Ministerstvo obrany dostalo jedinečnou možnost pokusit se stlačit cenu za jeden ze svých největších a zároveň nejpochybnějších nákupů posledních let. Smlouva na dopravní letadla CASA za tři a půl miliardy se totiž bude s největší pravděpodobností předělávat.

O změnu podmínek požádalo nadnárodní konsorcium EADS, jež letadla vyrábí. Podle ministerstva se mu nepovedlo domluvit zájemce pro pět českých bitevníků L-159. Ty se totiž mají vyměnit za jedno z celkem čtyř dopravních letadel CASA. "S návrhem na změnu přišla druhá strana. V jakémkoliv smluvním vztahu přitom platí, že ten, kdo chce změnu, musí také nést náklady," řekl ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Zástupci EADS na dotazy HN neodpověděli.

O Španělech bez Španělů

Loňský kontrakt na letadla CASA se od počátku jevil pro Česko nevýhodný. Jeden letoun totiž vychází bez DPH na zhruba jednu miliardu korun, což je podle expertů i opozice podstatně víc, než za kolik si stejné stroje pořizovaly jiné státy. "Ta cena je naprosto nepřiměřená. Například Brazílie koupila tato letadla za zhruba 500 milionů korun, Poláky vyšly jen na 432 milionů korun," tvrdí stínový ministr obrany za ČSSD Petr Hulínský.

Předešlé vedení resortu obhajovalo kontrakt s argumentem, že díky strojům CASA začnou vůbec poprvé v zahraničí létat nepotřebné letouny L-159, kterých se stát už léta snaží zbavit. Podle smlouvy je mělo používat španělské letectvo, jenže jeho zástupci později HN napsali, že s nimi o tom nikdo nejednal. Konsorcium EADS ale dnes musí pro české bitevníky sehnat někoho jiného. "EADS přichází s návrhem, aby konečným uživatelem letadel L-159 nemuselo být pouze Španělsko, ale jakýkoliv stát NATO," tvrdí ministr Vondra.

Když už se ale kontrakt jednou otevře, ministerstvo obrany, jež nyní musí hledat úspory jako nikdy předtím, toho může využít a domluvit si výhodnější podmínky. Ve vyjednávaní by tahalo za delší konec - podmínky smlouvy totiž neplní druhá strana. "Naši taktiku rozhodně nebudeme sdělovat do novin," odmítá Vondra jakékoliv dotazy na podrobnosti.

Doplatí to Omnipol?

EADS, mezi jehož dceřiné firmy patří třeba Airbus, je nejvýznamnějším evropským výrobcem letadel. Je tedy otázka, zda by se ministerstvu podařilo jeho manažery přimět k výraznějším ústupkům.

Celý nákup však má ještě třetí článek a tím je zprostředkovatelská společnost Omnipol. Formálně totiž Česko nekupuje letadla přímo od výrobce, ale právě od Omnipolu, který se od devadesátých let angažuje v celé řadě klíčových armádních zakázek. Kolik Omnipol na CASA vydělal, zůstává tajemstvím. Nicméně právě na jeho zisk, coby přímého smluvního partnera, by resort obrany mohl teoreticky sáhnout. "K nákupu letounů CASA se nebudeme vyjadřovat," napsala včera Eva Hotová ze sekretariátu obchodního ředitele.

Omnipol na letounech CASA vydělal hned dvakrát - kromě nákupu samotných letadel si s ním ministerstvo dojednalo i jejich servis za další miliardu. Sám Vondra se přitom svým odporem k zprostředkovatelským firmám netají. "Musíme skoncovat s tím, že kromě firem, kterých se týkají řádné offsety, se na nákupech obohacují i skupiny, které státu žádnou přidanou hodnotu neposkytují," prohlásil v rozhovoru pro HN.

Nákup letadel CASA by nebyl prvním velkým vojenským nákupem, který by se předělal. V prosinci 2007 vláda vypověděla dvacetimiliardovou smlouvu na nákup rakouských transportérů Pandur. Výsledkem pak bylo, že původní počet dvou stovek kusů se sice snížil o polovinu, cena za jeden Pandur ale naopak vzrostla.



Co všechno vzbuzuje pochybnosti u nákupu španělských letadel CASA

Žádná soutěž

Ministerstvo obrany se pro casy rozhodlo, aniž by vypsalo otevřený tendr. Kvůli tomu nyní hrozí Česku pokuta od Evropské komise. Podle ní ministerstvo porušilo evropské úmluvy a tím také mohlo plýtvat penězi daňových poplatníků.

Vojáci chtěli jiné stroje

Resort obrany trval na španělských casách přesto, že vojáci mu vzkazovali, že chtějí jiný stroj - podle nich byl vhodnější italský stroj Spartan, který má delší dolet i větší přepravní kapacitu.

Cena

Letouny CASA vyjdou Česko na více než tři a půl miliardy korun. Jako další náklady si však ministerstvo musí přičíst také těžko odhadovanou cenu za pět strojů L-159, které se mají vyměnit za jednu casu. Jiné státy nakoupily levněji.

Výměna, která se nekonala

Ministerstvo slibovalo, že L-159 začnou létat ve Španělsku. Španělé je však nechtějí.



CASA
Ze čtyř letounů CASA už dva létají v barvách české armády.
FOTO: ČTK