Bohuslav Sobotka (38)

ministr financí

Vzhledem k číslům z průzkumů veřejného mínění je vysoce pravděpodobné, že dalším ministrem financí bude první místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Na úřad se vrátí - tento post už zastával v letech 2002 až 2006. Sobotka se prezentuje jako umírněný socialista, který tlumí rozhazovačné plány kolegů. Patří k nejpopulárnějším politikům, a to vedle Karla Schwarzenberga a Radka Johna.


Michal Hašek (34)

ministr zemědělství

Poté, co se stal hejtmanem Jihomoravského kraje, odešel ze sněmovny. Do roku 2009 patřil k nejvytíženějším poslancům ČSSD. Původně letos kandidovat nechtěl, ale Jiří Paroubek jej přesvědčil - především kvůli mimořádné popularitě, jaké se Hašek na jihu Moravy těší. Hejtman je zároveň spolu s Bohuslavem Sobotkou velkým aspirantem na nového socialistického vůdce po nynějším předsedovi.


Zdeněk Škromach (53)

ministr práce a sociálních věcí

Dlouholetý místopředseda ČSSD symbolizuje levicové křídlo strany. Kolem roku 2007, kdy se Paroubek těšil nižší podpoře straníků, stál Škromach proti němu - vždy hájil renomé bývalého předsedy Miloše Zemana. Někdejší člen KSČ sedí ve sněmovně nepřetržitě od roku 1996. Škromach už jednou ministra práce a sociálních věcí zastával, a to v letech 2002 až 2006.


Martin Pecina (41)

ministr vnitra

Ačkoli oficiálně je stínovým ministrem vnitra poslanec František Bublan, Jiří Paroubek už se nechal slyšet, že "úřednický" ministr by se mu v úřadě líbil i po volbách. Ostatně to už bude sociálně demokratickým poslancem. S vládami ČSSD má Pecina zkušenosti, působil jako náměstek ministra průmyslu a byl to socialisty vedený koaliční kabinet, kdo jej jmenoval šéfem antimonopolního úřadu.


Milan Urban (51)

ministr průmyslu

Polostátní kolos ČEZ má mezi politiky své koně a jedním z těch nejdůležitějších je místopředseda ČSSD Milan Urban. Když dělal v letech 2003 až 2006 ministra průmyslu, za náměstky měl Martina Pecinu a Vladimíra Johanese - lobbistu a poradce ČEZu. Urban se proslavil výrokem o tom, že těžební limity na severu Čechu jsou pozůstatkem "posttotalitní doby", kdy prý ještě plně nefungovala demokracie.


Roman Onderka (44)

ministr dopravy

Před necelými čtyřmi roky se Onderka stal hrdinouČSSD. To když se mu podařilo "uchvátit" post brněnského primátora, do té doby výhradně v držení ODS. A to i přesto, že socialisté v moravské metropoli nevyhráli. Mimo jiné i proto se stal v roce 2009 místopředsedou ČSSD. Je ale představitelem vnitrostranické skupiny, která by se ráda zbavila Jiřího Paroubka. Ve stínové vládě mu náleží doprava.


Petr Hulínský (42)

ministr obrany

Protivník Jiřího Paroubka, kterému "vyfoukl" post předsedy pražské ČSSD. Měl být jedničkou kandidátky v hlavním městě, nakonec ale musel místo přepustit Martinu Pecinovi. Platí za stranického armádního experta, v roce 2008 třeba do Prahy pozval bývalého sovětského generála, což vyděsilo i vedení ČSSD. Místo jedničky kandidátky údajně Pecinovi přenechal za příslib, že se stane ministrem obrany.