Nejvýkonnější laser na světě bude stát v Česku, konkrétně v Dolních Břežanech u Prahy. Na projektu laserového centra ELI, jehož vybudování vyjde na 6,9 miliardy korun, se budou výrazně podílet české firmy.

Laser by měl být u Prahy vybudován v letech 2011 - 2014. Pětaosmdesát procent nákladů půjde z fondů Evropské unie, určených na rozvoj méně rozvinutých regionů. Projektovou žádost, již musí Brusel formálně schválit, mu česká strana předloží letos v červnu.

S účastí na dodávkách počítá například turnovská společnost Crytur zabývající se výrobou laserových součástek či Vakuum Praha produkující vakuové technologie. "Účast na projektu pro nás může znamenat zajímavou referenci pro další podnikání," řekl HN Roman Bašta z firmy Vakuum Praha, která dodávala také ženevskému urychlovači částic CERN. Protože v projektu ELI hraje důležitou roli Francie, jednají tento týden zástupci pětadvaceti českých a francouzských společností v Paříži a Bordeaux o možné spolupráci na stavbě.

Za francouzskou stranu by se na akci mohly podle manažera Francouzsko-české obchodní komory Michala Macko podílet například firmy Thales, Jobin-Yvon, Amplitude či Quantel. "Tyto společnosti projevily zájem o získání podrobných informací o projektu," řekl Macko.

 

laserové centrum

 

Architektonický návrh laserového centra EU beamlines v Dolních Břežanech u Prahy

pochází z dílny společnosti Hamilton Architects.

Jednání probíhají v rámci prvních Česko-francouzských technologických dnů pořádaných agenturou CzechInvest, Francouzko-českou obchodní komorou a dalšími subjekty. "ELI přitáhne do Česka pozornost špičkových výzkumníků a největších technologických firem světa. Už to je obrovská výhoda, protože to dál zvýší prestiž České republiky jako země orientované na nejmodernější technologie a výzkum," míní pověřená generální ředitelka CzechInvestu Alexandra Rudyšarová.

Náklady na technologické vybavení ELI dosáhnou čtyř miliard korun. Projekt také přinese práci více než třem stům odborníků z Česka i zahraničí. "Především to ale bude první zcela jedinečný mezinárodní výzkumný projekt, který vyroste v některé z nových členských zemí Evropské unie," řekl ředitel Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR Jan Řídký.

Laser ELI (Extreme Light Infrastructure) má být stokrát silnější než současné nejvýkonnější světové lasery. Dokáže vytvořit světelný paprsek s miliardkrát větším výkonem než jeden temelínský atomový reaktor. Nejenže však paprsek není vidět pod běžným mikroskopem, ale trvá pouze tisícinu biliontiny sekundy.

Laser najde využití například při zkoumání buněk nebo terapii nádorů. Přispět by mohl k testování a vývoji nových optických materiálů. ELI přispěje i k novým technikám pro nakládání s radioaktivním odpadem.