V rubrice DOPISY A E-MAILY uveřejňujeme reakce, které vyjadřují názor čtenářů.
Adresa: dopisy.hn@economia.cz.

 

Na rovinu: Co je pod zemí, bude jednou vytěženo

Jsem technicky vzdělán a chtěl bych k obsáhlé debatě na téma "těžit, či netěžit" říci toto: Člověk již od nepaměti dobýval a využíval přírodní suroviny a bude tak činit i v budoucnu. S tím lze nesouhlasit, lze o tom diskutovat, ale to je asi tak vše, co se s tím dá dělat. Bylo by dobré, kdyby politici přestali věšet lidem bulíky na nos a toto jim na rovinu řekli.

Bedřich Straka, Telč

 

Za bankrot Řecka může kapitalismus ve své nahotě

Co stojí za řeckým bankrotem a generální stávkou? Z obecného pohledu to jsou v prvé řadě státní peníze napumpované do krachujících bank. Pak to jsou daňové ráje a daňové úniky všeho druhu v podobě krácení tržeb, dále korupcí předražené státní zakázky, neefektivní státní správa, hospodářský pokles, růst nezaměstnanosti, zkrátka reálný kapitalizmus ve své nahotě v bezbřehém liberálním prostředí. A tak bohatí, kteří navíc ještě kradou, ordinují šetření chudým. Že za tímto obecným jevem nestojí rozhazovačná sociální politika, dokazují finančně zdravé severské státy. Kdo tvrdí opak, lže si do kapes a šetřením na sociálních výdajích jenom rozšiřuje bludné kruhy hospodářské krize.

Antonín Zimčík, Hodonín

 

Ano, chci "svého" exekutora

Plně souhlasím s názorem advokáta Tomáše Sokola ("Neberte mi mého exekutora", HN 24. 2. 2010). Současná právní úprava exekučního zákona samozřejmě má své nedostatky jako každý jiný zákon. Ale bylo by špatně měnit principy zákona. Advokát Tomáš Sokol především obhajuje princip možnosti spolupracovat s exekutorem, kterého si vybral z nabídky v celé republice. Chápu ho, že nechce spolupracovat s celou plejádou exekutorů, když "jeho" dlužníci jsou rozeseti po celé republice (princip místní příslušnosti), ale raději bude spolupracovat s jediným exekutorem, a tudíž i komunikovat s jednou osobou (exekuční kanceláří). Se "svým exekutorem" nastavím v souladu se zákonem podmínky pro mě jistě příznivější, než jaké bych měl s exekutorem mně přiděleným soudem na základě místní příslušnosti podle bydliště dlužníka.

Nesouhlasím ani s dalším oznamováním dlužníkům, že když nezaplatí, "přijde na ně exekutor". Od vzniku dluhu byli tolikrát kontaktováni neoficiálně (písemnými výzvami věřitele) i oficiálně (soudními obsílkami), že toto "poslední varování" skutečně povede pouze k vyvedení případného majetku, nebo dokonce k tomu, že dlužník raději opustí oficiální zaměstnání, aby mu nemohla být exekuována mzda, a bude raději někde pracovat "na černo" (takový případ se mi skutečně stal), čím ovšem bude stát krácen na daních a odvodech.

Uvažovanou změnou zákona by stát jenom řešil problém vzniklý neetickým postupem některých neseriózních exekutorů vůči "slušným" dlužníkům, která by však ve svém důsledku nahrávala "vychytralým" dlužníkům a znovu komplikovala práci seriózním exekutorům.

Zdeněk Bezděka, Litoměřice