ft.jpg 

V devadesátých letech, kdy se Spojené státy vzpamatovávaly z ekonomické krize, šlo za své chyby do vězení několik stovek bankéřů. O patnáct let později, kdy se svět jen pomalu vzpamatovává z dalšího finančního kolapsu, byla potrestána jen hrstka provinilců.

Není se tedy co divit, že americká i evropská veřejnost je chováním bankéřů tak podrážděná. Většině lidí se totiž celý příběh s rizikovými hypotékami jeví jako jeden velký zločin bez potrestání a spravedlnosti. Páteční žaloba na banku Goldman Sachs ale může leccos změnit.

Americká Komise pro cenné papíry (SEC) obvinila banku Goldman Sachs z toho, že podváděla své investory. Ty svým chováním měla banka připravit o více než jednu miliardu dolarů. Zpráva vyvolala propad na akciových trzích, který srazil tržní hodnotu klíčové banky na Wall Streetu o 12 miliard dolarů a vyvolal spekulace ohledně budoucnosti současného vedení banky.

Hamižná krakatice

Podle žaloby jeden z klientů banky, společnost Paulson & Co., v jejímž čele stojí miliardář John Paulson, pomáhal v roce 2007 bance vytvořit a stanovit cenu obligací (CDO, zajištěné dluhové obligace), jejichž hodnota se odvíjela od cenných papírů krytých rizikovými hypotékami a které banka nabízela investorům pod názvem Abacus. Paulson zároveň sázel na pokles těchto cenných papírů, čímž přiživoval jejich pokles. Banka tak mohla ovlivňovat skladbu portfolií svých klientů a připravit je o peníze. Právě zhroucení trhu s obligacemi CDO stálo na počátku největší ekonomické krize od druhé světové války.

 

 

"Jednalo se o nové a složité produkty, ale shledaná pochybení a podvody jsou staré a jednoduché," řekl ředitel vyšetřovatelů SEC Robert Khuzami. Goldmani obvinění v zápětí popřeli a žalobu prohlásili za zcela nepodloženou. "Pověst společnosti budeme tvrdě bránit," stojí ve vyjádření banky.

Žaloba se vztahuje na banku Goldman Sachs a jejího viceprezidenta Fabrice Tourrea, který měl o vážném střetu zájmu vědět. Paulsona, který na celé situace vydělával, se ale žaloba netýká.

Od počátku úvěrové krize byla banka Goldman Sachs již spojována s potížemi největší americké pojišťovny AIG i řeckou dluhovou krizí. Jméno Goldman Sachs se tak pro mnohé stalo synonymem hrabivosti. Od magazínu Rolling Stones se jí dokonce dostalo pojmenování "velká krakatice přisátá na obličeji lidstva".

Žaloba by ale pro banku mohla znamenat velkou změnu a není jisté, zda současný šéf banky Lloyd Blankfein celou situaci ustojí. Ten by měl na konci dubna svědčit před senátním vyšetřovacím výborem. Pro Blankfeina to přitom nebude nic lehkého. "V případu je patrná opravdu nechutná míra hamižnosti banky," nechal se slyšet demokratický senátor Carl Levin, který výboru předsedá.

Někteří klienti by se podle bankéřů mohli od banky definitivně odvrátit. "Kde je ta hranice, kdy si klienti, velké penzijní fondy a podobní, řeknou 'už toho bylo dost, jdu pryč'. Právě tady by mohla být ta hranice," řekl FT jeden nejmenovaný bankéř.

Zatím samé úspěchy

Bance se ale doposud veškeré kontroverzní situace dařilo překonat. Za loňský rok vydělala úctyhodných 13 miliard dolarů a na platech si její zaměstnanci domů odnesli přes 16 miliard dolarů. Za několik dní má banka zveřejnit své výsledky za první čtvrtletí.

Pro SEC by úspěšné dokončení případu znamenalo nápravu reputace, kterou poškodila nedotažená kauza podvodníka Bernarda Madoffa a jeho spolupachatelů nebo rozhodnutí v případu sloučení Bank of America s Merril Lynch, který musel být pro nedostatky znovu otevřen.


Další články FT otištěné v HN www.ekonomika.ihned.cz/ft



SOUBOJ ZAČÍNÁ
V ústředí Goldman Sachs se schyluje k právní bitvě. Šéf banky Lloyd Blankfein (vlevo) chystá obranu proti vyšetřovateli Komise pro cenné papíry Robertu Khuzamimu (vpravo).
FOTO: BLOOMBERG