Svitavská společnost Energo-Pro koupila za téměř osm miliard korun pět vodních elektráren v Turecku. Firma, kterou vlastní Jaromír Tesař a Jiří Krušina, se tak stala vedle polostátního gigantu ČEZ už druhým velkým českým investorem do turecké energetiky. "Po více jak deseti měsících vyjednávání se nám podařilo koupit za 307,5 milionu eur stoprocentní podíl ve dvou tureckých společnostech, které vlastní pět vodních elektráren o souhrnném instalovaném výkonu 95,2 megawattu," řekl HN čtvrtinový akcionář Energo-Pro Krušina.

Svitavská firma koupila elektrárny Hamzali, Aralik a kaskádu Resadiye od tureckých skupin Turkon a MNG. Ve všech případech jde o nová zařízení. Nejstarší z tureckých přírůstků je elektrárna Hamzali na řece Kizilirmak, asi 100 kilometrů severovýchodně od metropole Ankary. Dokončena byla v listopadu 2008. Resadiye 3 vyrábí od konce loňského roku, další dva stupně kaskády na řece Kelkit na severu Turecka jsou před dokončením. Stejně jako Aralik ležící na černomořském pobřeží nedaleko hranic s Gruzií.

Kvalitní projekty

"Díky tomu, že je prodávající hodlali sami dlouhodobě vlastnit, byly elektrárny projektovány i postaveny v dobré kvalitě. Technologie dodávali špičkoví evropští producenti, například Voith-Siemens," řekl Krušina. Turečtí vlastníci podle něj přikročili k prodeji proto, že vodní energetika není jejich hlavním byznysem.

Energo-Pro po dokončení poslední akvizice vlastní už čtyři desítky vodních elektráren v Česku, Bulharsku, Gruzii a Turecku. Nejvíc výrobních kapacit má v Gruzii, Turecko se nyní dostalo na druhou pozici.

"V turecké energetice nejsme nováčci, působíme tu už asi tři roky. Mimo jiné exportujeme v případě přebytků naši elektřinu z Gruzie do Turecka. Tato investice nám poslouží k lepší pozici na tureckém i gruzínském trhu," říká Krušina. Celková roční výroba Energo-Pro by se díky tureckým elektrárnám měla zvednout o 30 procent na celkových 2,8 terrawatthodiny elektřiny. Pro srovnání - celková roční spotřeba Česka se pohybuje kolem 60 terrawatthodin. Podle Krušiny byla koupě výsledkem několikaletého průzkumu investičních příležitostí v Turecku, při němž firma postupně prověřila asi 35 různých projektů.

Firmu Energo-Pro založil Jiří Tesař ve Svitavách v půli 90. let. Začínala koupí několika malých vodních elektráren v Česku. Zlomem v jejím vývoji byla koupě kaskády s osmi elektrárnami v Bulharsku, následoval vstup do Gruzie. Tam dnes vlastní 11 vodních zdrojů a distribuční společnost s milionem zákazníků.

V gruzínské energetice má Energo-Pro nainvestováno přes pět miliard korun, několik let byla vůbec největším zahraničním investorem v této zemi. Na export přebytečné elektřiny z gruzínských zdrojů do Turecka si Energo-Pro staví vlastní přeshraniční přenosovou linku. Turecká akvizice je dosud největším soustem svitavské firmy.

Miliardy do turecké energetiky investuje i polostátní ČEZ. Ten koupil předloni za 303 miliony dolarů 37 procent akcií ve společnosti Akenerji, kterou ovládá společně se svým místním partnerem Akök Group. Akenerji chce v Turecku investovat do výstavby nových elektráren přes 55 miliard korun. Projevila zájem o stavbu prvního jaderného zdroje v Turecku, o koupě či stavby vodních elektráren, chce se podílet na privatizaci uhelných zdrojů a také distribučních společností.

Zatím se ČEZ společně s Akökem podařilo koupit distribuční společnost Sedas za 600 milionů dolarů (přes 9 mld. korun).

V tendru na další tři distribuční firmy loni v listopadu ČEZ s partnery neuspěl.

Perspektivní investice

Experti považují Turecko pro energetické investice za velmi perspektivní. Hospodářství roste, stejně jako počet obyvatel. Proudu z domácích elektráren je nedostatek, takže země energii dováží.

Ačkoliv krize Turecko výrazně zasáhla, na cenách elektřiny se to příliš neprojevilo, na volném trhu se prodává podle Krušiny za stabilní ceny kolem 80 eur za megawatthodinu, tedy výrazně levněji než na středoevropském trhu.