Nejrizikovější státní dluhopisy jsou z Argentiny. Uvádí to společnost CMS DataVision, která sleduje, jak trhy ohodnocují riziko jednotlivých státních dluhopisů.

Argentina má přitom podle CMS víc než 50procentní pravděpodobnost, že v příštích pěti letech nebude schopna své závazky splácet. Jihoamerická země tak výrazně předstihla Řecko, které se stalo symbolem krize státních financí v Evropě a jehož problémy ohrožují i společnou evropskou měnu.

Řecko skončilo v hodnocení největších "potížistů" na devátém místě s pravděpodobností neschopnosti splácet dluhy v příštích pěti letech téměř 25 procent. Z evropských zemí je na tom nejhůře Ukrajina, která je v celkovém žebříčku třetí. Pořadí vychází z cen kontraktů na pojištění proti možnosti, že některá země nebude schopna splácet své dluhy, se kterými se obchoduje na finančních trzích.

"Argentina se stále vypořádává s problémy z roku 2002, kdy se právě dostala do situace, že nebyla schopna své dluhy splácet. Zadlužení je nadále vysoké, ekonomika země není stále stabilní a rating Argentiny patří k nejhorším na světě," vysvětluje, proč investoři mají větší obavu z Argentiny, než z mediálně propíraného Řecka, nezávislý ekonomický novinář a blogger Sean Kennedy.

V zemi navíc minulý týden vygradoval spor, který souvisí právě se splácením dluhů z roku 2002. Prezidentka Cristina Fernández de Kirchner rozhodla o převodu 6,6 miliard dolarů z devizových rezerv centrální banky, jež mají být použity na zaplacení 20 miliard, které Argentina ještě musí splatit. To se setkalo s nevolí senátu, který tento krok napadl u soudu. Přestože soud převod peněz zamítl Fernandéz de Kirchner chce peníze stejně vyplatit. Už v lednu odešel z čela centrální banky Martín Redrado, protože odmítl peníze na splácení dluhů státu převést.

"I když trhy vzaly tuto zprávu pozitivně, protože vzrostla pravděpodobnost, že Argentina své dluhy splatí, je spor důkazem, jak velké problémy má země se získáním peněz," říká Eduardo Suarez z RBC Capitals. Z dalších zemí Evropské unie již v žebříčku figuruje jenom Lotyšsko. Jenže to neznamená, že jiné země v EU nebudou mít potíže se splácením dluhů. Naopak v této souvislosti jsou často jmenované Španělsko či Portugalsko. Jejich nepřítomnost v žebříčku může být vysvětlena tím, že investoři výrazně přehodnotí riziko, až nastanou skutečné problémy.

"Pokud se problémy Řecka rychle nevyřeší, přenese se pozornost investorů i na další slabé články v celém řetězci, a to jsou v Evropě jistě Portugalsko, Španělsko nebo Itálie," řekl pro New York Times Jim Caron z Morgan Stanley.

 

 

Všichni analytici se totiž shodují, že Evropa bude mít se zadlužením stále větší potíže. Západoevropské země si budou muset podle televize CNBC jenom letos půjčit téměř půl bilionu dolarů. To je asi devět rozpočtů Česka. Hrozí přitom, že právě kvůli těmto číslům a pokračujícím problémům Řecka vznikne řetězová reakce, úplně stejná jako to bylo v případě krachu banky Lehman Brothers.Ta se položila a najednou začaly prudce padat cenné papíry všech významných bank. Podobně mohou investory přestat zajímat státní dluhopisy těch nejzadluženějších evropských zemí nebo za ně budou požadovat vysoké prémie.

10,36%

Takovou prémii zaplatí investoři na trhu, aby si pojistili své investice do argentinských státních dluhopisů. Nejmenší je tato prémie naopak u Norska, kde činí pouhých 0,16%.


Další souvislosti na www.finweb.cz