Byznys v Česku: USA versus Rusko
Celkový obrat

 

Američané 76,2 mld. Kč

Rusové 152 mld. Kč

Především díky dovozu, který dosáhl loni téměř 100 miliard korun, je Rusko významnějším partnerem než USA.


Turistika

 

Američané 247 tisíc lidí

Rusové 328 tisíc lidí

Loni přijelo do Česka víc Rusů než Američanů. V průměru také zůstali Rusové déle než Američané - téměř týden.

Američané a Rusové bojují od loňského října v Česku o vítězství v největším tendru v dějinách energetiky - dodávce nových jaderných reaktorů pro elektrárnu Temelín.

Za favorita je označována Kremlem ovládaná ruská firma Atomstrojexport, velké šance ale podle odborníků má i americký Westinghouse. Ten do loňského roku dodával pro Temelín jaderné palivo, letos ho však na dalších deset let vystřídala ruská firma Tvel.

Snaha Rusů opět ovládnout českou jadernou energetiku přitom vystihuje současný trend - investoři ze zemí bývalého Sovětského svazu získávají v Česku stále větší vliv.

Na investice vedou Američané

Americké firmy zatím výrazně vedou v objemu investic do českého byznysu. Podle posledních dostupných statistik České národní banky z předloňského roku u nás americké společnosti dosud proinvestovaly téměř 62 miliard korun, Rusové "pouhé" 4,5 miliardy korun.

Peníze z obou zemí míří do dost rozdílných oblastí. Zatímco ruský kapitál stojí často za realitními, energetickými či strojírenskými společnostmi, Američané se soustředili na výzkum a vývoj.

"Americké společnosti u nás hledají zejména prvotřídní talenty v oblasti vývoje softwaru. Oceňují i dobře vyvinutou technologickou infrastrukturu," řekl před časem bývalý šéf agentury CzechInvest Tomáš Hruda. V Česku fungují pod americkým kapitálem desítky technologických, vývojových a distribučních center. Své vývojové centrum má v Česku například americká IT společnost Sun Microsystems, Honeywell podporuje z tuzemska svou leteckou výrobu a softwarový obr Microsoft provozuje v zemi dvě Inovační centra a Centrum pro podporu mobilních technologií.

Karlovy Vary už nelákají

Ruské investice do strategických firem sledovala česká veřejnost dosud s obavami. Ohlas vzbudila například snaha letecké společnosti Aeroflot o získání národního dopravce ČSA. Ruští investoři u nás získávají stále větší vliv. Už pět let ovládá tehdejší hutní podnik Vítkovice Steel ocelářský gigant Evraz spoluvlastněný miliardářem Romanem Abramovičem.

Ruský kapitál stojí i za strojírenským holdingem OMZ, pod který spadá strojírenská Pilsen Steel a Škoda Jaderné strojírenství. Rusové také v kunovickém Aicraft Industries vyrábějí malá dopravní letadla a prostřednictvím velkoobchodní firmy Červa Export Import prodávají ochranné pomůcky. Před třemi lety se síť čerpacích stanic JET převlékla do barev ruského Lukoilu. Firma také získala lukrativní zakázku na dodávky leteckého paliva pro Letiště Praha. Podle vyjádření šéfů Lukoilu by společnost časem ráda získala 10 procent českého trhu pohonných hmot.

Rusové také výrazně investují do realit, u pražského ruzyňského letiště chce například firma AZA Trade postavit obří kancelářský komplex. Ústup ze slávy naopak zažívají Karlovy Vary, zájem Rusů se nyní soustředil na oblast okolo Prahy.

S Ruskem se obchoduje více

Význam obou zemí pro Česko lze zjistit i podle porovnání podílu na zahraničním obchodu. Z údajů za loňský rok vyplývá, že Rusko je na zahraničně obchodním žebříčku osmé s obratem 152 miliard korun, zatímco USA až čtrnácté s obratem 76,2 miliardy korun. "Ukazuje se, že váha Ruska je zhruba dvakrát vyšší než USA," řekl Martin Tlapa, náměstek ministra průmyslu.

Rusko je hlavním dodavatelem strategických surovin do Česka, hlavně zemního plynu a ropy. Jak Rusko, tak USA jsou na seznamu zemí, které ministerstvo průmyslu a obchodu označuje za "prioritní pro český vývoz". Z Ruska by mohly kynout zakázky na modernizaci zastaralých kapacit například v hutnictví či strojírenství. A Spojené státy? Na jejich obrovskému trhu lze uplatnit širokou škálu zboží. Například informační technologie, lékařské přístroje, lehká letadla či díly a součástky pro automobilky.