Dalším kolem dnes mají pokračovat kolektivní vyjednávání mezi odboráři a vedením největší tuzemské automobilky Škoda Auto.

"Ano, v úterý už budeme jednat o mzdách. V průběhu jednání ale podrobnosti nezveřejňujeme, počkejte si na závěr," řekl včera HN Vladimír Kment, člen vedení škodováckých odborů. Cílem odborářů je podle dřívějšího vyjádření jejich šéfa Jaroslava Povšíka zvýšení mezd, případně jejich stagnace na loňské úrovni.

Podle mluvčího Škodovky Jaroslava Černého činila loni průměrná mzda všech pracovníků firmy včetně managementu 30 088 korun měsíčně, což bylo zhruba o dva tisíce korun méně než předloni.

Na dvou předchozích kolech, 25. února a 11. března, se obě strany shodly na většině technických podmínek budoucí smlouvy.

Mezi nimi byl i návrh odborů na vyjednávání o sociálních nákladech roku 2011. Jde o takzvané zdravotní benefity, které mají částečně eliminovat dopady prvních tří dnů nemoci, za které není vyplácena žádná nemocenská.

Benefity mohou být využity i k dalším účelům v rámci zlepšování zdraví zaměstnanců. Odbory souhlasily s návrhem firmy, aby se jednání o těchto benefitech odložilo na pozdější dobu.

Dnešní jednání o vývoji mezd má být zásadní, protože dosud používaný mzdový systém platí jen do konce tohoto měsíce.

Vyjednávání o mzdách přitom bude letos velmi složité, a to kvůli situaci na automobilových trzích, kde došlo k poklesu odbytu nových aut. Odbory Kovo již předem upozornily, že vyjednají rozumný požadavek v kontrastu s důležitou podmínkou zachování zaměstnanosti. S čím do jednání půjdou, jaké navýšení mezd budou požadovat, to odboráři zveřejnit nechtějí.

"Přesné číslo zatím veřejnosti sdělit nemůžeme," vysvětlil předseda podnikové rady škodováckých odborů Jaroslav Povšík.

Již dříve však v týdeníku Škodovácký odborář uvedl, že odbory Kovo budou požadovat růst mezd s ohledem na inflaci a reálný růst tarifu. Požadavek odborů Kovo vychází z dlouhodobých odborných propočtů a bere ohled zejména na zachování zaměstnanosti v současné situaci odbytu.

Odbory podle Povšíka věří v dohodu s vedením firmy, nicméně jsou prý připraveny své požadavky prosadit i prostřednictvím nátlakových akcí.

Škoda Auto loni prodala celosvětově 684 tisíc aut, o 1,4 procenta více než předloni. Provozní zisk skupiny loni klesl o 362 milionů eur na 203 milionů, to je 5,19 miliardy korun. Tržby automobilky se meziročně snížily o 11,7 procenta na 7,1 miliardy eur.

Ve výsledku se projevil pokles prodeje aut a nepříznivé devizové kurzy, uvádí výroční zpráva mateřského koncernu Volkswagen.