Velký orchestr Vysoké školy ekonomické, ohnivá show před multikinem na pražském Andělu a čtveřice filmů slavnostně zahájí letošní mezinárodní filmový festival Febiofest. Ten hned první den, 25. března, promítne například snímek Manželství Marie Braunové z roku 1979 od režiséra Rainera Wernera Fassbindera. Film osobně uvede německá herečka čerstvě oceněná Zlatým medvědem z Berlinale Hanna Schygullová. Účast na festivalu už dříve potvrdili také francouzská herečka Fanny Ardantová a švýcarský herec Bruno Ganz, nově také argentinsko-francouzský režisér Gaspar Noé. Sdělil to včera ředitel přehlídky Fero Fenič.

Febiofest zahájí novinka herce a režiséra Roberta de Nira. Všichni jsou v pohodě o vztazích mezi rodiči a odrostlými dětmi. Podobně jako loni přehlídka hned v úvodu nabídne také premiéru českého dokumentu. Tentokrát svůj nový snímek Oko nad Prahou představí Olga Špátová, která v něm sleduje život a tvorbu architekta Jana Kaplického, autora nerealizovaného projektu Národní knihovny.

Čtvrtým zahajovacím filmem bude Květ pouště, který osobně představí německá režisérka Sherry Hormannová. Film vypráví skutečný příběh Somálky Waris Dirieové, která ve 13 letech utekla před nuceným manželstvím z vlasti do Londýna a v Evropě se pak stala známou modelkou. V rámci zahajovacího večera se v Rudolfinu uskuteční módní přehlídka k tomuto filmu. Modely navrhl designér Pavel Jevula, modelky budou oblečené v oděvech vytvořených z 35milimetrového filmového pásu.

Zajímavou podívanou nabídne kino Ponrepo. Připravilo program Kýč po česku. Dramaturgové vybrali 14 českých "kýčovitých" filmů natočených od roku 1930 do roku 1989. Sekci charakterizuje žánrová pestrost, objeví se v ní muzikály, životopisné snímky, dramata i špionážní film. Promítnut bude třeba snímek Pepina Rejholcová z roku 1932 režiséra Václava Binovce. Film vypráví o vesnické nezkušené dívce Pepině. Ta přijede do Prahy za svým milým Ferdou, který pracuje v detektivní kanceláři.

Ojedinělý zážitek pak nabídne kino Lucerna 31. března a 1. dubna. Promítne němý film z roku 1928 Utrpení Panny orleánské, který živě doprovodí orchestr BERG pod taktovkou Petera Vrábela. Hudbu složil Litevec Bronius Kutavičius, který film uvede. Snímek s jeho hudbou bude promítnut teprve podruhé. Poprvé byl uveden loni v litevském Vilniusu.