Akademie věd prezentovala na 52. Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně unikátní výsledky svého výzkumu, které pomáhají českému průmyslu prosadit se na zahraničních trzích. Akademii představil jeden z jejích ústavů - brněnský Ústav přístrojové techniky (ÚPT). V expozici ÚPT bylo možno zhlédnout např. elektronovou svářečku, kryovývěvu, laserovou svařovací hlavu, laserový systém pro kalibrace délkových snímačů, pracoviště pro komplexní měření biologických signálů člověka, bezkontaktní optickou pinzetu, technologii pro výrobu nanopovlaků a optických vrstev. Zcela novým vystaveným zařízením je jednotka pro bezkontaktní kalibrace koncových měrek, která vznikla v rámci spolupráce ÚPT s brněnskou firmou MESING a pražskou divizí Českého metrologického institutu za podpory projektu Ministerstva průmyslu a obchodu.

Technické řešení zavádí do praxe zcela nový princip bezkontaktní kalibrace délky koncových měrek, které podniky potřebují pro dosažení vysoké přesnosti své výroby. Jde o jedinečnou metodu využívající laserové a bílé světlo, která navíc umí detailně zmapovat struktury povrchu měrek. Velkou výhodou je také, že měření je bezkontaktní a je možné je plně automatizovat. Jednotka nalezne uplatnění v mnoha průmyslových odvětvích, především tam, kde je vyžadováno hi-tech měření přesných rozměrů, tedy například ve strojírenství či automobilovém průmyslu. Firma MESING, která je významným dodavatelem průmyslové měřicí techniky pro přesné strojírenství ve střední Evropě, již připravuje toto zařízení do výroby.

Dalším novým exponátem v expozici ÚPT byl i automatický systém pro monitorování pohybu drobných obratlovců, jako jsou ptáci nebo netopýři. Systém používají přírodovědci z Karlovy a Masarykovy univerzity a jeho funkci nedávno prověřil monitoring migrace kaloňů na řeckém Kypru, který probíhal ve velmi obtížných podmínkách.