. "Mně se to taky moc nelíbí, ale je to důvěrná věc. Platy zaměstnanců rozhlasu se nezveřejňují," vysvětluje místopředsedkyně Jaklová.

Přitom třeba Česká televize nemá s platem svého ředitele problém. Loni v létě odhlasovali radní Jiřímu Janečkovi nový plat - 237 tisíc měsíčně, z toho 165 tisíc tvoří pevná částka, zbytek nejisté prémie. Stačí pár kliknutí a každý si tato čísla může najít v novinových archivech nebo na webu televizních radních. Když však o Medkově platu hlasovali na podzim rozhlasoví radní, prohlásili bod za důvěrný a vypnuli nahrávací zařízení.

A ještě z jednoho důvodu je tajení platu ředitele rozhlasu zajímavé. Vláda tento týden rozhodla, že manažeři státních firem budou na odchodnou dostávat maximálně šest platů. A někteří, více či méně ochotně, své platy zveřejnili.

Každopádně radní nyní čeká výběr nového ředitele rozhlasu, jehož nejposlouchanější stanici Radiožurnál si denně naladí 750 tisíc lidí. O žádných žhavých kandidátech se zatím nemluví. Nový šéf bude muset udělat to, co Medek nestihl, tedy změnit například strukturu rozhlasu, anebo šetřit - Medek chtěl na digitálním vysílání ušetřit 350 milionů a propustit desetinu zaměstnanců, ale také měl v plánu vytvořit novou stanici, která bude celý den vysílat pouze mluvené slovo.


Co se děje v Českém rozhlase: odchod ředitele i policejní vyšetřování

Nastoupil nový ředitel

Richard Medek, bývalý programový ředitel rozhlasu, vyhrál konkurz na generálního ředitele loni v létě. Nahradil Václava Kasíka, který strávil v čele rozhlasu přesně deset let. Později prohlásil, že na jeho odchod tlačili "lobbisté a lidé z politických kruhů". Teď se proti odvolání brání u soudu.

Problém: prodražená budova

Bývalý ředitel Kasík skončil poté, co vyšlo najevo, že rekonstrukce budovy rozhlasu ve Vinohradské ulici se výrazně prodražuje. Rozhlas chtěl do opravy vložit 550 milionů, tři audity už ale prokázaly, že peněz bude potřeba mnohem víc. Vše vyšetřuje už i policie.

Hledá se nový šéf

Poté, co Richard Medek
ve středu nečekaně odstoupil z funkce, čeká radní hledání nového ředitele. Jisté je, že Medkův nástupce bude muset kvůli napjatému rozpočtu rozhlasu šetřit. Kdyby se totiž hospodaření nezměnilo, dostal by se rozhlas během několika let do miliardové ztráty.

Vznikne stanice bez hudby?

Jedním z Medkových dlouhodobých plánů byla nová stanice, která by nonstop vysílala jen mluvené slovo - po vzoru zahraničních rozhlasů. Medek chtěl také propustit desetinu zaměstnanců, zrušit některá místa ředitelů a ušetřit 350 milionů při digitalizaci vysílání.


Plat generálního ředitele rozhlasu ani platy manažerů nezveřejňujeme. A hlasujeme o nich neveřejně.

Dana Jaklová, místopředsedkyně rady Českého rozhlasu



PODMÍNKA
Richard Medek se musí nyní deset měsíců vyhnout manažerské funkci v rádiích. Jinak by musel část odchodného vrátit.
FOTO: ISIFA