EU má příležitost ukázat, že se umí zastat členské země


Co si vybavíte, když se řekne "Kanada"? Hokej? Javorový sirup? Nový domov pro tisíce Čechů po roce 1948 a 1968? Olympiádu ve Vancouveru? Nebo spíš kanadská víza?

Předposlední den našeho předsednictví v Radě EU jsme se v Bruselu sešli s kolegou Rossem Hornbym - kanadským velvyslancem při EU - na malé slavnosti. Kanaďané nás tehdy plácali po ramenou - Česká republika významně přispěla k tomu, že byl dokončen rámec pro uzavření nové dohody o volném obchodu mezi EU a Kanadou. Co následovalo o dva týdny později víme všichni. Dne 13. července 2009 v 6.10 ráno Kanada opět zavedla pro Čechy vízovou povinnost. Nebylo to poprvé, k podobnému kroku přikročila už v říjnu 1997. Teď byla ale situace jiná. Poprvé byla takto postižena členská země Evropské unie.

Kanada zjevně podcenila závažnost tohoto kroku. Skutečně jde o záležitost Kanada - EU, nikoliv Kanada - Česká republika. Vysvětlujeme, argumentujeme, jednáme... Už čtrnáct měsíců "bojujeme na všech frontách" - v Praze v Černínském paláci, na ministerstvu vnitra na Letné, na zastupitelských úřadech v Severní Americe a v zemích Evropské unie, v Bruselu, Lucemburku, v budově Rady EU, v Evropském parlamentu, na Komisi... Podařilo se nám získat podporu nejen zemí, které stále ještě usilují o bezvízové cestování do Kanady, tedy Bulharska a Rumunska, nejen našich tradičních spojenců ještě z doby boje o bezvízové cestování do USA, ale také Španělska, Francie, Itálie a dalších. Na naší straně je předseda Evropské rady Herman Van Rompuye. Potvrdil to i minulý týden premiéru Petru Nečasovi v Bruselu.

V pondělí (20. září) se opět sešla česko-kanadská expertní skupina. Evropská komise po ní opatrně konstatovala mírný pokrok. Česká republika připravila požadovanou podrobnou zprávu o situaci romské populace včetně vyhodnocení projevů extremismu v České republice. Kanadská strana představila svůj nový azylový systém po schválení azylového zákona v červenci letošního roku. A to je dobře, právě příliš velkorysý azylový zákon je obecně považován za hlavní příčinu přílivu žadatelů o azyl. Kanada, v souladu s novou legislativou, rovněž připravuje opatření porovnatelné s konceptem takzvaných bezpečných zemí původu. Na základě vlastního, individuálního systému vyhodnotí, které státy garantují svým občanům základní demokratické principy a fungující právní ochranu.

Je ale namístě hodnotit odděleně některé země Evropské unie? Chceme pochybovat o tom, že Evropská unie jako celek garantuje svým obyvatelům základní demokratické principy a vládu práva?

Nečekáme na zprávu o mírném pokroku. Čekáme na jasný čin, datum, kdy bude vízová povinnost zrušena. Už je opravdu nejvyšší čas, aby Komise jasně projevila vůli zastat se jedné z členských zemí.

Milena Vicenová
velvyslankyně při EU