Mezi vesmírné mocnosti se brzy zařadí i Česko. Evropská unie se včera večer rozhodla, že centrálu svého největšího vědeckotechnického projektu, navigačního systému Galileo, umístí do Prahy.

Po měsících lobbingu českých diplomatů tak Praha získává velmi prestižní pozici, pokud jde o navigační, dopravní a také vesmírný průmysl. Z hlavního města Česka se bude řídit systém, který bude konkurovat známému americkému systému GPS a který by měla využívat většina evropských řidičů. Systém má také oproti GPS umožňovat řidičům přivolat si pomocí vlastní navigace nouzovou pomoc.

Pro Česko je prestižní i to, že bude vůbec poprvé v historii hostit významnou unijní instituci. Z nových členských zemí se to už povedlo Maďarsku, Polsku, Litvě a Slovinsku.

"Všichni jsme byli napnutí a dopadlo to tak, že Česká republika byla podpořena velkou většinou," řekla po jednání zástupkyně velvyslankyně při EU Jana Reinišová.

O projekt Galileo se původně ucházelo jedenáct zemí. Nakonec po dlouhých jednáních zůstaly ve hře jen dvě - vedle Česka ještě Nizozemsko. Velvyslance všech sedmadvaceti unijních států pak včera v Bruselu čekalo konečné rozhodnutí, na papír měli napsat jméno svého favorita: 22 z nich navrhlo Prahu, čtyři byli pro Nizozemsko a zástupce jedné země se zdržel. "Jestli dodržíme tu proceduru, na které jsme se dohodli, tak by mělo platit, že ten, kdo má nejvíce hlasů po proběhnutí této předvolby, tak by měl být v pátek potvrzen," řekla Reinišová.

Češi si dopředu vyjednali podporu většiny zemí. Naposledy se přimlouval přímo premiér Petr Nečas, ale lobboval i český komunistický europoslanec Vladimír Remek, který má jako bývalý kosmonaut v této oblasti velký vliv. Navíc existuje dohoda, že se nové instituce budou umisťovat hlavně do nových členských zemí.

Do Prahy se z Bruselu přestěhuje jen administrativní a provozní část. Tedy asi 45 lidí s počítačovým vybavením. Česká vláda už dříve jako sídlo projektu vybrala dvě patra v budově bývalé konsolidační agentury v pražských Holešovicích. EU by za pronájem platila prvních pět let jen symbolické euro ročně. Pak by se částka měla zvýšit na úroveň "zlevněného tržního nájmu". Samotné technické vybavení projektu zůstane v zahraničí.

Umístění projektu Galileo může významně pomoci českým firmám, které se například už dnes podílejí na výrobě nebo vývoji vesmírných družic. Když před šesti lety rozhodla Evropská komise, že umístí kontrolní část systému Galileo poblíž německého Mnichova, v jeho okolí vzniklo během jednoho roku hned 38 firem.

 

Galileo v Česku

Administrativní část projektu Galileo je první evropskou agenturou, která bude sídlit v Česku.

2013

V tomto roce by evropský globální poziční systém konečně měl začít fungovat.

3,4 miliardy eur

Takové měly původně být náklady na vybudování systému. Většina expertů však očekává, že budou minimálně dvojnásobné.

4 metry

Neplacená varianta navigačního systému Galileo by měla být schopna určit polohu s přesností do 4 metrů. Placená do jednoho metru.

27 + 3

O evropskou globální navigaci se má starat 27 funkčních a 3 záložní satelity ve výšce 23 222 metrů nad
Zemí.

45 úředníků

V administrativní části projektu má v Praze pracovat zpočátku 45, později až 80 lidí.