Euro padá rychleji, než kdo z evropských politiků i ekonomů čekal. Včera se k dolaru dostalo nejníže za poslední čtyři roky. Investorům totiž začíná docházet, že s tím, jak budou evropské státy tvrdě škrtat v rozpočtech, se může vrátit hospodářská recese.

Nebudou to jenom problémové Řecko, Portugalsko nebo Španělsko, kde se bude šetřit. Opasky si bude muset utáhnout celá eurozóna. Nebezpečí rozšíření dluhové krize se zdá evropským politikům příliš veliké. Podle německých deníků přitom Němci přicházejí s návrhem, který by zavedl zákon o vyrovnaných rozpočtech. Ten by donutil země platící eurem zbavit se během několika let rozpočtových deficitů.

Oficiálně to ani kancléřka Merkelová, ani německý ministr financí Wolfgang Schäuble nepotvrdili. Podle týdeníku WirtschaftsWoche však Schäuble připravuje plán na vytvoření skupiny, jež by dohlížela na rozpočty zemí platících eurem. Nedodržování podmínek by se trestalo například zbavením práv na rozhodování v evropských institucích. Plán by měl být údajně hotov v pátek. Celou věc včera a dnes projednávají ministři financí eurozóny.

Právě Němci již podobný zákon zavedli. Ten zakazuje německé vládě, aby od roku 2016 sestavovala rozpočty se schodkem větším než 0,35 procenta HDP. Od roku 2020 přitom už nesmí Německo vykázat žádný deficit.

Pro země eurozóny zatím platí pravidlo udržet deficit pod třemi procenty HDP, jež většina zemí pravidelně překračuje, což vede k vysokému zadlužení. Podle agentury Moody`s si jen na obsluhu dluhu budou muset evropské země půjčit rekordního 2,2 bilionu eur, což je 19 procent HDP.

Snižování deficitů však bude těžké. Politici se zároveň bojí toho, co trhy, tedy návratu recese. Diskuse se proto povede o tom, jak snížit dluh a zároveň nezarazit ekonomický růst. "Myslím, že můžeme snižovat deficity tak, abychom neubili obnovený ekonomický růst," prohlásil včera rakouský ministr financí Josef Pröll.

Kolik dolarů koupíte za jedno euro