Vládě došla po šestnácti letech trpělivost s rodinou Havránkových, která vlastní pozemky na plánované trase dálnice z Prahy do Hradce Králové. Včera, čtyři dny před volbami, odhlasovalo jedenáct ministrů, že pozemky vláda vyvlastní. Farmářka Ludmila Havránková, které většina pozemků patří, přitom souhlasila s návrhem na vyrovnání.

"Podmínky pro dohodu s celou rodinou Havránků nebyly naplněny," konstatoval hlavní vyjednavač z Úřadu vlády Michal Frankl.

Sestra jako překážka

Členové vládního vyjednávacího týmu před pár týdny zjistili, že kromě farmářky Ludmily Havránkové stojí v cestě dálnici ještě pozemky její sestry Jaroslavy Štrosové. Jde zhruba o 1400 čtverečních metrů.

A Štrosová byla při dohadování stejně tvrdý partner jako Havránková. Nesouhlasila s cenou 200 tisíc, kterou jí stát nabídl, nelíbily se jí ani pozemky, které měla výměnou dostat. Na hospodaření byly podle ní bezcenné.

Vyjednavači ještě zkusili počkat, zda se sestry dohodnou. Ty ale řekly, že s nabídkami musí přicházet stát. Právník Ludmily Havránkové Pavel Černohous vnímá překvapivý tah vlády jen jako záminku.

"To, že stát včas nevyjednával s paní Štrosovou a nedohodl se s ní, ještě přece není důvod k tomu, aby nechal vyvlastnit i pozemky paní Havránkové," řekl HN Černohous. Na dalších krocích se bude ještě s farmářkou radit. Jedno je už ale jasné, Ludmila Havránková se bude bránit.

Dálnice v nedohlednu

Dají se tedy čekat další průtahy. "Nejkratší doba, po kterou by proces vyvlastnění probíhal, je půl roku. Je ale pravděpodobné, že vzniknou soudní spory o to, zda jde o veřejný zájem. Pak bych konec odhadoval na rok a půl," říká právník Pavel Drahovzal, odborník na vyvlastňování. Cenu, za kterou by mohly být pozemky vyvlastněny, si netroufl odhadnout.

Velkou překážkou navíc mohou být spolumajitelé, na které Havránková pozemky v rámci sporu se státem převedla. Je jich zhruba 70, stát bude muset vyvlastňovat každého zvlášť.

Pro ministerstvo dopravy bylo rozhodnutí ministrů překvapením. "Tohle jde mimo nás, nemáme o tom žádné informace," řekl po rozhodnutí Fischerova kabinetu mluvčí Ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Nedávná dohoda státu s Havránkovou spočívala v tom, že za své tři hektary na trase hradecké dálnice D11 dostane od státu jiné tři hektary a 21 milionů korun. Dalších 130 hektarů státních pozemků by dostala do pronájmu. V případě uzavření dohody stát počítal se zahájením prvních prací už po žních.

Ředitelství silnic a dálnic navíc nabízelo, že pod dálnicí vytvoří podjezd, aby mohla farmářka bez problémů své pozemky obhospodařovat. Možnost pronájmu podle Frankla ale včerejším rozhodnutím vlády definitivně padla.

Farmářka v klatbě

Ministerstvo se přitom ještě před časem chlubilo tím, že na stavbě ušetří 300 milionů korun. Stačil jednoduchý trik - překreslit plány na dálnici. Sjezd z dálnice se měl posunout o kilometr mimo pozemky rodiny Havránkových a být menší. Na pozemcích rodiny by tak vedla jen samotná dálnice. Místo deseti hektarů by pak stát požadoval jen tři.

Kabinet Jana Fischera má na rodinu Havránkových přísný metr. Poprvé to ukázal, když zrušil předchozí nabídku Topolánkovy vlády.

Ta spočívala v tom, že farmářka dostane za tehdy plánovaných 10 hektarů jiných 253 z Pozemkového fondu. Transakci mělo mimořádně provést ministerstvo zemědělství.

Stát odhadl hodnotu pozemků Havránkové na 25 milionů korun, což jsou peníze, o které by statkářka neměla přijít ani při vyvlastnění. Zatím není jasné, zda Ředitelství silnic a dálnic nabídne Havránkové nějaké pozemky výměnou

Dálnice D11 povede až na hranice Polska. Výstavba prvního úseku začala až v roce 1978. Teď čeká D11 kromě tříkilometrového úseku před Hradcem Králové ještě na dostavbu zhruba 70 kilometrů na hranici.


Jak probíhaly spory s farmářkou

19. prosince 2006

Otevřen 42 kilometrů dlouhý úsek z Poděbrad k Hradci Králové. Stavba stála přibližně 15 miliard korun. Dálnice končí zhruba šest kilometrů před Hradcem Králové.

25. června 2008

Ludmila Havránková odmítla návrh vlády, aby si za zhruba deset hektarů polí nutných k dostavbě D11 vzala peníze. Vláda jí nabídla stejně velkou plochu polností na jiném místě a navíc finanční kompenzaci 48 milionů korun. Havránková dál požadovala ornou půdu, celkem asi 250 hektarů.

15. října 2008

Vláda schválila dohodu mezi státem a Havránkovou. Stát měl farmářce dát zhruba 253 hektarů. Jak však později ukázaly právní analýzy, Pozemkový fond by směnou porušil zákon.

8. února 2010

Ohlášena nová dohoda. Havránková za své tři hektary měla dostat od státu jiné tři hektary s finančním dorovnáním 20 milionů, navíc 130 hektarů do pronájmu.


Farmářka
Ludmila Havránková je ve sporu se státem o své pozemky už šestnáct let.
foto: archiv HN