reklama
přihlášení odhlášení online inzerce mobilní verze | obsahový servis | online archivy | předplatné titulů economia       rss | mms | sms      
Nejste-li dosud registrován, pokračujte zde
Uživatelské jméno:
Heslo:
Přejít do diskuse
(30 příspěvků)
HN.IHNED.CZ  14. 10. 2010  00:00  (aktualizováno: 14. 10. 2010  02:00)

Jan Macháček: Kalouskův fotovoltaický omyl

reklama
Tagy

Jaký je v tom rozdíl. Daň z kilowatthodiny lze chápat jako daň z příjmů (revenues) a podle mého soudu lze snadněji zařídit její pravidelné měsíční odvody, které mohou rovnou a flexibilně kompenzovat položku "poplatek za obnovitelné zdroje", který vidí občané a firmy na složence, resp. na faktuře. Srážkovou daň já chápu jako daň ze zisku (odvody měsíčních záloh mohou být o něco komplikovanější). Zvláštní odvody z příjmů (revenues) jsou ve světě v oblasti energetiky poměrně obvyklé. Podobně je konstruována nedávno zavedená německá jaderná daň nebo zvláštní daň z vodních zdrojů ve Švédsku.

Povolenky nám nikdo zadarmo nedal

Z nápadů vlády ale trčí návrh ministra Kalouska, který chce použít 100 miliard korun z povolenek. Zalepit solární průšvih z povolenek navrhuje Svaz průmyslu v čele s Jaroslavem Mílem, spoluvlastníkem 2MW elektrárny na poli u Strakonic, fotovoltaická asociace a nakonec i ministr financí Kalousek.

Návrh ministra Kalouska vzít firmám (nejen ČEZ, ale i ostatním výrobcům elektřiny a tepla) povolenky, které měly získat mezi roky 2013 až 2020 "zdarma", a zalepit s nimi "solární účet", svědčí o velmi omezeném povědomí o současném evropském dění v energetice. Ve skutečnosti totiž nikdo nikomu žádné povolenky zadarmo nedal, a pokud to tak je vnímáno, pak se hra o zvýšení podílu obnovitelných zdrojů elektřiny a snaha o snížení emisí CO2 v ČR stává opravdovou fraškou.

Ani systémové, ani chytré, ani logické

Začněme od začátku. Tím je schválení klimaticko-energetického balíčku na půdě Evropského parlamentu v prosinci 2008. Ten se měl stát nástrojem, jak dosáhnout snížení emise kysličníku uhličitého v Evropě o 20 % do roku 2020. Základem všeho je systém zpoplatnění emisních povolenek na vypouštění kysličníku uhličitého do ovzduší od roku 2013, který má motivovat producenty k investicím do technologií šetrnějších k ovzduší. Vzhledem k rozdílům především mezi starými a novými členskými zeměmi EU se rozhodlo, že státy, které produkují více než 30 % energie z tuhých paliv (uhlí) a jejichž HDP na hlavu v tržních cenách nedosahuje 50 % unijního průměru, budou mít šanci v přechodném období let 2013 až 2020 na restrukturalizaci a modernizaci energetického sektoru. Nástrojem se stala možnost, že výrobci energie ve státech naplňujících výše uvedená kritéria nebudou v tomto období muset kupovat všechny povolenky. Úspory, které takto získají, budou ale povinně investovat do obnovitelných zdrojů a modernizace zařízení. O žádném rozdávání 100 miliard korun, o kterém mluví ministr Kalousek, tedy nemůže být vůbec řeč.

To, co navrhl ministr Kalousek, není ani systémové, ani chytré, ani logické. A neřeší to problém dvacetiletého zatížení českých spotřebitelů a průmyslu vysokými poplatky. Problém je řádově větší. Česká republika i po razantním nástupu solární energie nedosáhne ani na desetiprocentní podíl v obnovitelných zdrojích na spotřebě, a čeká nás tedy ještě velmi náročných 3,5 procenta do roku 2020!

 

Jan Macháček
Autor pracuje v týdeníku Respekt

DISKUSE
Zpět na článek Přidat názor příspěvků v diskusi: 30
Zastavení nejrůznějších ekloprojektů (beng)
by celo věc zalepilo úplně hravě. Takže, až do doby, než tato...
Lidi, kteří toto všechno způsobili (L.)
Zákon předložila jako první Špidlova vláda. Usilovně jej obhajovali...
Pane redaktore Vaše angličtina (anonym)
je opravdu tragická. Od kdy příjmem = revenues? Revenues = výnos,...
Jan Macháček: Kalouskův fotovoltaický omyl (Ruda)
Většina z Vás, pánové, pindá hlouposti kolem dokola. Paroubek?...
Je třeba zaplatit 500 miliard (Pavel)
a je vcelku jedno jak. Pokud se podaří Kalouskovi (dle Macháčka...
zobrazit příspěvky
Autor:
E-mail:       Zveřejnit:    Zasílat reakce:
Město:
Titulek:
Text:
zbývá 1800 znaků
Vložit příspěvek
Autorská práva vykonává vydavatel. Jakékoli užití částí nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým) i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno.
reklama
reklama
reklama
reklama
 
 
Skotské referendum je varováním evropské unii, že nelze být jen evropskými občany ve svých regionech. hranice... »»»

 
reklama
reklama
reklama