Už začátkem července bude mít Česko s největší pravděpodobností nového guvernéra centrální banky. Zdeněk Tůma, který dnes zastává tento post, včera postavil prezidenta Václava Klause před úkol vybrat jeho nástupce. K tomu, koho vybere do klíčové funkce s platem 4,5 milionu korun ročně, se Klaus včera vyjadřovat nechtěl.

Nejžhavějšími kandidáty jsou podle dostupných informací současní viceguvernéři ČNB Miroslav Singer nebo Mojmír Hampl. Je totiž zvykem, že prezident na post guvernéra vybere člověka z řad stávajících členů bankovní rady. Bylo tomu tak ve všech případech v minulosti - při dvojím zvolení Josefa Tošovského i Zdeňka Tůmy.

Možná je ale i nominace dalších členů bankovní rady, například Pavla Řežábka, jenž má podle informací HN názorově nejblíže k prezidentu Klausovi.

Jmenování člověka mimo bankovní radu by bylo překvapením, rozhodně to však není vyloučeno. "Myslím si, že prezident se nebude upínat jen na zaměstnance centrální banky a bude při volbě guvernéra uvažovat šířeji," řekl bývalý viceguvernér Pavel Kysilka, který dnes působí v České spořitelně.

Ve hře je i dlouholetý přítel a spolupracovník Václava Klause Jiří Weigl. O jeho jmenování do čela ČNB se spekulovalo již před dvěma lety, kdy z funkce viceguvernéra odcházel Luděk Niedermayer. Weigl podle tehdejších mediálních spekulací vyčkával, jak dopadne volba prezidenta. Hlavou státu byl však podruhé za sebou zvolen Václav Klaus a Weigl se rozhodl setrvat ve funkci kancléře prezidenta.

"Není tajemstvím, že Jiří Weigl má o tu funkci zájem a pan prezident by mu ji jako odměnu za jeho služby dal," řekl HN nejmenovaný zdroj blízký prezidentu Klausovi.

Weigl ale zájem popírá. "Žádné kandidatury na žádné místo oznamovat nehodlám, jsem vedoucím docela významné instituce. Nemám žádné zaječí úmysly," řekl.

Ať Klaus dosadí na post guvernéra ČNB kohokoli, řady členů bankovní rady se budou muset po červnu o jednoho člověka "zvenčí" rozšířit. Klaus tak bude zřejmě volit mezi bývalými bankéři a akademiky.

Mluví se o tom, že se bude snažit dosadit do bankovní rady člověka, jenž sdílí některé jeho názory, například jeho euroskepsi.

Volba guvernéra tedy narýsuje další směřování centrální banky. "S odchodem Zdeňka Tůmy, který má neutrální postoj k přijetí eura, lze očekávat spíš posun bankovní rady směrem k většímu euroskepticismu," řekl analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

"Mezi Čechy doma i v zahraničí je tak desítka, možná dvacítka expertů na měnovou politiku nebo bývalých bankéřů, kteří by tuto práci mohli dělat dobře. Otázkou je, jestli by vyhověli prezidentově vkusu, například v tom smyslu, že nejsou dost euroskeptičtí," myslí si exministr financí Pavel Mertlík.

Při výběru je Klaus omezen pouze tím, že nový guvernér by měl být uznávanou a zkušenou osobností v měnových záležitostech a v oblasti finančního trhu. Prezident nemusí nového guvernéra hned v červenci jmenovat. Podle ústavy může totiž na přechodné období funkcí guvernéra pověřit jednoho z viceguvernérů.

Podle lidí, kteří Klause znají, však guvernéra v červenci jmenuje. Je totiž spíše příznivcem "standardních" řešení. Navíc by protahováním výběru nového guvernéra přiléval oleje do ohně nejisté situace po nadcházejících volbách, která může přinést komplikace při vytváření nové vlády.


 Miroslav Singer
Současný viceguvernér působí v ČNB od roku 2005. Dříve pracoval v PriceWaterhouseCoopers či společnosti Expandia.
  Mojmír Hampl
Přišel do ČNB v roce 2006. Viceguvernérem je od roku 2008. Dříve působil například v ČKA a Erste Group.

 Pavel Řežábek
Vrchní ředitel České národní banky působí v ČNB od roku 2005. V minulosti pracoval v ČKA a působil na VŠE.

 Jiří Weigl
Hradní kancléř, dlouholetý přítel Václava Klause. Pět let působil na Úřadu vlády. Rovněž řídil Centrum pro ekonomiku a politiku.