Evropská komise chystá na banky v členských zemích EU nový finanční "bič". Dnes předloží návrh, aby ústavy odváděly určitou sumu do zvláštního fondu, který by v budoucnu sloužil jako polštář tlumící možné otřesy v bankovním sektoru.

V úterý večer to v Bruselu agentuře Reuters potvrdil předseda Evropské komise José Manuel Barroso. Ten by novou daň velice rád prosadil i v globálním měřítku na červnovém summitu skupiny G20 v kanadském Torontu. Ale proti ní se už postavila Kanada a nadšeny nejsou ani Spojené státy.

Podle britského listu Financial Times, zatím není známo, kolik peněz by se mělo v jednotlivých národních fondech, striktně oddělených od státního rozpočtu, nashromáždit. Ani to, zda se odváděná suma bude odvozovat ze zisku, či hodnoty bankovních aktiv.

Ministr financí Eduard Janota včera HN řekl, že nezná podrobnosti návrhu a že ministři EU o něm budou jednat až 8. června. "K regulaci se ale stavíme velmi obezřetně. Ve finále to přinese zdražení produktů pro klienty," upozornil Janota.

Bankéře návrh rozladil

Záměr Evropské komise svědčí podle západních bankéřů o tom, že sektor finančních služeb je v Evropě po předchozí krizi v centru pozornosti. Z obav o zdraví bankovního sektoru eurozóny se včera zřítily akciové trhy - globální index MSCI oslabil o 2,9 procenta, což je nejvíce od srpna 2009, a index rozvíjejících se akciových trhů o 4,4 procenta.

Tuzemští bankéři jsou nicméně k návrhům komise skeptičtí. "Takový návrh nepodporujeme," sdělil HN viceguvernér České národní banky Miroslav Singer.

Prezident České bankovní asociace Jiří Kunert upozorňuje, že nový odvod sníží ziskovost bank. "Celý systém je nastavený tak, že musí ukazovat vyšší kapitálové vybavení a dobré výdělky pro akcionáře, jinak by přišel o investory. Doplatí na to klienti," tvrdí Kunert.

Česká bankovní asociace chystané opatření Bruselu označuje za něco, co povede k větší nezodpovědnosti. "Vkladatel se už vůbec nebude muset zabývat otázkou, zda banka podniká zodpovědně. Tím také odpadne jedna z důležitých složek konkurence mezi peněžními ústavy," uvedl náměstek výkonného ředitele bankovní asociace Jan Matoušek. Jak dodal, tato restriktivní opatření navíc půjdou proti hospodářskému oživení.

K čemu bude fond určen?

Evropská komise zdůrazňuje, že její návrh je "předběžný". Budou o něm diskutovat ministři financí jednotlivých zemí. Pokud ho doporučí, poté ke slovu národní parlamenty a nakonec musí příslušný zákon posvětit také Evropský parlament.

Peníze ve fondu by se měly používat na poskytování překlenovacích úvěrů bankám, které se ocitnou v tísni, nebo na záruky při odkupu špatných bankovních aktiv. Ve hře je podle informací HN i možnost, že by se k tomu využily existující fondy pojištění vkladů.

Výsledky vybraných evropských bank
(čistý zisk nebo ztráta v mld. eur)