Evropští politici zaskočili spekulanty sázející na další oslabování eura. Ministři financí Evropské unie totiž v noci na pondělí po čtrnáctihodinovém jednacím maratonu schválili stabilizační "balík", v němž s přispěním Mezinárodního měnového fondu bude až 750 miliard eur. Tento "polštář", který nemá v evropských dějinách obdoby, bude sloužit všem zemím EU, které by se ocitly ve stejné dluhové pasti jako Řecko.

"Evropské vlády demonstrují trhům svoji sílu. Chtějí umlčet spekulanty sázející na to, že se bude řecká nákaza šířit a euro dál chřadnout," komentovala krok EU agentura Bloomberg.

Včerejšek napověděl, že "sázka na sílu" by mohla politikům vyjít. Bezprecedentní suma trhy ohromila. Akciové burzy v Evropě vzrostly nejvíce za posledních 17 měsíců. Celoevropský index Stoxx Europe 600 poskočil o 7,2 procenta, což je nejvyšší jednodenní vzestup od konce předloňského listopadu.

Do boje se spekulanty vyrukovala také Evropská centrální banka, která začala skupovat vládní i podnikové dluhopisy. Přitom ještě minulý čtvrtek prohlašovala, že něco takového nemá v úmyslu. Do nákupů dluhopisů se pod taktovkou ECB pustily i centrální banky v jednotlivých zemích eurozóny, a to v celkové výši přibližně čtyři miliardy eur.

Co si politici od společného programu slibují? "Hlavním účelem je uklidnění finančních trhů. Slibujeme si od toho, že klesnou výnosy z dluhopisů a Česko si bude moci půjčovat za výhodnějších podmínek," řekl HN ministr financí Eduard Janota. Podle něj by schválený balík neměl stát Česko "skoro nic".

Jeho součástí je fond v hodnotě 60 miliard eur, ze kterého může EK poskytovat zemím, které se ocitnou v dluhové pasti, půjčky. Česko by tratilo pouze v případě, že by postižená země nebyla schopna půjčku splácet. "Buď by se snížily výdaje, a tak bychom dostali méně peněz z evropských fondů. Nebo budou navýšeny prostředky, které odvádíme do evropského rozpočtu," podotkl Janota.

Do všeobecné euforie včera večer tvrdě vstoupila mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service. Nejprve apelovala na Česko, aby nepřipustilo zrychlení zadlužování, jinak Moody's "zváží snížení ratingu". Večer pak agentura oznámila, že uvažuje o snížení ratingu Portugalsku a Řecku - tomu dokonce do spekulativního pásma.

"Nákaza se šíří z Řecka na země s lepšími úvěrovými parametry jako je Portugalsko, Irsko a Španělsko," tvrdí Moody's.