Stíny nad Wall Streetem během finanční krize

Finančník Bernard Maddof připravil své klienty o 60 miliard dolarů tím, že je vyplácel nikoli z výnosů, ale z vkladů nových klientů. V červnu 2009 za to dostal 150 let za mřížemi.

Více než tucet firem z Wall Street včetně JP Morgan, UBS, nebo Lehman Brothers se údajně podílelo na spiknutí proti americkým státům městům, která jim na kratší období půjčují velké sumy. Firmy jim měly platit nižší výnosy z jejich investic.

Krach banky Lehman Brothers stál u zrodu finannčí krize. V současnosti je banka vyšetřována, že své problémy před pádem v září 2008 maskovala.

Nová rozbuška, která může stát u zrodu dalšího propadu akciových trhů, tak označují někteří analytici vyšetřování obří banky Goldman Sachs, která je obviňována z podvodů na klientech a ze střetu zájmů. Celý případ totiž začíná nabírat hrozivých rozměrů. Banku již nevyšetřují jenom Američané, ale už i Britové a Němci.

Podle deníku Wall Street Journal (WSJ) by navíc nemusela být jedinou bankou, jež těsně před krizí používala vědomě obchody, které mohly vznik krize způsobit nebo ji minimálně urychlit.

Dle WSJ je veřejným tajemstvím, že velké banky před lety vytvořily pro své klienty produkty, které umožňovaly vsadit si na propad cen cenných papírů navázaných na nemovitosti a jiná aktiva. Pokles jejich cen potom skutečně stál u zrodu finanční krize.

Mezi bankami, které se tohoto procesu měly účastnit, jsou údajně například Deutsche Bank, UBS nebo Merril Lynch - současná divize Bank of America.

Goldman Sachs viní americká Komise pro cenné papíry právě z toho, že hedgeový fond Paulson & Co. sázel na pokles takzvaných CDO (balíčky cenných papírů, jejichž cena je odvozena od různých dluhopisů), jež renomovaná banka prodávala investorům. Fond přitom zároveň pomáhal bance vybrat dluhopisy, které budou do těchto balíčků zabaleny, o čemž neinformovala své klienty.

Pokud by se podobné "nekalé" jednání prokázalo také u dalších bank, může to dle řady investorů vést k dalšímu poklesu cen akcií. "Trhy rostly příliš dlouho a tohle je přesně signál, který investorům říká prodávejte a který může spustit panické výprodeje. Trhy mohou propadnout o 15 až 20 procent," říká známý americký investor Jim Rogers.

Ještě varovněji mluví Dick Bove, akciový analytik z finanční firmy Rochdale Securities. Podle něho hrozí finančnímu systému další kolaps. "Samotný případ Goldman Sachs není pro banku tak závažný. Jenže pokud jsou problémy hlubší, vzroste opět nedůvěra k celému finančnímu systému a ten může být znovu ochromen," řekl americké televizi CNBC Dove.

 

 

Ostatně akcie Goldman Sachs v pátek prudce propadly. V mírném poklesu pokračovaly i včera. V minusu otevírala také většina světových burz včetně té pražské. Ty však nakonec zakončily mírným poklesem jenom díky dobrým zprávám z jiné americké banky - Citigroup, která oproti očekáváním skončila loni v zisku. Naproti tomu posiloval americký dolar. Stejně jako během krize v něm vystrašení investoři hledali bezpečný přístav.

Další nejistota v bankovnictví může přitom dorazit i do Česka. "I když akcie bank, které se obchodují na burze v Praze, byly včera v klidu, mohou se právě na nich projevit obvinění a vyšetřování zahraničních bank. Když vzroste riziková přirážka v celém bankovnictví, pražské burze se to nevyhne," potvrdil analytik makléřské firmy Cyrrus Marek Hatlapatka.

Otázka však je, zda tato obvinění nemají jen posloužit světovým vládám, aby zapůsobily na voliče, a celá kauza nevyšumí do ztracena. "Právě tak to nejspíš nakonec dopadne. Politici teď tažením proti bankám sbírají body. Bojím se ale, že se nakonec nic nevyřeší," říká Hatlapatka. I podle amerických médií se teď případ Goldman Sachs politikům vlastně hodí. "Obamova administrativa potřebuje nějakého zloducha. A tím je teď Goldman Sachs," napsala třeba Lurita Doan, komentátorka serveru Big Government. Barack Obama se totiž snaží prosadit tvrdší pravidla pro regulaci bank. A každý argument pro se mu může hodit.


Goldman Sachs hraje o skvělé výsledky i pověst


Zdroj: archiv HN