Bývalá pravá ruka zatčeného šéfa serveru WikiLeaks Juliana Assange spouští "konkurenční" stránku s názvem OpenLeaks. Přístupná má být v nejbližších dnech a podle svého zakladatele, německého počítačového experta Daniela Domscheita-Berga, nebude tak zpolitizovaná jako její předchůdkyně.

WikiLeaks se podle Berga příliš zaměřila na boj s americkou administrativou, čehož se bývalý Assangův mluvčí chce vyvarovat.

Princip jinak zůstane stejný - zájemci mohou do anonymní schránky posílat informace ze všech oborů. Samotná OpenLeaks je ale, na rozdíl od WikiLeaks, nebude vůbec zveřejňovat. K tomu si vybere různá média či organizace. V první fázi bude podle Berga spolupracovat s pěti deníky, brzy se prý ale rozšíří na každého, kdo projeví ochotu.

"Žádná jednotlivá organizace nebude mít tím pádem na sobě celou zodpovědnost. Chceme být neutrální a přežít," prohlásil Berg.

Svému bývalém šéfovi Assangovi, který nyní čeká v Londýně na soud a případné vydání do Švédska kvůli obviněním ze znásilnění, vyčítá, že WikiLeaks začal řídit příliš autokraticky a orientací na boj s USA znevážil původní misi, šířit necenzurované informace.

"Chtěli jsme šířit transparentnost, ale nakonec jsme se stali netransparentní sami," prohlašuje 32letý Berg, který o svém působení ve WikiLeaks vydá v lednu v Německu knihu. Odborník na elektronickou státní správu (e-governance) žije v Berlíně se svou manželkou, dříve býval počítačovým hackerem.

Šéf WikiLeaks Juliane Assange už dříve o jeho konkurenčním serveru prohlásil, že mu nevadí.

"Zásoba uniklých informací je velmi rozsáhlá," prohlásil Assange před měsícem. "I pro nás je dobré, když se v oboru objeví více lidí. Chrání nás to."

Assange byl zadržen minulý týden. Jeho advokát Mark Stephens tvrdí, že Assange je ve vazební věznici v cele sám. Má prý možnost dívat se na televizi s ostatními zadržovanými, ale nevyužívá toho.

První slyšení s Assangem by se mělo konat dnes.


Další podrobnosti čtěte na www.zahranicni.ihned.cz/WikiLeaks