Zakázku na dodávku elektronických vinět pro osobní automobily by měla dostat společnost Kapsch v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění. Tak podle ministra dopravy Gustava Slamečky zní závěr právní analýzy, kterou si nechal zpracovat jeho úřad.

V otázce vinět je však ministr zatím opatrný. Na jedné straně musí respektovat platný zákon, který počítá se zavedením vinět od ledna, na druhé straně sleduje jednání o nové vládě, kde se strany ODS, TOP09 a Věci veřejné dohodly na odkladu vinět na neurčito. K definitivnímu zastavení projektu však strany musejí změnit zákon, a to co nejrychleji, aby ministerstvo stihlo zadat státní tiskárně cenin výrobu klasických nalepovacích známek.

Slamečka s ohledem na dočasný mandát úřednické vlády podle svých slov zřejmě jednací řízení bez uveřejnění nevypíše. Výsledek právní analýzy si chce navíc nechat prověřit na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, o názor požádá rovněž vládu. "Očekávám, že se k tomu vláda nějak postaví, předpokládám, že vláda doporučí nevypisovat řízení," řekl. Jak ale uvedl již dříve, jde o jediný schůdný scénář, jak stihnout zavedení vinět od ledna.

Jednací řízení bez uveřejnění se využívá například v případech, kdy by vstup konkurence mohl ohrozit originální know-how a technologie nějaké firmy. Viněty totiž budou fungovat v mýtném systému Kapsche.

Jako druhou možnost zkoumali právníci vypsání otevřené veřejné soutěže. Pokud by ale dospěli k názoru, že je soutěž nezbytná, musel by se projekt odložit minimálně o rok.

Zavedení vinět kritizují někteří odborníci. "Jak je to navrženo, je to nesystémová inovace. Pouze se rychle utratí peníze, normální hospodář si přitom v době krize velmi rozmyslí, za co prostředky vydá," řekl nedávno předseda vědecké rady České společnosti pro kybernetiku a informatiku Jiří Kofránek.



JAK DÁL?
Gustav Slamečka si je vědom, že viněty mnoho šancí nemají.
FOTO: HN - FILIP JANDOUREK