Přemýšlíte o podnikání, ale nevíte, v jakém oboru začít? Pokud nejste spokojeni s kvalitou, množstvím služeb či nějakého výrobku, běžte do toho. Odhadnout, co se ve vzdálenějším budoucnu ukáže být lukrativní, je vždycky ošemetné. Všeobecně očekávané trendy další vývoj a roky málokdy potvrdí. Směr ale často udávají ti, kteří se nebojí popustit uzdu fantazii, i když vypadají jako blázni.

Dovolená pro vaše plyšáky


Příkladem nevšední představivosti v byznyse může být exministryně pro informatiku Dana Bérová. Letos si otevřela cestovní kancelář, která zprostředkuje výlet vaší oblíbené hračce. Ano, čtete správně. Váš plyšový medvěd nebo panenka z dětství se díky ní dostane třeba do Kuala Lumpuru nebo egyptského Údolí smrti.

Zpět se vám vrátí hračka s albem plným fotografií z exotických míst, která navštívila a kam se vy možná v životě nepodíváte. "Věřím, že projekty čerpající z vyplnění volného času a návaznost na virtuální realitu mají velkou budoucnost," obhajuje svůj nápad Dana Bérová.

Kde brát inspiraci pro něco, co tu ještě nebylo? Sledujte futurologické filmy nebo čtěte vědeckofantastické knížky. Tomáš Škopek je majitel firmy Energy Group, která prodává produkty zdravého životního stylu. Budoucnost a obchodní příležitost vidí v nanotechnologii. "Myslím, že se za několik let budou vyrábět a prodávat do lékařských zařízení tělní skenery pro bezkontaktní, okamžitou a komplexní diagnostiku. Jako ve Startreku."

Čistá energie na všechno


Velká budoucnost je už dnes přikládána výrobě elektrického proudu z úplně nových typů solárních článků nebo skladování elektrické energie stlačené jako vzduch do podzemích zásobníků. Možná už zanedlouho nám přijde
od nějaké energetické společnosti faktura na 15 litrů stlačeného proudu.

Navazující kapitolou je pak automobilový trh s vozy na elektrický pohon. Majitele benzinových pump možná časem nahradí majitelé rychlodobíjecích stanic. "Některé projekty se dokonce zabývají výměnou celých baterií, vybitých za už nabité," doplňuje Martin Pavlíček, tiskový mluvčí ČEZ, která za tímto účelem založila nové vědecké středisko FUTURE/MOTION.

Jestliže Jára Cimrman viděl budoucnost v aluminiu, pak ji majitel firmy Ekolo.cz, Jakub Dittrich vidí v elektrokolu. Důvodem bude postupná náhrada klasických zdrojů energie jinými. "Už dnes nabití baterie, která pomáhá v jízdě mým zákazníkům, spotřebuje proudu asi tolik, kolik je potřeba na uvaření vody ve varné konvici asi tak na čtyři kávy," uvádí příklad nízké spotřeby svých produktů.

Pro partnera do sítě a zpět


Ale zpátky ze světa vědy a techniky k lidštějším oblastem. Jak se zdá, zajímavou budoucnost má před sebou podnikání v mezilidských vztazích. Úspěšné tažení internetem už začaly různé sociální sítě typu Facebook, na které se úspěšně nabaluje obrovský reklamní byznys.

Z jiné strany se do podnikání pustil Martin Dvořák, majitel firmy Přijď a potkej. Na svém portálu www.prijdapotkej.cz, určeném zejména nezadaným, organizuje nejrozmanitější akce. Při nich vznikají příležitosti k poznání a nalezení vhodného reálného, nikoliv jen virtuálního partnera.

"Internet v mém případě není cílem, ale prostředkem, jak v této uspěchané době potkávat lidi stejných zájmů a vyznávající podobné hodnoty," říká Martin Dvořák. Že zřejmě našel místo na trhu, který má budoucnost, dokazuje počet zaregistrovaných členů. Za půl roku jich jsou dva tisíce.

O čem uslyšíme


1. Nanotechnologie
2. Výroba umělých orgánů
3. Služby nejen pro seniory od donášky jídla, oblečení - vykonávají tzv. shoppeři - až po rehabilitace a cvičení
4. Osobní trenéři, psychologové a asistenti
5. Výroba alternativní energie
6. Čištění vody a likvidace odpadů
7. Výroba hybridních vozidel do města
8. Počítačem řízené spotřebiče v domácnosti
9. Elektronická knihovna, kino na netu