Polská privatizace energetických podniků, kterou si chce stát pomoci při krytí rozpočtového schodku, budí zájem významných tuzemských hráčů. Na tamním ministerstvu státního pokladu se Češi potkávají ve dveřích.

Včera podal nabídku na koupi většinového podílu v energetické společnosti Energa SA tuzemský elektrárenský gigant ČEZ. Ten bude podle polských úřadů soupeřit s dalšími sedmi zájemci, mezi nimiž jsou například největší polská energetická společnost PGE či firma Kulczyk Investments, patřící údajně nejbohatšímu polskému občanovi Janu Kulczykovi.

Poláci mají příští týden rozhodnout, kterým zájemcům povolí podívat se na stav Energy pod mikroskopem hloubkové kontroly. Předem se přitom zdá, že firma netrpí vážnějšími nemocemi.

Loni od ledna do září vykázala čistý zisk 426 milionů zlotých (zhruba 2,64 miliardy korun). Její loňský patnáctiprocentní podíl na polském trhu s elektřinou z ní činí tamější "elektrickou" čtyřku. Jedničkou je pak ve výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů.

Podle neoficiálních odhadů by polský stát mohl za 83procentní podíl ve společnosti Energa dostat šest až osm miliard zlotých. (37,2 - 49,6 miliard korun).

Úspěšný kupec také musí počítat s investicemi, jež má firma do roku 2015 naplánovány. Dosáhnout by měly 22 miliard zlotých.

ČEZ míří na více cílů

Společnost Energa není jediným želízkem, které chce český polostátní gigant ČEZ v Polsku kout. Na jaře podal nezávazné prohlášení, že má zájem o státní podíl ve firmě ZE PAK, jíž patří elektrárny a doly. Nedávno se dostal do užšího výběru zájemců. "Nyní analyzujeme výsledky due diligence. Termín podání nabídky je stanoven na 30. června," řekla mluvčí ČEZ Eva Nováková.

Společnost ČEZ chce podle dostupných informací rovněž získat kontrolu nad druhou největší elektrárenskou polskou skupinou Tauron, která hodlá na konci června uvést své akcie na varšavskou burzu. Polský stát, jenž v Tauronu drží většinu, chce prodat až 53 procent akcií podniku. Za to by mohl získat v přepočtu přes 40 miliard korun. ČEZ svou účast na privatizaci Tauronu nekomentuje. "O polský trh máme dlouhodobě zájem a sledujeme investiční příležitosti, které se tam objeví," řekl nedávno mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Důl Silesia míří k EPH

Polskou privatizaci, která má pomoci tamnímu státnímu dluhu, využije i tuzemská společnost Energetický a průmyslový holding (EPH), jejímiž akcionáři jsou firmy J&T, PFF a Daniel Křetínský. Ta se podle polského serveru górnictwo.wpn.pl už dohodla na podmínkách převzetí černouhelného dolu Silesia, nacházejícího se třicet kilometrů od českých hranic. Nyní zbývá počkat na souhlas polského antimonopolního úřadu a na udělení těžební licence novému vlastníkovi.

Prodej 92 procent akcií dolu schválila valná hromada státní těžební společnosti Kompania W#234#glowa minulý týden. Privatizaci také povolil polský ministr hospodářství Waldemar Pawlak. Ve ztrátovém dolu, kde se údajně nachází 460 milionů tun černého uhlí, se nyní těží méně než jeden milion tun uhlí ročně. Podle serveru chce EPH rozšířit těžbu v Silesii na dva miliony tun ročně a do projektu hodlá investovat "několik set milionů zlotých."

Energetika vynese nejvíc

O účast na "polském privatizačním výprodeji" projevil na jaře zájem i podnikatel Zdeněk Bakala, jenž zároveň ovládá i vydavatele HN, společnost Economia. Ten má skrze investiční společnost RPG Partners, kde působí jako spoluvlastník, zájem také o podíl ve zmíněné společnosti ZE PAK.

Polsko se rozhodlo rozjet masivní privatizaci státních firem loni - energetika by přitom měla vynést nejvíce. Kromě zmiňovaných firem chce polská strana prodat i podíly v energetických společnostech Enea či PGE.



MARTIN ROMAN
Šéf elektrárenské společnosti ČEZ Martin Roman se uchází o významnou polskou firmu Energa SA. Cena za podíl 83 procent může dosáhnout 37,2 až 49,6 miliard korun.
FOTO: ARCHIV HN