Světové ratingové agentury

Standard & Poors
Společnost se zhruba 40procentním tržním podílem vznikla v roce 1941 fúzí Standard Statistics Company a Poor's Publishing Company. Zaměřuje se na poskytování řady finančních služeb včetně investičních doporučení a ekonomických analýz. Má pobočky ve 23 zemích.

Moody's
Agentura má zhruba 40procentní podíl na světovém ratingovém trhu. Založil ji v roce 1914 John Moody. Vedle ratingů se nabízí ekonomické a finanční analýzy podniků, finančních institucí a zemí. Společnost působí ve 27 státech.

Fitch
Agentura s 16procentním podílem na světovém trhu ratingu je jednou ze tří částí finanční společnosti Fitch Group. Na trhu působí od roku 1913. Poskytuje poradenství a služby finančnímu sektoru.

Dva roky od měnové krize se ratingové agentury dostaly znovu do centra pozornosti. Snížení ratingu Řecka, Portugalska nebo Španělska vyhnalo ceny dluhů i pojistek ve formě CDS postižených zemí na dlouhodobá maxima. Ukázalo se, že hodnocení ratingových agentur je zásadní pro obchodování na trhu.

"Regulace finančních institucí Basel II maximalizovala roli ratingových agentur. Na základě jejich hodnocení se totiž posuzuje, zda banka má či nemá dost kapitálu," tvrdí bývalý viceguvernér Luděk Niedermayer, který nyní působí ve společnosti Deloitte.

Banka musí v případě snížení ratingu některého z cenných papírů (například řeckých dluhopisů) vytvořit dodatečný kapitálový polštář, tedy dolít peníze, aby nepřišla o licenci. Pokud je nemá, musí dluhopisy prodat. V případě fondů pak platí, že regulátor (centrální banky) nastaví poměry, do jakých cenných papírů lze jak velkou část portfolia investovat. Ve chvíli, kdy se změní situace (klesne rating), musí se změnit struktura portfolia. Obojí vede k výprodeji špatných cenných papírů.

Řecko těsně nad propastí

Pokud by řecké dluhopisy dostaly ke spekulativnímu ratingu Standard & Poors ještě jedno negativní ohodnocení od Fitch či Moody´s, nemohly by od ledna 2011 sloužit jako zástava komerčních bank u Evropské centrální banky. Což by zkomplikovalo nejen financování Řecka, ale také přístup k penězům komerčním bankám celé Evropy.

Situace na trhu je navíc ojedinělá tím, že se liší výnos dluhopisů zemí se stejným ratingem. "Finanční trhy nyní počítají s větší pravděpodobností bankrotu Řecka než Brazílie či Ruska, trh je zkrátka rychlejší než agentury," tvrdí David Marek z Patria Finance.

Prudké zhoršení situace na trhu s řeckými dluhopisy nezažehly změny ratingu, ale revize loňského rozpočtového deficitu a problémy dále eskalovaly, když evropští politici nebyli schopni rychle a přesvědčivě jednat.

Samotní představitelé trhu tvrdí, že ratingu nevěří. "Naprosto rating ignoruji," řekl pro agenturu AP Andy Brenner, šéf sekce rozvíjejících se trhů společnosti Guggenheim Securities. Podle něj agentury reagují pozdě a to, že je Řecko v problémech, se ví už mnoho týdnů.

Do jisté míry mají kritici ratingových agentur pravdu. Ta samá S&P, která tento týden snížila Řecku rating o dva stupně, jej koncem března potvrdila na stupni BBB+ s vysvětlením, "že díky opatřením řecké vlády na snížení rozpočtového schodku není nutné rating snižovat."

Politická role ratingů?

"Ratingové agentury mají politickou roli - ať udělají cokoliv, má to obrovský vliv na dlužníky. Snížení ratingu spustí lavinu výprodejů. Pak agentury řeknou - měli jsme pravdu a dochází vlastně k sebenaplňující předpovědi. I proto jsou opatrné u velkých dlužníků. Lze jen spekulovat, jak velkou míru hraje v oblasti ratingu politická korektnost," říká Niedermayer.

Silný vliv ratingových agentur by měl do budoucna slábnout. Už v březnu navrhovali unijní ministři financí, aby Evropská centrální banka vytvořila panevropskou ratingovou agenturu, která by snížila závislost na mezinárodních agenturách. Teď pro ně německá vláda navrhuje přísnější pravidla a už příští týden chce ve Spolkovém sněmu schválit zákon, který zajistí větší transparentnost agentur a zabrání střetu zájmů.

Významnou změnu by měla přinést také nová regulace Basel III, která má omezit vliv ratingového ohodnocení a naopak posílit jiný výpočet požadavků na kapitál bank.