Před dvěma lety České dráhy i pražský magistrát začaly mluvit o možnosti, že Masarykovo nádraží zanikne. A že lukrativní pozemky v centru Prahy získají developeři.

Dráhy dnes sice jednoznačně tvrdí, že nádraží zůstane, HN ale zjistily jednu závažnou okolnost: existuje podezření, že bývalé vedení drah chtělo nádraží potají prodat za zlomek ceny. Lidé, kteří mohou pozadí sporného obchodu vysvětlit, dnes zarytě mlčí.

Osm, nebo šedesát tisíc?

Už v roce 2007 začaly prosakovat první zprávy, že nádraží, které denně využívají tisíce lidí, možná skončí. A potvrdili to i pražští radní, když začali měnit územní plán tak, aby se jednou mohlo v areálu stavět.

Už předtím také dráhy založily s firmami ING a Sudop společnost Masaryk Station Development, které přednostně prodají část pozemků. Podle dohody za ně jednou získají 900 milionů. Na katastrálním úřadě už také leží předkupní smlouva, která se týká asi 1,5 hektaru pozemků. To znamená, že při ceně 900 milionů by dráhy prodávaly metr zhruba za 60 tisíc.

Jenže podle informací HN existuje rozhodnutí z roku 2006, v němž dozorčí rada drah souhlasí s prodejem celé obrovské plochy nádraží - včetně budov i kolejí (HN mají smlouvy i rozhodnutí k dispozici). Při zafixované ceně 900 milionů by se pak cena za metr dramaticky snížila: na 8 tisíc za metr. Podle cenové mapy Prahy je ale hodnota pozemků v téhle lokalitě až sedmkrát vyšší.

Který plán platí, ovšem není možné zjistit. Přitom je to důležité: vzniká totiž podezření, že se někdo pokusil dráhy připravit o stovky milionů a veřejně dostupná, výhodnější smlouva na katastru je jen zástěrkou, aby se na spornou transakci nepřišlo.

A nebo manažeři drah uzavřeli smlouvu s developery jinak, než odsouhlasila dozorčí rada - a pak je zvláštní, že takhle podnik nakládal s majetkem.

Bývalý ředitel drah Josef Bazala, podepsaný pod oběma návrhy, nebere telefon. "Obraťte se na tiskový odbor drah," vzkazuje jen esemeskou. Mluvčí drah Petr Šťáhlavský říká, že dráhy se právě snaží jednat s budoucím vlastníkem, firmou Masaryk Station Development, o "rekonstrukci" smluv. Co je v těch současných, ale sdělit odmítá. A když se HN opakovaně ptaly, proč nedokáže vysvětlit, kolik pozemků a za jakou cenu se tedy mělo prodávat, mluvčí pohrozil, že bude vše řešit "na jiné úrovni". Dozorčí rada drah se od roku 2006 vyměnila, ale ani noví zástupci nechtějí nic vysvětlovat. Jen opatrně problém se smlouvami potvrzuje náměstek ministra dopravy Jaroslav Král. "O záležitosti v obecné rovině vím," odpovídá. A co za tím vším tedy podle něj je? "Nemám kapacitu na to, abych to zpětně zjišťoval," tvrdí Král.

Všechno pro developery

Podle informací HN drážní radní už zaúkolovali právníky, aby rada rozhodnutí předchůdců prověřila. "Nevím, jestli v tom může být něco nekalého. Napravujeme stav, který vznikl, než jsme přišli do funkce," říká Karel Březina, další člen dozorčí rady drah a bývalý ministr.

Každopádně na lidi, kteří prodej nádraží dlouhodobě sledují, vše působí jako mimořádně neprůhledný obchod. "Vyvolává to podezření, že nebyl čistý," myslí si Martin Kameník ze sdružení Oživení, které se už dlouho - a marně - snaží s použitím zákona o přístupu k informacím získat od drah všechny smlouvy.

Když loni Praha schvalovala změny územního plánu, tedy co a kde se bude moci nově stavět, ze závěrečného návrhu Masarykovo nádraží vypadlo.

"Od začátku se všechno dělalo jen na poptávku developerů," vzpomíná zastupitelka za zelené Zuzana Drhová. Dráhy tehdy proti zániku nádraží neprotestovaly, naopak - podle Martina Langmajera, radního pro rozvoj Prahy, o změnu požádali sami železničáři. Teď slibují, že nádraží zůstane na svém místě.

"Pozemky kolem budovy ani kolejiště se neprodávají," ujišťuje mluvčí Štáhlavský.


59 448 korun

je cena za metr čtvereční, kterou by České dráhy měly dostat za 1,5 hektarů pozemků v areálu Masarykova nádraží. Podle smlouvy o předkupním právu, která leží na katastru.


7866 korun

je cena za metr čtvereční Masarykova nádraží, kterou schválila dozorčí rada. 11,5 hektaru lukrativních pozemků v centru Prahy by bylo možné získat za zlomek tržní ceny.


Demolice u nádraží

Na pozemcích Masarykova nádraží začaly loni na podzim demolice starých budov. Suť na snímku bývala ubytovnou.

Foto: HN - Zuzana Šmajlerová


Co se mělo prodat?

Pozemky a budovy v areálu Masarykova nádraží, které jsou podle smlouvy uložené na katastru určené k prodeji (na mapě uprostřed vyznačené červenou a modrou čárou). A původní, nevýhodný plán odsouhlasený dozorčí radou (nemovitosti na dolní mapě vyznačené červeně).

Mapy: Archiv HN

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist