Američané zatkli deset lidí podezřelých ze špionáže pro Rusko. Podle agentur AP a AFP to včera oznámilo americké ministerstvo spravedlnosti. AP napsala, že osm osob bylo zatčeno v neděli.

Špionáž pro Rusko prý prováděly dlouhou dobu. Další dva lidé byli zatčeni pro údajnou účast na tomtéž ruském výzvědném programu v USA, dodala AP bez upřesnění doby, kdy byly tyto dvě osoby dopadeny.

Osm zadržených bylo podle agentury AP obžalováno ze spiknutí jako agenti cizí mocnosti. V případě usvědčení jim hrozí až pět let vězení. Případem se zabývá okresní soud v jižní části New Yorku. O jaké informace měli údajní agenti zájem, zatím nebylo oznámeno.

Ministerstvo uvedlo, že zatčení skupiny špionů je výsledkem několikaletého vyšetřování.

První zprávy identifikovaly zadržené osoby jako Rusy, nicméně z informace zveřejněné na webu ministerstva spravedlnosti USA jejich národnost není jasná. Samo ministerstvo zatčené identifikuje zdrženlivě a jejich jména uvádí v uvozovkách.

Agenti FBI při razii zadrželi Richarda a Cynthii Murphyovy žijící v obci Monclair, stát New Jersey. Oba včera stanuli před soudem v newyorském Manhattanu. Další zatčení, jejichž jména byla uvedena jako Vicky Pelaezová a Juan Lazaro, byli zadrženi v Yonkers severně od New Yorku, Anna Chapmanová byla zatčena v New Yorku, Michael Zottoli, Michail Semenko a Patricia Millová v Arlingtonu ve státě Virginia. Donald Howard Heathfield a Tracey Lee Ann Foleová byli zatčeni v Bostonu.

K zadržení velké skupiny ruských špionů došlo pouhé čtyři dny po vrcholném rusko-americkém setkání ve Washingtonu. Podobná akce ale není v historii rusko-amerických vztahů výjimkou: v březnu 2001 například americké ministerstvo zahraničí vyhostilo šest ruských diplomatů a dalším 45 nařídilo opustit území, v roce 1986 dokonce tehdejší prezident USA Ronald Reagan nařídil vyhoštění přes 50 agentů tehdy sovětské tajné služby KGB.

Pro ruskou civilní a vojenskou rozvědku v současnosti pracuje v zahraničí nejméně tolik důstojníků a spolupracovníků jako v nejvypjatějších dobách studené války. Tento vzestup začal po nástupu Vladimira Putina, někdejšího plukovníka KGB, na kremelský trůn. A podle expertů se na této situaci nic nezměnilo ani poté, co ho v prezidentské funkci vystřídal Dmitrij Medveděv.

Zatímco dřív působili profesionální špioni hlavně na ambasádách, konzulátech a obchodních misích, nyní přechází těžiště jejich činnosti do neprůhledných a často velmi bohatých firem, které si sami, mnohdy i s pomocí státu zakládají. Právě ruští agenti podle expertů se řadí k těm nejlepším a jejich informace údajně patří pro Kreml k těm nejcennějším.